AIA - Stipendia na letní kurzy a studijní/výzkumné pobyty pro studenty a učitele VŠ

Ilustrační foto: Pixabay.com
Úterý 11. únor 2020, 15:20 – Text: -sb-

Rádi bychom s Vámi sdíleli shrnutí informací ke stipendijním nabídkám na letní kurzy a na studijní a výzkumné pobyty pro studenty a učitele VŠ:

Letní školy:

Lotyšsko nabízí studentům a učitelům VŠ 2 místa na tematicky a oborově zaměřené letní školy. Tematická škála je široká: bryologie, robotika, 3D animace, inženýrství (Smart Cities), dějiny umění, cestovní ruch a lotyšský jazyk. Seznam letních škol naleznete zde. Zájemci zasílají přihlášky do 14. února do kanceláře AIA. Stipendium ve výši 711 Eur se vyplácí přímo organizátorům letní školy.

Termín odevzdání přihlášek na letní kurzyAlbánii a na letní kurz bulharského jazyka a na zimní seminář balkanistiky na univerzitě v Blagoevgradu v Bulharsku se prodloužil do 6. března 2020. Přihlášky se posílají do sídla Akademické informační agentury. Stipendium zahrnuje bezplatnou účast na letní škole, ubytování a stravování.

Zájemci o letní kurzy estonského jazyka a kultury a jiné kurzy v angličtině konané na univerzitách v Estonsku podávají přihlášky přímo estonské vzdělávací agentuře Archimedes Foundation do 19. března. Českou stranu o podání žádosti pouze informují. Různé letní školy v AJ nabízí Tallinn Univerzity, Tallinn University of Technology, University of Tartu a Estonian Academy of Arts. Seznam letních škol naleznete zde. Stipendium zahrnuje až 500 Eur na poplatek za kurz a 25 Eur denně na ubytování po maximálním trvání 28 dní.

Česko-bavorská vysokoškolská agentura nabízí stipendia na letní a zimní jazykové a tematické zaměřené školy v Bavorsku. Seznam kurzů naleznete zde. Přihlášky přijímá sídlo BTHA v Řeznu do 1. dubna. Stipendium zahrnuje poplatek za kurz, případně také příspěvek na ubytování ve výše 400 Eur.

Studijní a výzkumné pobyty:

Slovensko nabízí 10 stipendijních míst na studijní pobyty pro studenty MSP a DSP. Zájemci podávají přihlášky v termínu do 21. února do kanceláře AIA. Stipendium pro studenty BSP a MSP činí 280 Eur, pro studenty DSP 330 Eur a pro VŠ učitele 550 Eur/měsíčně.

Studenti a pedagogové VŠ mohou do 27. února odevzdávat přihlášky na studijní či výzkumné pobytyPolsku v délce od 1 do 10 měsíců. Stipendium pro studenty BSP a MSP činí 9000 Kč, pro studenty DSP a VŠ učitele 9500 Kč/měsíčně.

Deadliny pro podání žádost o stipendium na studijní či výzkumné pobytyAlbánie, Bulharsku, Gruzii a Rumunsku se prodloužily do 6. března 2020.

Výše stipendia do Albánie je pro studenty BSP/MSP 6500 Kč, pro studenty DSP 6700 a pro VŠ učitele 7000 Kč.

Výše stipendia do Bulharska je pro studenty BSP/MSP 6500 Kč, pro studenty DSP a 6700 Kč.

Na akademický rok 2019/2020 činilo stipendium do Gruzie  800 GEL/měsíčně.

Výše stipendia do Rumunska je pro studenty BSP/MSP 7700 Kč, pro studenty DSP 8000 Kč a pro VŠ učitele 8500 Kč/měsíčně.

Tchaj-wan nabízí dva druhy stipendia:

1. Víceletá stipendia ke studiu v BSP, MSP a DSP a na jazykové kurzy mandarínské čínštiny v délce od 3 do 12 měsíců.

Výše stipendia: bakalářské studium a jazykový kurs čínštiny 15 000 tchajwanských dolarů (přibližně 500 amerických dolarů) měsíčně, magisterské nebo doktorandské studium 20 000 tchajwanských dolarů (přibližně 655 amerických dolarů) měsíčně. Za studenty bude také uhrazeno školné (případně i některé další poplatky související se studiem) až do maximální výše 40 000 tchajwanských dolarů za semestr.

1. Huayu Enrichment Scholarship Program: Stipendia na jednoroční případně devítiměsíční, šestiměsíční nebo tříměsíční jazykový kurs (mandarinské) čínštiny.

Výše stipendia: 25 000 tchajwanských dolarů (přibližně 800 amerických dolarů) měsíčně.

Žádosti se podávají na Tchajpejskou hospodářskou a kulturní kancelář v Praze, a to v době od 29. ledna do 31. března 2020.

Zdroj: DZS - Akademická informační agentura