Biskup Karel: Jedna výstava ve dvou městech

Děkan FF Zdeněk Pechal při zahájení kroměřížské části výstavy. Ve fotogalerii je i Portrét Karla z Lichtensteinu-Castelcorna (Justus van den Nypoort).
Fotogalerie: Markéta Lehečková, MUO
Sobota 15. červen 2019, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Vybudoval kroměřížskou Květnou zahradu, shromáždil bohaté sbírky, postavil rezidence po celé Moravě. Olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna svými idejemi i vlivem pozvedl po třicetileté válce Moravu na evropskou úroveň. Jeho osobnosti se věnoval čtyřletý výzkum odborníků z Muzea umění Olomouc, Univerzity Palackého a Masarykovy univerzity. Výsledek je k vidění na výstavách v Olomouci a Kroměříži.

Výstavou nazvanou „Za chrám, město a vlast. Olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna uprostřed barokní Evropy“ v Arcidiecézním muzeu Olomouc a v Arcibiskupském zámku v Kroměříži vyvrcholila několikaletá intenzivní práce desítek odborníků. „Jsme rádi, že jsme se na tak rozsáhlém výzkumu mohli podílet. Biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna je osobnost s výrazným evropským přesahem, která svým vlivem zasáhla hned do několika oblastí. Nejen pro odborníky, ale i pro nejširší veřejnost je proto zajímavé se seznámit jak s jeho odkazem v podobě uměleckých sbírek, architektury a podobně, tak i s vlivy a dobou, které ho formovaly,“ uvedla Jana Zapletalová, vedoucí katedry dějin umění FF UP.

Olomouc: poutník z jiných časů

Olomoucká část expozice představuje biskupa Karla, jeho mládí, studium, kariéru. Nechybí také informace o zlomových dějinných okamžicích druhé poloviny 17. století. „Zvolil jsme netradiční formu vyprávění. Hlavní postavou expozice je sám biskup Karel v roli poutníka z jiného času, který příchozí seznamuje se svým příběhem i dobou, v níž žil a která může být pro dnešního člověka nepochopitelná. Proto jsou popisky k jednotlivým panelům na výstavě v první osobě jednotného čísla,“ vysvětlil kurátor Miroslav Kindl.

Návštěvník tak může poznat umělce, kteří pro biskupa tvořili i agenty, které využíval pro nákupy nejen uměleckých děl, ale i mnoha dalších věcí, například ovocných stromů, vzácných parfémů či alchymistických přípravků. „Vyzná se ale také z toho, proč nezarazil čarodějnické procesy a vydal inkvizici i jednoho ze svých lidí – děkana Kryštofa Aloise Lautnera,“ doplnil kurátor.

Kroměříž: budovatel a mecenáš

V kroměřížské Galerii Zámecké obrazárny i na dalších místech zámeckého areálu poznají návštěvníci biskupa Karla jako stavebníka a mecenáše. „Tato část výstavy se věnuje tomu, co vykonal na poli architektury. Nepředstavuje jen jednotlivé stavby, ukazuje také, co k nim biskupa inspirovalo. Jeho stavební činnost se opírala o plány významných architektů té doby, jejichž činnost a život dokumentují dopisy, faksimile architektonických plánů i poslední vůle,“ řekl kurátor Ondřej Zatloukal. Expozice nabídne také dobové vybavení rezidencí – nábytek, obrazy, zbroj a podobně.

K výstavě vyjdou v jejím průběhu dvě monografie, na kterých pracovaly tři desítky odborníků. První, jejímž editorem je Ondřej Jakubec, se zaměří na biskupovu osobnost a dobu. Editorem druhé publikace nazvané Místa biskupovy paměti je Rostislav Švácha z FF UP – bude to kontextuální vyprávění zaměřené na sídla, místa, sbírky a upomínky biskupa Karla. Obě obsáhlé knihy vyjdou v češtině a v angličtině.

Součástí výstavy, která potrvá do 29. září, bude i celá řada edukačních programů a přednášek.

Dokumentární film

K výjimečnému projektu patří také výjimečné doprovodné počiny. V tomto případě je to dokumentární film Barokní velmož, v němž hlavní roli biskupa Karla ztvárnil Jaroslav Plesl. „Je to pokus o vhled do myšlení, životního stylu a díla Karla z Lichtensteinu-Castelcorna. Jeho postava je z dnešního pohledu rozporuplná, ale formovala jej úplně jiná doba, než je ta naše. V každém případě to, co po sobě na Moravě zanechal, je impozantní,“ říká scenárista a režisér Theodor Mojžíš.