Nadační fond UP: Je čas přihlásit zajímavé vědecké a umělecké projekty

Palacký dává příležitost talentovaným studentům.
Foto: Milada Hronová
Středa 20. únor 2019, 12:00 – Text: Ivana Pustějovská

Seznámení se se světovými vědeckými esy, stáže na renomovaných univerzitách a vědeckých pracovištích, možnost uvést v život svůj vlastní vědecký projekt a naučit se popularizovat vědu, to vše nabízí studentům Nadační fond UP. Právě nyní vyhlásil novou, už pátou výzvu, do níž mohou zájemci až do 1. dubna přihlašovat své projekty.

Nadační fond Univerzity Palackého (NF UP), jehož hlavním donátorem je Česká spořitelna, podporuje excelentní mezinárodní vědecko-výzkumné a umělecké aktivity studentů. Od roku 2015 si díky němu už 35 studentů ze všech fakult mohlo uskutečnit svůj vědecký nebo tvůrčí projekt.

„Mezi žadatele budeme v letošní výzvě rozdělovat 800 tisíc korun.  Na projekt může student získat maximálně dvě stě tisíc korun, přičemž o výši příspěvku i o tom, který projekt podporu získá, rozhoduje Správní rada NF. Podporujeme umělce, kreativce, badatele a inovátory z řad studentů magisterských i doktorských programů. Jednou z důležitých podmínek je, aby měl projekt nebo výzkum mezinárodní přesah,“ vysvětlila Dita Palaščáková z NF UP.

Peníze získávají mladí vědci a umělci vždy na jeden rok, během něhož by měli svůj projekt uskutečnit. Nadační fond je přitom založen na důvěře, a tak jedním z velkých pozitiv je minimální byrokratická zátěž. „Studentům věříme, že přidělené peníze využijí smysluplně v souladu se svým výzkumem nebo projektem například na letenky, literaturu, materiál, vybavení, zaplacení ubytování a podobně. Za několik let existence fondu se nám nestalo, že by peníze někdo zneužil. Naopak. Ti, kteří je nevyčerpají, nám je vrací, aby je mohli využít jejich další kolegové,“ doplnila Palaščáková.

Online žádosti včetně všech povinných příloh musí studenti poslat do 1. dubna. Podrobné informace včetně registračního systému najdou zájemci na stránkách Nadačního fondu UP ZDE. Na webových stránkách jsou i všechny projekty podpořené v minulých letech.  Nechybí také informace a zkušenosti studentů, kteří už svůj projekt díky fondu dokončili.

„Letos jsme pro žadatele připravili i novinku, kterou bude společné setkání zájemců. Uskuteční se 6. března od 15 do 16 hodin ve Studentském klubu ve Zbrojnici. Studentům na místě zodpovíme všechny otázky, které je budou zajímat. Poradíme také, jak správně vyplnit žádost a řekneme, které potřebné přílohy musí dodat,“ dodala Dita Palaščáková.

Nadační fond UP vznikl v roce 2015 a je jediný svého druhu v České republice. Snaží se vytvářet příznivé podmínky pro podporu významných vědecko-výzkumných a uměleckých projektů talentovaných studentů UP, včetně studentů se zdravotním či sociálním znevýhodněním, a zahraničních studentů, kteří působí na univerzitě. Podporuje mladé badatele v kreativitě, samostatnosti a odpovědnosti za svou práci a závazky, které mají vůči sobě, UP i společnosti. Navazuje také partnerství s firmami, které s Univerzitou Palackého sdílí vize a cíle týkající se rozvoje společnosti.