Univerzita připravila festival francouzské kultury Bonjour Olomouc

Repro: Žurnál UP
Středa 26. únor 2020, 8:00 – Text: Milada Hronová

Francouzské centrum UP pořádá ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc druhý ročník festivalu francouzské kultury Bonjour Olomouc. Frankofilové a příznivci francouzštiny či francouzského kulturního bohatství budou opět moci nasát něco z francouzské atmosféry přímo v hanácké metropoli. Festival Bonjour Olomouc, který se uskuteční ve dnech 2.–13. března, zve na zajímavé filmy, divadelní představení, knižní novinku i besedy s překladateli. Na své si přijdou i milovníci francouzské gastronomie.

„Přehlídku zahájí česko-francouzský básník, spisovatel, překladatel a dlouholetý umělecký dramaturg Českého centra v Paříži Jean-Gaspard Páleníček. Vystoupí 2. března v rámci tradiční talkshow Davida Hrbka v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea,“ prozradil Jan Zatloukal, vedoucí Francouzského centra UP a zároveň i člen katedry romanistiky Filozofické fakulty UP. Dodal, že Jean-Gaspard Páleníček je jakýmsi mostem mezi Českem a Francií a divákům se chystá přiblížit, jaké to je, psát střídavě ve dvou jazycích. Poodhalí specifika překladu literárních děl slavných českých autorů, jakými jsou Hrabal či Holan, do francouzštiny. Při zahájení festivalu navodí patřičnou atmosféru několika francouzskými šansony i olomoucká Edith Piaf Iva Stáncová Kevešová.

Druhý ročník festivalu nabídne také knižní novinku Meditace Jana Čepa. Téměř pětisetstránkovou publikaci shrnující Čepovu vesměs dosud nepublikovanou exilovou esejistiku představí 3. března v Coffee Library její editoři Petr Komenda a Jan Zatloukal a také ředitel nakladatelství CDK Zdeněk Granát. Speciálním hostem večera bude dcera spisovatele Claire Le Bris-Cep, která zavzpomíná na svého otce a jeho nesnadný život v pařížském exilu.

„Studenty a studentky všech filologií by jistě mohla zaujmout řeč překladatelky a pedagožky Pavly Doležalové, která ve své přednášce nazvané Překlad ve 3D nastíní specifika a problémy literárního překladu. Věřím, že milovníky francouzské kinematografie potěší i projekce současného francouzského filmu Bílá jako padlý sníh v kině Metropol nebo filmový maraton věnovaný tvorbě J.-P. Jeuneta, jenž představí trojici filmů Město ztracených dětí, Foutaises a slavný snímek Amélie z Montmartru,“ vypočetl Zatloukal.

Na své si během přehlídky přijdou i milovníci francouzské gastronomie. Olomoucký Green Bar se totiž chystá nabídnout bohaté menu „s vůní Francie“ a vinárna Na břehu Rhôny pozve na řízenou degustaci vín z oblasti jižní Rhôny pod vedením profesionální sommeliérky. Chybět nebude ani oblíbený konverzační speak-dating u dobré kávy.

Vrcholem festivalu budou podle Jana Zatloukala tři divadelní události. „Zájemci se mohou těšit na exkluzivní čtyřhodinový workshop fyzického divadla pod vedením Pierra Nadauda, vedoucího Ateliéru fyzického divadla na brněnské JAMU. Nabídneme i dvě naprosto mimořádná představení. Prvním z nich bude představení charismatického francouzského herce Bertranda Constanta o životě básníka a myslitele Charlese Péguyho nazvané Charles Péguy vizionář. Druhá divadelní lahůdka, která festival uzavře, je inscenace o Janu Zahradníčkovi a jeho ženě Marii. Jan Zahradníček překládal Paula Claudela a skvěle zapadá do letošní linie, v níž doplňuje autory, jakými jsou Čep nebo Péguy. Navíc v roce 2020 uplyne od jeho narození 115 let, a tímto způsobem tak mimořádnému básníku, překladateli a člověku s nesmírně tragickým osudem vzdáváme hold. Na scéně se předvedou vynikající Saša Rašilov a Lucie Trmíková,“ doplnil vedoucí Francouzského centra UP. Zdůraznil přitom, že spektrum událostí, které Bonjour Olomouc 2020 nabídne, je široké i díky partnerům a sponzorům. Záštitu nad touto akcí převzali rektor UP Jaroslav Miller, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu ČR Pavel Fischer a velvyslanec Francouzské republiky v Praze J. E. p. Roland Galharague.

Francouzské centrum je na UP garantem a hybatelem frankofonního dění. Bylo slavnostně otevřeno loni za účasti velvyslance Francouzské republiky Rolanda Galharaqua i bývalého velvyslance ve Francii a současného předsedy Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu ČR Pavla Fischera. Jeho chod zajišťuje katedra romanistiky FF UP. Program festivalu ZDE.