Filozofická fakulta ve víru promocí

Filozofická fakulta žije promocemi.
Fotogalerie: Milada Hronová
Středa 18. červenec 2018, 13:59 – Text: Milada Hronová

Víc než dvě stovky absolventů magisterského studia a zhruba stejný počet bakalářů převezme tento týden vysokoškolské diplomy. Filozofická fakulta totiž žije promocemi. Po více než dvouleté přestávce pořádá slavnostní ceremonie opět ve své rekonstruované aule.

Na čtyři sta padesát studentů filozofické fakulty ukončilo své studijní úsilí a během tohoto týdne převezme absolventské diplomy. Slavnostních okamžiků, během kterých se dnes už bývalí studenti loučí se svou alma mater, se pravidelně účastní i rodiny a přátelé.

„Završili jste studijní úsilí, které je o to cennější, že směřuje k osobnímu prospěchu. Dnes je pro vás odměnou převzetí diplomů. Pouze na vás teď bude záležet, jak svou novou kvalifikaci zužitkujete,“ řekla k absolventům před převzetím diplomu Jitka Ulrichová, prorektorka UP. „Vstupujete do života, který vám rychle dá zapomenout na studijní systém Stag, na počítání kreditů i na hodiny strávené ve studovnách a posluchárnách. Vaše doba vzdělání však nekončí. I nadále se budete seznamovat s novými poznatky, které budete uplatňovat ve své odborné práci. Měla by ji provázet trpělivost, obětavost, odříkání a především optimismus. Jak říkal Anatole France, optimismus je nejpříjemnější forma odvahy. Tak s touto odvahou vykročte do svého dalšího života,“ dodala před shromážděnými absolventy humanitních a společenskovědných i uměnovědných kateder.  Během týdne se na fakultě uskuteční hned dvacet takových promočních ceremonií.

Promoce jsou pro absolventy často posledním vypjatým momentem. Poté už následuje uvolněná slavnostní nálada, při které se často vzpomíná nejen na studium, ale i na pedagogy. „Sice byly ty roky náročné, ale budu na ně vzpomínat ráda. Nejtěžší zkoušky byly asi u docenta Pavla Černého, na něj nikdy nezapomenu. A v paměti mi rozhodně zůstane i vedoucí mé magisterské práce profesor Ladislav Daniel. Mnohokrát mi pomohl,“ řekla Marie Gabrielová, absolventka oboru Dějiny umění. Už nějakou dobu působí jako asistentka sochaře. „Baví mě to. Pracuji na sochách, zároveň i řeším organizační záležitosti související s výstavami i jejich instalacemi,“ uvedla.

Na svá studia ráda vzpomene i absolventka oboru Dějiny výtvarných umění Kristýna Koutná, která měla za shromážděnou promoční skupinu děkovnou řeč. „Během několika let jsme měli možnost rozvíjet své znalosti v oborech, které směřují k obecnému lidskému poznání a rozšiřují naše vědomí souvislostí. Nyní budeme v profesionálním životě postaveni před řešení mnohdy náročných a odpovědných rozhodnutí a úkolů. I když je dnes politická a společenská situace taková, že bychom si měli intenzivně připomínat myšlenky předních humanistů, jako například Jana Patočky či Jana Ámose Komenského o odpovědnosti našeho vlastního jednání či nutnosti demokracie, přesto vstupujeme do reality života s nadšením. Jsme totiž vděčni, že jsme se mohli po dobu studia zabývat skutečnostmi, které dosahují hlouběji než běžný problém všedního dne,“ shrnula Kristýna Koutná.