FF nově nabízí francouzštinu se specializací na aplikovanou ekonomii a hospodářskou praxi

Ilustrační foto: Vojtěch Duda
Sobota 21. prosinec 2019, 7:30 – Text: Milada Hronová

Katedra romanistiky Filozofické fakulty UP nabízí nově akreditované bakalářské studium Francouzské filologie se specializací na aplikovanou ekonomii a navazující magisterské studium Francouzské filologie se specializací na hospodářskou praxi. Výuka ekonomicky orientovaných jazykových oborů má na olomoucké romanistice více než dvacetiletou tradici a je koncipována tak, aby co nejvíce odpovídala požadavkům současného trhu práce.

„Absolventi těchto studijních programů jsou na trhu práce velmi žádaní a nemají žádný problém ihned po dokončení studia najít adekvátní zaměstnání. Nejčastěji se uplatní ve francouzských společnostech působících v České republice, ve veřejné správě, ve významných auditorských společnostech, v diplomacii či v obchodních odděleních firem. Mnozí absolventi se věnují překladatelské a tlumočnické činnosti nebo působí jako vyučující na středních školách po celé České republice,“ uvedl Stanislav Pisklák z katedry romanistiky.

V rámci bakalářského studia se studenti seznámí s nejdůležitějšími pojmy a vztahy v hlavních ekonomických disciplínách, prohloubí si své znalosti v oblasti francouzské lingvistiky, kultury a literatury. Budou moci i vycestovat na půlroční či roční studijní pobyt v rámci programu Erasmus+ na některou ze dvanácti zahraničních univerzit či absolvovat praktickou stáž jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

„Výuku předmětů ve francouzském jazyce zajišťují lektoři a vyučující katedry romanistiky. Velkou devízu spatřuji v tom, že se na ekonomických předmětech ve francouzském jazyce budou podílet i hostující profesoři z Université Clermont Auvergne (UCA) ve Francii,“ dodal doktorand Stanislav Pisklák. Ekonomicky orientované kurzy v českém, popřípadě v anglickém jazyce povedou podle něj jak vyučující katedry aplikované ekonomie, tak významní hostující odborníci z České republiky i ze zahraničí.

Bakalářské studium je v nabídce jako prezenční jednooborové. „Jeho absolventi mohou pokračovat v magisterském studiu Francouzské filologie se specializací na hospodářskou oblast. V tomto studiu si posluchači prohloubí znalosti v oblasti veřejné správy, daňové soustavy či manažerského rozhodování. Během studia navštíví specializované semináře na tlumočení a překlad, didaktiku francouzštiny či jazykovou situaci ve francouzsky hovořících zemích,“ doplnil Stanislav Pisklák s tím, že i magisterské studium je filozofickou fakultou nabízeno jako prezenční jednooborové a jeho posluchači mají možnost vycestovat do zahraničí v rámci programu Erasmus+ či se zúčastnit praktických stáží jak v České republice, tak v zahraničí.

Ke studiu většiny bakalářských i magisterských programů na Univerzitě Palackého se uchazeči mohou hlásit do poloviny března.