Studentky katedry romanistiky uspěly v prestižní Iberoamerické ceně

Iberoamerická cena (Premio Iberoamericano): Slavnostní vyhlášení soutěže se uskutečnilo ve Vlasteneckém sále Karolina.
Foto: Velvyslanectví Portugalska.
Středa 30. září 2020, 12:34 – Text: (map)

Pětadvacátý ročník Iberoamerické ceny (Premio Iberoamericano) ovládly se svými pracemi studentky portugalské filologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Vítězkou letošní soutěže se stala Viktória Polyáková, třetí místo získala Tereza Marková.

Viktória Polyáková se ve své práci zabývala obrazem společensko-politického kontextu v románové tvorbě klasika brazilského realismu Machada de Assise. Tereza Marková pak získala ocenění za práci, ve které se zaměřila na téma literární cenzury v Portugalsku v době Salazarova režimu. Obě práce psaly studentky v portugalštině.

„Úspěch našich posluchaček nás velmi těší. O to víc, že ocenění získaly hned dvě práce. Studenti portugalistiky z UP se v soutěži Premio Iberoamericano umístili už několikrát, první místo jsme ale získali naposledy před dvaceti lety, v roce 1999. Vítáme také, že se obě práce věnují hlavním oblastem, na něž se olomoucké studium portugalské filologie zaměřuje – vítězná esej se zabývá Brazílií, zatímco esej, která získala třetí místo a která vychází z magisterské práce vedené Kateřinou Ritterovou, se věnuje Portugalsku. Rovněž nás těší, že obě práce jsou i literárního zaměření, což snad nasvědčuje tomu, že studenty literatura stále ještě baví,“ uvedla za katedru romanistiky vedoucí vítězné práce Zuzana Burianová. Za studentku, která se z důvodu protikoronavirových opatření nemohla předávání zúčastnit, pak osobně i cenu převzala.

Soutěž Iberoamerická cena (Premio Iberoamericano) pořádají od roku 1994 velvyslanectví iberoamerických zemí se zastoupením v České republice, tedy Španělska, Portugalska, Argentiny, Brazílie, Chile, Kuby, Mexika a Peru. Každoročně jsou tak odměňovány nejlepší práce studentů českých vysokých škol. Ceny jsou udělovány za práce psané ve španělštině nebo portugalštině, pojednávající o tématech z oblasti umění, vědy, kultury, ekonomiky, historie, literatury, politiky či sociologie některé z iberoamerických zemí.

Letošního ročníku, jemuž předsedalo portugalské velvyslanectví v čele s velvyslancem Luísem de Almeidou Sampaiem, se zúčastnilo osmnáct prací studentů z pěti vysokých škol – Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého, Univerzity Hradec Králové a Vysoké školy ekonomické. Druhé místo získala Karolína Strnadová z UK a MU s prací ve španělštině, v níž se věnovala otázce chronotopů v románu Polibek pavoučí ženy argentinského spisovatele Manuela Puiga. Porota udělila i jedno čestné uznání, a to Tereze Szturcové z MU za práci zabývající se historií mezinárodního divadelního festivalu v kolumbijském Manizales a jeho významem pro utváření latinskoamerické identity.

Na slavnostním vyhlášení soutěže, které se uskutečnilo 23. září ve Vlasteneckém sále Karolina, byli přítomni představitelé a zástupci diplomatických misí iberoamerických zemí v ČR, Portugalského centra Institutu Camões v Praze a členové akademických obcí. Záštitu nad akcí převzalo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, zastoupené náměstkyní Danou Prudíkovou, a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Jako zvláštní host přijala pozvání rektorka Portugalské katolické univerzity Isabela Capeloa Gil.