Festival Jeden svět bude plný otazníků a vykřičníků

Archivní foto: Jeden svět
Neděle 10. únor 2019, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Hledání vlastní identity je hlavním tématem 21. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Uskuteční se od 6. do 17. března v Praze a poté v dalších 35 městech po celé České republice. V Olomouci se projekce konají od 18. do 23. března. Studenti UP mají navíc právě nyní příležitost stát se členy organizačního týmu přehlídky, kterou loni v Olomouci navštívilo téměř 2 300 diváků.

Mottem letošního ročníku je slogan Bezpečná blízkost. „Nenávistné šermování s identitou se stalo zbraní v rukou některých médií a politiků, kteří se snaží poštvat jednu skupinu proti druhé. Vzniká tak propast – my versus oni. Chceme zjistit, co nás od sebe navzájem odlišuje; najít to, co nás spojuje a skrze co si můžeme být bezpečně blízko,“ řekl ředitel Jednoho světa Ondřej Kamenický.

Otázkám a odpovědím odpovídá i vizuální styl 21. ročníku, který připravilo stejně jako loni Studio MT. Barevné otazníky a vykřičníky, které zaplavují vizuál a rozpohybují festivalovou znělku, odkazují právě k tématice složitého vyjednávání osobní identity v nejistém a složitém společenském klimatu.

Festival Jeden svět se snaží být dostupný pro všechny, včetně lidí s postižením. Letošní ročník uvede dokumenty s titulky pro neslyšící a nedoslýchavé, které barevně rozlišují mluvčí a signalizují relevantní zvuky. Vedle filmů s audiokomentářem pro nevidomé či slabozraké festival stejně jako v minulém roce nabídne relaxovanou projekci, v jejímž uvolněnějším aranžmá si mohou filmy vychutnat lidé s mentálním postižením, epilepsií nebo autismem.

Přehlídka chce být i co nejméně bariérová. „Nevnímáme aktivity pro diváky s postižením jako něco navíc. Naopak chceme, aby myšlenka přístupnosti organicky prostupovala celým festivalem,“ doplnil Kamenický. Proto se Jeden svět snaží nejen o svou vnější přístupnost, ale i o tu vnitřní: například vítá v řadách svých dobrovolníků a dobrovolnic také lidi s postižením. „Myslíme si, že mají mít stejnou šanci podívat se do zákulisí velké kulturní akce, jakou mají ostatní,“ uvedla koordinátorka Adéla Gálová.

Dobrovolníky především z řad studentů UP hledá i olomoucká část festivalu. Zájemci, kteří se chtějí stát součásti festivalového týmu, se mohou obrátit na Gabrielu Smítalovou (staff@jedensvetolomouc.cz).

Promítej i Ty!

Pokud už se nemůžete dočkat festivalu, mají pro pro vás organizátoři jeden festivalový hit zdarma  ke stažení v rámci projektu Promítej i Ty! Dokument Punková odysea sleduje cestu svérázné čtveřice finských punkerů od účasti na mezinárodní soutěži Eurovize až po poslední koncert. Film je možné zdarma stáhnout a promítat do 20. února. Dostupný je na webu www.promitejity.cz, kde je k dispozici dalších více než 50 dokumentárních filmů z předchozích ročníků festivalu.