Jak na Moodle? Stručný průvodce pro vyučující

Neděle 15. březen 2020, 12:40

Jste vyučující a využíváte v aktuální situaci elektronické komunikace se svými studenty? Využít můžete i služby celouniverzitní platformy LMS Moodle. Pokud Moodle neovládáte s jistotou, seznamte se se stručným návodem níže.

Tvůrci kurzů v prostředí Moodle mají k dispozici celou řadu typů studijních opor, z nichž sestavují obsah kurzu šitý na míru. Studijní materiály lze průběžně přizpůsobovat, a využívat je tak v různých pedagogických situacích.

Příkladem základních stavebních prvků, které lze do on-line kurzů vkládat, jsou:

• studijní materiály ve formě HTML stránek, souborů ke stažení, animací, strukturovaných přednášek apod.;
  • diskuzní fóra s možností notifikací o nových příspěvcích na e-mailu;
  • úkoly pro účastníky kurzu;
  • automaticky vyhodnocované testy složené z širokého portfolia typů testových úloh;
  • slovníky a databáze, na jejichž plnění se mohou podílet účastníci kurzu;
  • ankety a dotazníky;
  • vzdělávací obsah dle specifikace SCORM nebo IMS Content Package.

Moodle umožňuje evidenci i editaci studijních výsledků. Činnost uživatelů je zaznamenávána v podrobných protokolech a souhrnných statistikách. Prostředí je napojeno mimo jiné také na informační systém STAG nebo službu Shibboleth. Díky tomu Moodle nabízí možnost automatizované správy studentů a dalších účastníků kurzu. Zajišťuje také přenos výsledné známky kurzu zpět do prostředí STAGu. Každý zaměstnanec nebo student UP se tak může přihlásit do Moodle pomocí stejných přístupových údajů, které využívá při přihlašování do Portálu UP.

Užitečné odkazy pro práci s Moodle:

V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte kontaktovat zaměstnance CVT na Helpdesku.