Festival Opera Schrattenbach nabídne hudební novinky i vynikající pěvce

Rejchovo kvarteto zve na koncert do Uměleckého centra UP. Zazní Smyčcové kvartety Tomáše Hanzlíka.
Foto: Archiv festivalu Opera Schrattenbach
Čtvrtek 25. říjen 2018, 8:00 – Text: Milada Hronová

Univerzita Palackého a soubor Ensemble Damian zvou na čtrnáctý ročník festivalu Opera Schrattenbach. Od 2. listopadu do 9. prosince nabídne opery Emila Viklického a Any Skolović, multimediální projekty Víta Zouhara a Tomáše Hrůzy, postminimalistické kvartety Tomáše Hanzlíka, oratorium Petera Zagara i nejnovější skladby Marka Keprta, Miroslava Pudláka a řady dalších.

Vynikající pěvci, komorní i vokální soubory vystoupí v univerzitním  Uměleckém centru a Husově sboru. Tři koncerty zaměřené na slovenskou hudbu připomenou sté výročí založení Československa.

„Pozornost diváků budí nové nastudování komorní opery Emila Viklického Oráč a smrt. V novém hudebním nastudování dirigentky Emy Mikeškové budou excelovat pěvci Michaela Zajmi a Aleš Briscein. Rád bych však pozval i na druhou letošní novinku, Love songs, intimní operní ambient o podobách lásky srbsko-kanadské skladatelky Any Sokolović,“ uvedl prorektor UP Vít Zouhar z pořádající katedry hudební výchovy pedagogické fakulty. Tato verze pro soprán a saxofon bude podle něj v Olomouci provedena vůbec poprvé. Premiéru měla v Montrealu v roce 2016. Vystoupí v ní Irena Yebuah Tiran společně se saxofonistou Lovro Ravbarem.

Hra mezi žánry

Festival nabídne i dva projekty Víta Zouhara, které se pohybují na pomezí hudebního divadla, inscenace a opery. Pro prostory Uměleckého centra a festival opera Schrattenbach vznikla nová hudebně vizuální hra NAD HLA VOU, kterou muzikolog Zouhar připravil společně s multimediálním umělcem Tomášem Hrůzou. Podíleli se na ni i Jaromír Synek a Gabriela Coufalová, členové katedry hudební výchovy pedagogické fakulty a zároveň členové SJ Laptop Ensemble. V druhém projektu, minimalistickém hudebním divadle nazvaném EUOUAE, rozezní vokalisté sboru OLIO a SJ Laptop Ensemble architekturu Atria a vzpomínek.

Komorní i orchestrální novinky

Slovo opera v názvu festivalu nesymbolizuje pouze hudební žánr, nýbrž obecně hudební dílo. Proto přehlídka každoročně nabízí i premiéry nových skladeb. Reprízuje zároveň díla, která se stala součástí festivalového repertoáru.

„Marek Keprt z katedry muzikologie filozofické fakulty vytvořil pro letošní přehlídku novou verzi skladby Když vážkobdění vychmyřuje svit. Provede ji v premiéře se souborem Potestato trio. Ensemble MoEns s Monikou Knoblochovou zahrají nejnovější skladby Miroslava Pudláka, Jana Ryanta Dřízala a Kamila Doležala,“ vypočetl Vít Zouhar. Dodal přitom, že několik souborů a orchestrů bude interpretovat skladby, které opakovaně a s úspěchem uvádí již řadu let. Například Rejchovo kvarteto souborně provede postminimalistické smyčcové kvartety Tomáše Hanzlíka z katedry hudební výchovy. „I když by se dalo vyjmenovat více excelentních koncertů, určitě bych rád pozval na koncert Veni Academy, který bude dalším vrcholem letošní přehlídky. Uskuteční se ve spolupráci s festivalem animovaných filmů PAF a zazní v něm skladby Karlheinze Stockhausena, Milana Adamčiaka a Daniela Mateje,“ doplnil Vít Zouhar.

Edukační workshopy a nová kniha

Čtrnáctý ročník festivalu Opera Schrattenbach obsáhne dva edukační programy. První z nich povedou pianisti a pedagogové Tomáš Boroš a Ivan Šiler. Je určený malým klavíristům a zaměřuje se na improvizaci a elementární komponování. Druhý workshop nabídne Veni Academy a je zaměřen na interpretaci otevřených partitur. Uskuteční se začátkem prosince pod vedením Daniela Mateje a dalších členů souboru Veni Ensemble. Programové spektrum festivalu letos rozšíří i křest knihy muzikoložky Univerzity Palackého a interpretky Jany Spáčilové. Její monografie s názvem Hudba na dvoře olomouckého biskupa Schrattenbacha je zaměřena na patrona festivalu, biskupa Wolfganga Hannibala Schrattenbacha. Více ZDE.