Iveta Nakládalová z katedry romanistiky získala prestižní evropský vědecký grant

Foto: archiv katedry romanistiky FF UP
Čtvrtek 5. březen 2020, 11:55 – Text: Milada Hronová

Hispanistka Iveta Nakládalová z filozofické fakulty získala grant Marie Skłodowska-Curie (v subprogramu Individual Fellowship). Grant s názvem Early Modern Evangelization of China: The Franciscan Mission and its Theory obdržela z Rámcového programu pro výzkum a inovace EU HORIZONT 2020. Jde o jeden z nejprestižnějších individuálních grantů, které může evropský vědec získat.

Absolventka italské a španělské filologie na Univerzitě Karlově v Praze a srovnávací literatury na Universitat Autònoma de Barcelona, kde v roce 2008 i obhájila doktorskou dizertaci, působí na katedře romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého a je badatelkou výzkumného projektu Sinophone Borderlands.

„V rámci grantu se zaměří na studium evangelizační strategie františkánů v Číně během 17. století. Jejím cílem tedy není přispět k historiografii působení toho řádu v Zemi středu, ale spíše zkoumání  konfrontace specifického františkánského pojetí zbožnosti s osobitou kulturou tohoto impéria a jeho náboženskými a duchovními tradicemi,“ uvedl zástupce vedoucího katedry romanistiky Radim Zámec. Doplnil, že Iveta Nakládalová je výraznou osobností katedry romanistiky i díky jejím zkušenostem z několika zahraničních univerzit a institucí. Působila na nejen na Universitat Autònoma de Barcelona, ale I na Universidad Carlos III de Madrid, King’s College London, National Library of China I v National Central Library of Taiwan.

Iveta Nakládalová je hispanistkou, italistkou, literární vědkyní i teoretičkou literatury a ve své dosavadní profesní kariéře se věnovala převážně literatuře a kulturní historii 16. a 17. století. Studovala též novověkou teorii a konceptualizaci četby a literární cenzury, novověké epistemické praktiky, novověkou duchovní literaturu a také žánr utopie. Je autorkou několika monografií a odborných článků na uvedená témata. Od roku 2017 se věnuje i působení evropských misionářů v Číně dynastie Ming a Qing (konec 16. a 17. století), a diskurzivnímu utváření evropského obrazu Číny v 17. století.