Začaly Dny židovské kultury

Dny židovské kultury Olomouc ve svém jubilejním ročníku. Na snímku Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí na výstavě Olomoucká synagoga (1897-1939).
Fotogalerie: Tereza Hrubá/ MUO
Pátek 20. říjen 2017, 7:35 – Text: Milada Hronová

Vernisáží výstavy Olomoucká synagoga (1897 – 1939) včera začaly v Arcidiecézním muzeu Dny židovské kultury Olomouc. Desátý ročník tohoto festivalu nabídne během následujících dnů besedy, přednášky, komentované procházky, divadlo, film i koncerty.

Letošní ročník přehlídky připomíná ve své dramaturgii hned dvě výročí: 120 let od vysvěcení olomoucké synagogy a 150 let od doby, kdy se narodil významný olomoucký rabín Berthold Oppenheim, který stavbu synagogy inicioval.

„Letošní Dny židovské kultury nabízejí řadu zajímavých událostí, za unikátní však považuji to, že se právě v těchto dnech vrací do Olomouce pergamenový svitek Tóry z roku 1880,“ řekl Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí.

Dny židovské kultury Olomouc pořádá každoročně Muzeum umění, Židovská obec Olomouc a Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových Filozofické fakulty Univerzity Palackého, které má podle dramaturga festivalu Alexandra Jeništy i zásadní podíl na vzniku každého ročníku této přehlídky.

„Centrum je důležitým partnerem a odbornou podporou festivalu. Letos pořádá mezinárodní konferenci Proměny židovského života: Moravští židé na přelomu 19. a 20. století. Ta nabízí širší pohled na židovské dějiny Olomouce a Moravy a zahrnuje například rozpory moderního židovského života, konflikt tradice a světské kultury či intelektuální výměny mezi Moravou a Haličí. Centrum judaistických studií se letos podílí i festivalové části, která se týká synagog,“ uvedl Alexandr Jeništa.

Jedinečná výstava s možností návštěvy do 7. ledna 2018

Hlavní kulturní událostí Dnů židovské kultury je výstava Olomoucká synagoga, která přibližuje význam židovské komunity v historii města. Výstava je rozdělena na dva významové celky, z nichž jeden se zaměřuje na stavbu synagogy z architektonického a uměleckohistorického hlediska a zasazuje ji do širšího kontextu tvorby jejího autora, architekta Jacoba Gartnera.  V druhé části se návštěvníci seznámí s náboženským životem olomoucké židovské obce do roku 1942. Na výstavě jsou k vidění textové panely s medailony významných představitelů obce, dobové fotografie i dochované modlitební knihy.

Velká část exponátů je zapůjčena ze sbírek Židovského muzea v Praze a také z majetku olomoucké židovské obce. Expozice, kterou může veřejnost navštívit do 7. ledna příštího roku, je instalována v Arcidiecézním muzeu Olomouc a záštitu nad ní převzal velvyslanec Izraele v ČR Daniel Meron.

Bohatý program obsahuje i městskou hru pro rodiny

Festival Dny židovské kultury Olomouc nabízí až do 29. října řadu kulturních událostí.  Na své si přijdou i rodiny, pro které je připravena městská hra s názvem Přes zlaté kostky na cestě. Během putování se budou moci lidé seznámit například s tím, jak Židé žili na Olomoucku ve středověku, jak vypadal bouřlivý židovský rozvoj konce 19. století, připomenou si i temné období holokaustu. V programu festivalu je i koncert izraelského tria Tatran nebo komentovaná procházka po prostějovských židovských památkách.

Více o programu Dnů židovské kultury Olomouc ZDE.