O členství v Akademickém senátu FF se uchází 33 akademiků a 15 studentů

Z jednání AS FF UP.
Foto: Vojtěch Duda
Pátek 21. únor 2020, 12:02 – Text: Milada Hronová

Filozofická fakulta se připravuje na volby do AS FF UP. Nové fakultní senátory bude tamní akademická obec volit elektronicky v termínu od 27. února do 3. března, papírovým hlasovacím lístkem tak bude moci učinit 4. března. O členství ve fakultním senátu se uchází 33 akademiků a 15 studentů.

Po třech letech se na filozofické fakultě obnoví složení akademického senátu. V úterý 11. února byl ukončen sběr návrhů kandidátů, volby samé se uskuteční ve dvou fázích. Od 27. února do 3. března budou moci studenti a akademici volit elektronicky prostřednictvím webu.  Ve středu 4. března se od 8:00 do 18:00 uskuteční v zasedací místnosti děkanátu v Křížkovského ulici 10 listinná volba.

„Jedná se o druhé volby, které se uskuteční podle inovovaného volebního řádu z roku 2017, který zavedl preferenční hlasování. Voliči dávají jednotlivým kandidátům preference. Čím nižší číslo, tím více hlasů. Absolutním favoritům tak voliči přiřadí v elektronickém systému nebo na hlasovacím lístku jedničku,“ uvedl Michal Nguyen, studentský zástupce stávajícího senátu filozofické fakulty. Dodal, že podle tohoto řádu volí akademici 11 akademiků, studenti pak sedm zástupců z vlastních řad a navíc i tři akademiky.

Akademický senát je na fakultě nejvyšší samosprávný zastupitelský orgán, který spolupracuje s vedením fakulty. Vyjadřuje se k celkovému směřování a hospodaření fakulty. Schvaluje rozpočet, volí děkana, projednává nové studijní programy, podmínky k přijímacím zkouškám a další.

O měsíc později proběhnou na FF také volby do Akademického senátu Univerzity Palackého (AS UP) a volby ombudsmana studentů a studentek FF. Pro tento účel byla sestavena dílčí volební komise. Předsedá jí Tereza Poláčková, jejímž úkolem bude od 24. února do 5. března shromažďovat návrhy kandidátů. Doručit je může akademická obec fakulty prostřednictvím schránek umístěných na vrátnici Křížkovského 10 nebo v kanceláři asistentky katedry historie Na Hradě 5. Více ZDE. Seznam kandidátů do AS FF UP ZDE.