Filozofická fakulta má mimořádného profesora na katedře psychologie

Konstantinos Kafetsios (uprostřed) převzal v pracovně rektora UP dekret mimořádného profesora. Na snímku s rektorem UP Jaroslavem Millerem (vlevo) a děkanem FF Zdeňkem Pechalem (vpravo).
Foto: Vojtěch Duda
Středa 5. únor 2020, 12:01 – Text: Milada Hronová

Konstantinos Kafetsios, uznávaný odborník ve výzkumu emocí v sociální interakci, bude přednášet na katedře psychologie. Za účasti děkana FF Zdeňka Pechala převzal z rukou rektora UP Jaroslava Millera dekret mimořádného profesora.

Filozofická fakulta se v situaci velmi komplikovaného procesu uznávání zahraničních diplomů na úrovni profesora a docenta rozhodla využít možnosti zapojit do přednášek a vědecké práce renomovaného zahraničního odborníka.

„Rozhodli jsme se posílit personální obsazení psychologických oborů. Konstantinos Kafetsios působil na předních evropských univerzitách a je uznávaným odborníkem ve výzkumu emocí v sociální interakci,“ uvedl Zdeněk Pechal, děkan filozofické fakulty.

Do profesorské pozice potvrdila Kafetsiose svým hlasováním jak Vědecká rada Filozofické fakulty UP, tak Vědecká rada Univerzity Palackého. Bude se podílet na přednáškách v magisterském i doktorském studiu. Zapojí se do výuky a výzkumu v novém doktorském studijním programu Psychologie práce, organizace a dopravy, který katedra psychologie řeší v rámci projektu OPVVV.

"Naším cílem je přilákat zejména studenty ze zahraničí. Současně chceme rozšířit zapojení naší katedry do výzkumných evropských struktur. Proto jsme dlouhodobě vedli jednání na partnerských pracovištích v zahraničí a prezentovali náš záměr rozšířit tým o mezinárodní kapacity na odborných fórech. Jak dosavadními výsledky, tak cíli doktorského programu se nám podařilo získat zájem právě profesora Kafetsiose. Jeho profil plně odpovídá našim potřebám nejen v magisterském programu psychologie, ale zejména ve výuce, výzkumu a vedení studentů nového doktorského programu, kam kromě svého odborného zaměření přináší bohaté metodologické zkušenosti v oblasti HLM analýzy a MLM výzkumných designů," uvedl Martin Seitl z katedry psychologie.

Zdůraznil, že profesor Konstantinos Kafetsios patří k předním evropským odborníkům s výborným vědeckým ohlasem v oblasti organizační psychologie. Participuje v evropských výzkumných týmech včetně H2020. Na poli výzkumu emoční percepce, kvality interakce a vlivu interkulturních rozdílů patří mezi skupinu výzkumníků, kteří ovlivňují další směřování oboru. Pro katedru psychologie je tak podle Martina Seitla přidanou hodnotou jeho rozhodnutí dlouhodobě rozvíjet výzkum a účast v mezinárodních týmech z Olomouce a nových laboratoří doktorského programu.