MusicOlomouc 2020 – hrajeme online!

Orchestr Berg.
Foto: Karel Šuster
Čtvrtek 15. říjen 2020, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Dvanáctý ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2020 s podtitulem Schnee se uskuteční online. První koncert si zájemci mohou poslechnout prostřednictvím streamu na facebookové stránce @musicolomouc už dnes.

„I když došlo k několika programovým změnám, úvodní koncert se 15. října uskuteční podle plánu. Vystoupí Miroslav Beinhauer, Nao Higano a Irena Troupová s doprovodem FAMA Q. Vládní opatření v souvislosti s covid-19 zasáhly festival těsně před jeho zahájením, proto všechny koncerty nabídneme online,“ uvedla Martina Pudelová, manažerka festivalu.

Přehlídku soudobé hudby tradičně pořádá Univerzita Palackého a spolek MusicOlomouc. Letos je zaměřena na hudbu inspirovanou sněhem – ve všech možných podobách – a na severské a pobaltské autory. V dramaturgii pěti koncertů, které letos přehlídka nabídne, jsou skladby přímo inspirované sněhem, ale také kompozice, v nichž je zasněžování, tání či obecně změna skupenství kompozičním principem.

„V programu zazní i dvě světové premiéry Pavla Zlámala a Marka Keprta. Vystoupí i rakouský Ensemble LUX A, který olomoucké publikum zná již z jednoho z předchozích ročníků festivalu. Připravil si převážně rakousko-severský program a jednu světovou premiéru. Koncert Adieu je dramaturgicky zaměřen na tvorbu rakouských soudobých skladatelů v konfrontaci s tvorbou severských autorů,“ doplnila Martina Pudelová. Během letošní přehlídky si podle ní bude možné poslechnout i skladbu slovenského autora Mateja Slobody – absolventa Universität für Musik und darstellende Kunst v Grazu. Světová premiéra této skladby bude přenášena z Jüdische Liberale Gemeinde Wien – Or Chadasch.

Dvanáctý ročník festivalu nabídne i jednu ze stěžejních kompozic 21. století. Celovečerní skladba Schnee, která vychází z témat Bachových kánonů a Umění fugy a která využívá audiovizuálních prvků inspirovanými tematikou zimy a sněhu, patří významnému skladateli současnosti Hansi Abrahamsenovi. Zahraje ji český Orchestr Berg.

MusicOlomouc 2020 se uskuteční od 15. října do 4. listopadu. Finančně ho podpořily Univerzita Palackého, Filozofická fakulta UP, katedra muzikologie FF UP, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Rakouské kulturní fórum, OSA – Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním v programu Partnerství OSA a Nadace Život umělce. Více ZDE.