Uznávaný anglista Jaroslav Peprník obdržel Pamětní medaili UP

Profesor Jaroslav Peprník dostal ocenění od UP.
Foto: Milada Hronová
Pátek 17. únor 2017, 11:40 – Text: Milada Hronová

Profesorovi Jaroslavu Peprníkovi dnes rektor Jaroslav Miller udělil Pamětní medaili Univerzity Palackého. Ocenil tak práci uznávaného anglisty, který několik desetiletí aktivně působí na filozofické fakultě a před pár dny oslavil devadesáté narozeniny.

Rektor udělil medaili na návrh děkana filozofické fakulty Jiřího Lacha. Ten vyzdvihl přínos profesora Peprníka pro generace studentů. „Po celou dobu jeho působení na fakultě poutají jeho kurzy pozornost a výuka britských a amerických reálií je stále vyhledávána dalšími generacemi studentů. Jaroslav Peprník je autorem celé řady publikací a o jeho neutuchajícím zájmu o obor svědčí i na podzim vydaná dvousvazková antologie Anglofonní svět a Češi: kontakty a percepce. Lexikon osob od středověku po rok 2014, která obsahuje více než tři tisíce hesel. Profesor Peprník také byl a dosud je členem všech významných grémií v oblasti anglické lingvistiky,“ vyzdvihl děkan filozofické fakulty.

Přínos Jaroslava Peprníka zdůraznil ve své gratulační řeči i rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller. „Když se řekne Univerzita Palackého, jste jednou z osobností, která se studentům, akademikům, ale i ostatním lidem vybaví. Jařab, Peřina, Peprník, to jsou jména těch, kteří tvořili novodobou Univerzitu Palackého. Jste pro nás vzorem, jsme na Vás hrdí,“ řekl rektor.

Sám profesor Peprník přijal ocenění s typickou skromností. „Výročí bych slavit vlastně ani neměl, protože jsem ho nedosáhl vlastní přičinlivostí. Každopádně je to pro mě nová zkušenost, na kterou si zvykám. Jsem velmi rád, že mohu i v tomto věku, kdy mnozí odcházejí do penze, působit na univerzitě. Děkuji za příjemné prostředí na katedře, kde se cítím jako doma,“ řekl Jaroslav Peprník.

Slavnostního aktu se vedle rektora univerzity a děkana filozofické fakulty účastnila i vedoucí katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP Ludmila Veselovská. Ta označila přítomnost profesora Peprníka na katedře za svým způsobem atypickou. „Není příliš vidět, přesto je na pracovišti stále. Díky své publikační činnosti a účasti na všem, co je potřeba, vytváří na katedře spolehlivé zázemí,“ řekla Ludmila Veselovská. Přidala i osobní vzpomínku na výlet do Rumunska v roce 1982. „Všichni, kteří tehdy na pláži mluvili anglicky, sdíleli stejnou učebnici jazykové školy. Díky svým učebnicím byl profesor Peprník pojmem už před rokem 1989,“ dodala Veselovská.

Význam osobnosti profesora Jaroslav Peprníka přiblížila pro Žurnál ředitelka Archivu UP Renáta Klvačová. Její článek si můžete přečíst ZDE.