Léto bude v Olomouci pestré. Univerzitní iniciativa Zaparkuj láká na filmy, koncerty i festivaly

Prostě Zaparkuj!
Foto: Vojtěch Duda
Čtvrtek 4. červen 2020, 12:12 – Text: (red)

Oživit olomoucké parky a další veřejná prostranství si klade za cíl projekt Univerzity Palackého s názvem Zaparkuj. Již tento víkend zahájí svou sedmou sezonu. V příštích měsících pak nabídne v olomouckých parcích nebo na parkánu Uměleckého centra UP v areálu jezuitského konviktu desítky filmových projekcí, koncertů, vědomostních kvízů pod širým nebem či sportovních aktivit.

Olomoučané se mohou v rámci Zaparkuj těšit na několikanásobné držitele cen Anděl Lenku Dusilovou či Thoma Artwaye, festival středoškolského umění či busking na Floře.

Když zaparkovat, tak fest!

Stěžejním formátem akcí pod hlavičkou iniciativy budou i letos Zaparkuj festy, půldenní minifestivaly spojující hudební vystoupení, filmovou projekci a bohatý doprovodný program pro celou rodinu. „Většina z nich se uskuteční buď na parkánu konviktu, nebo v Bezručových a Smetanových sadech, a to téměř každou středu. Například příští týden 10. června nabídneme koncert písničkáře Dana Vertíga s kapelou, půjčovnu sportovního vybavení a deskových her, autorské čtení vítězů Literární soutěže pro studenty UP, výtvarnou zónu, netradiční posezení a večer projekci kultovního filmu Volný pád s Michaelem Douglasem v hlavní roli,“ přiblížil koordinátor iniciativy Zaparkuj Ondřej Martínek.

Projekt dále během léta přivítá kapely Billow a Hope Astronaut, písničkářku Amelii Sibu nebo Thoma Artwaye a cenami ověnčenou Lenku Dusilovou, která vystoupí v prostředí Uměleckého centra UP 23. července. Organizační tým sestávající především ze studentů UP chystá i dva dvoudenní minifestivaly, workshopy a turnaje v ringu a badmintonu. „Spolupracujeme s výtvarníky z Chaoscompany, se Slackline Olomouc a šermíři z Non sancti, žongléry a ohňostrůjci nebo s Olomouckou dílnou,“ vypočítala rozsah spolupráce Kristýna Slováčková ze Zaparkuj týmu.

Společně pro kulturu

Již tuto sobotu se bude „parkovat“ na akci Zaparkuj na vzduchu v netradičním prostoru vnitrobloku v Sokolské ulici, kde se mohou návštěvníci těšit od dvanácti hodin na DJ's, dobré jídlo a pití, výtvarnou zónu pro děti i dospělé nebo půjčovnu deskových her. „Zároveň je hned první akce ukázkou ‚pokoronavirové‘ spolupráce, jejíž cestou půjdeme celou sezonu. Na realizaci akce se totiž podílí nejen univerzita, ale také organizátoři Olomoucké klubové noci, Divadlo na cucky či majitel klubů 15 Minut a Vertigo. Prostory pak nabídlo Centrum pohybu Olomouc,“ dodal Martínek.

Do dalších projektů se pak zapojí organizátoři festivalu Michalský výpad, lokální podniky a spolky nebo třeba středoškolští studenti, kteří připravují na konci srpna ve spolupráci s univerzitou druhý ročník festivalu mladých umělců St-Art. Talentovaní hudebníci by se ale díky Zaparkuj měli objevit i na Selských trzích, které pořádá Výstaviště Flora, nebo přímo v ulicích města. „Snad se shodneme, že už je načase vyparkovat kulturu z obýváku zpět ven mezi lidi. Například na speciální díl hospodského kvízu pod širým nebem se nám na příští úterý přihlásilo přes dvacet týmů,“ řekl Martínek. Na jednotlivých akcích se navíc budou střídat i lokální dodavatelé občerstvení tak, aby se jim alespoň symbolicky pomohlo.

Všechny akce jsou volně přístupné.

Více na zaparkuj.upol.cz nebo facebooku Zaparkuj.  Podívejte se i na pozvánkové „zaparkované“ video.