Noc vědců si připomene sto let české vědy, programem provede nová aplikace

Ilustrační foto: Archiv Žurnálu UP
Středa 3. říjen 2018, 8:00 – Text: (red)

S pátečním setměním se po roce opět otevřou dveře vysokých škol, výzkumných institucí, planetárií i technologických firem po celé republice, aby společně veřejnosti přiblížily zábavnou formou vědu a výzkum. Nejinak tomu bude v Olomouci, kde nabídne bohatý program Noci vědců většina fakult Univerzity Palackého, vybraná pracoviště Fakultní nemocnice Olomouc nebo interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání. To vše v duchu oslav sta let české vědy, bezplatně a s novou mobilní aplikací v pátek 5. října.

„Díky největší popularizační akci svého druhu mohou Olomoučané poznat pod rouškou tmy tajemství fyziky, chemie, matematiky, českého jazyka, práva i medicíny. Pro děti i dospělé jsme připravili na šesti fakultách více než dvě stovky bodů zábavného i poučného programu,“ vypočítává z programu Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí univerzity. Mimo to se dostanou návštěvníci do prostor běžně nepřístupných, ať již jde o specializované výzkumné laboratoře, či Anatomické muzeum na lékařské fakultě.„Ačkoli letošní osmičkový rok je především o oslavách české státnosti, nesmíme zapomínat na to, že nedílnou součástí českých dějin posledních sta let je i věda a její význačné osobnosti,“ dodává Sýkorová Dvorníková. Na filozofické fakultě se tak například návštěvníci seznámí s významnými českými psychology či jazykovědci, přírodovědecká fakulta a Pevnost poznání nabídnou exkurz do objevů, kterými vědu obohatili naši fyzici či chemici, a na lékařské fakultě poznají všichni vědychtiví sto tváří mikrobiologie. Nedílnou součástí vědeckých prezentací bude tradičně i doprovodný program zahrnující hudební vystoupení, soutěže pro děti nebo rukodělné workshopy.

Programem provede mobilní aplikace

Novinkou letošní Noci vědců je mobilní aplikace s přehledným programem a interaktivními mapami akce. „V Olomouci jsme sice nabídli návštěvníkům obdobnou aplikaci už v loňském roce, ale po dohodě s národním koordinátorem Noci vědců jsme se rozhodli ji zcela přepracovat, a navíc jsme ji nabídli desítkám zúčastněných subjektů po celé republice zdarma k využití,“ představuje zrod aplikace Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP. Podle vývojáře aplikace Lukáše Nováka, absolventa olomoucké univerzity, jde zřejmě o jediný nástroj svého druhu u nás, který pomůže návštěvníkům s orientací v programu akce, a to od Plzně až po Ostravu. V předešlém roce přitom aplikaci jen v Olomouci využilo přes tisíc lidí.

„Po stažení aplikace, zatím jen pro platformu Android, si uživatel zvolí město, v němž chce Noc vědců navštívit. Následně může volně procházet programem v dané lokalitě, zobrazovat si místa konání akcí na mapě či si vybrat jen ty prezentace, které chce navštívit, a sestavit si tak vlastní program,“ doplňuje Novák.

Noci vědců se zúčastní nemocnice i Pevnost poznání

Kromě filozofické, pedagogické, lékařské, přírodovědecké a cyrilometodějské teologické fakulty se do letošního programu zapojí i Transfuzní oddělení FNOL a univerzitní interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání. To nabídne nejen snížené vstupné, ale také vstup do vybraných expozic zdarma.

Vyvrcholením akce v areálu Korunní pevnůstky pak bude videomapping na fasádu Pevnosti poznání. Program v areálu fakulty tělesné kultury v Neředíně zase zpřístupní Aplikační centrum BALUO, kde si budou moci návštěvníci vyzkoušet nejen špičkové měřicí přístroje a vybavení centra, ale také si aktivně zasportovat.

Páteční program Noci vědců začíná v 17 hodin a na většině míst potrvá až do půlnoci.