Filozofická fakulta finišuje rekonstrukci další budovy v Křížkovského ulici

Ilustrační foto: Vojtěch Duda
Středa 23. srpen 2017, 7:55 – Text: Milada Hronová

Rekonstrukce objektu v Křížkovského ulici 10 spěje ke svému závěru. Hrubé stavební práce skončí v září, v dalších měsících fakulta bude navážet do objektu nábytek a instalovat techniku. Vyučující, studenti i další personál se do budovy vrátí začátkem roku 2018.

V Křížkovského ulici bylo celé léto rušno. Filozofická fakulta už před časem opravila objekty s číslem popisným 12 a 14, nyní opravuje budovu s číslem popisným 10. „Její prostory přestaly dostačovat požadavkům akademického prostředí 21. století. Stav objektu, v němž sídlilo pět filologických kateder, už byl neudržitelný,“ řekl Vladimír Polách, proděkan pro infrastrukturu FF UP. Kompletní rekonstrukce tohoto objektu zahrnuje podle proděkana jak úpravu všech typů povrchů, výměnu rozvodů a inženýrských sítí, tak změny vnitřního uspořádání i úpravy exteriérů. Nyní se již intenzivně pracuje na opravách fasád a dokončují se některé stavební práce včetně budoucí recepce/vrátnice a kavárny. Ve vyšších patrech se pokládají koberce a jiné podlahové krytiny a začínají se montovat i světla.

„Poměrně hodně práce ještě zbývá v suterénu budovy a teprve po skončení všech hrubých prací se začne pracovat také na úpravě nádvoří.  Veškeré hlavní stavební činnosti by však měly být ukončeny už v září,“ dodal proděkan FF UP. Potvrdil, že v následujících měsících se do budovy už bude dávat nábytek a instalovat veškerá technika. Po nezbytném úklidu se bude celá budova kontrolovat.

„V objektu je instalována spousta elektronických systémů, od ovládání klimatizace přes inteligentní vytápění až například po elektronické zámky na dveřích do učeben. Funkčnost systémů je nutné vyzkoušet ještě před začátkem roku 2018, kdy se do budovy vrátí pedagogové, studenti a veškerý jiný personál,“ doplnil Vladimír Polách.

FF UP rekonstruovala už v roce 2014 dva objekty v Křížkovského ulici. Budova s číslem popisným 12 obsahuje mimo jiné i tak zvané konferenční centrum, které zahrnuje několik velkých a malých sálů s možností online přenosů z konferencí a přímý přístup do parkánových zahrad, které mohou být vhodným doplněním interiérových prostor.