Archeologové objevili na nádvoří děkanátu filozofické fakulty unikátní rytinu

Unikátní nález. Břidlicová destička s rytinou mužské postavy nesoucí kříž.
Fotogalerie: Archiv Národního památkového ústavu, územní odborné pracoviště v Olomouci.
Středa 22. březen 2017, 7:30 – Text: Milada Hronová

Centimetr silná břidlicová destička s rytinou mužské postavy, která nese kříž. To je unikátní objev olomouckých archeologů na nádvoří děkanátu Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Rytina pochází nejpozději z poloviny desátého století.

Záchranný archeologický výzkum probíhá již několik měsíců na nádvoří FF UP před plánovanou rekonstrukcí budovy číslo 10. V porovnání s první částí se jeho druhá etapa soustředila na jižní část nádvoří děkanátu. V tomto místě se až do roku 1785 nacházel klášter sv. Jakuba. Klášter byl založen před rokem 1213 pro augustiniánky, které v 16. století vystřídali minorité.

„Velmi zajímavý je objev jámy zasekané 1,2 metru do skály, v jejímž zásypu se ukrývala keramika datovaná do doby kolem poloviny desátého století. Jde o železnou sekerovitou hřivnu o délce 47 centimetrů a naprosto unikátní břidlicovou destičku centimetr silnou a přibližně jedenáct krát dvanáct centimetrů velkou, s rytinou mužské postavy nesoucí kříž,“ řekla Hana Dehnerová, vedoucí výzkumu z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Olomouci. Dodala, že traseologický posudek už i zjistil řadu detailů, které se týkají způsobu rytí. Zároveň potvrdil i to, že rýhy jsou pokryty usazeninou, dokládající starobylost rytiny.

Nález olomouckých archeologů z Národního památkového ústavu je zajímavý i svou polohou na nejvyšším místě takzvaného Petrského návrší, na kterém se nacházel nejpozději od roku 1063 biskupský kostel sv. Petra.

V první části záchranného výzkumu se archeologové zaměřili na dvůr podél vstupu do parkánových zahrad a parku, sondy umístili také přímo na nádvoří fakulty. Odkryli 62 kostrových hrobů, z nichž dva pocházejí ze středověku. V jednom z nejstarších hrobů se dochovala i souprava přezky a kroužků k uchycení nohavic, zajímavostí byl i nález Cháronovy mince.