Na univerzitě začalo rokovat více než sedmdesát romanistů z celého světa

Odborníky i studenty přivítala na konferenci i hispanistka katedry romanistiky Lenka Zajícová.
Fotogalerie: Milada Hronová
Pátek 23. listopad 2018, 13:53 – Text: Milada Hronová

Na filozofické fakultě dnes začalo dvoudenní mezinárodní setkání romanistů. Pořádající katedra romanistiky zve na některé přednášky i veřejnost.

Cílem v pořadí již devatenáctého setkání romanistů s podtitulem „Rozmanitost jazyků, kultur a pohledů“ je výměna informací, zkušeností a poznatků z bádání ve sféře lingvistiky, literatury, umění, historie, politického dění či reálií románských jazykových oblastí. Vedle bohatého odborného programu se uskuteční také tři plenární přednášky, které jsou určeny i širší veřejnosti.

„První s názvem Lafayette a další francouzští státní vězňové v moravských a českých pevnostech na přelomu 18. a 19. století, začala hned po zahájení konference. Bohemista a historik Jiří Fiala, emeritní profesor dějin české literatury na katedře bohemistiky filozofické fakulty, v ní představil svou novou knihu, kterou napsal společně s Marií Sobotkovou, emeritní profesorkou katedry slavistiky FF UP," uvedla Zuzana Burianová z katedry romanistiky.

Ve stejné době se podle ní uskutečnila i další plenární přednáška z oblasti neurolingvistiky, kterou proslovil významný španělský lingvista Vincenc Torrens z Universidad Nacional de Educación a Distancia v Madridu. Třetí přednášku si místo avizovaného Jiřího Pelána připravil emeritní profesor katedry dějin umění FF UP Pavel Štěpánek, odborník na dějiny umění a architektury hispánského a lusofonního světa.

"Uskuteční se v sobotu od devíti hodin a nese název Kapitoly z dějin česko-španělských kulturních styků a vztahů (Na okraj jedné nové knihy.)," dodala.

Mezinárodní setkání romanistů sestává z francouzské, španělské, italské a portugalské sekce. Příspěvky zaznívají jak v češtině, slovenštině, angličtině, tak i francouzštině, španělštině, italštině a portugalštině. Letošní konferencí si pořadatelé připomínají i pětadvacet let, které uplynuly od zavedení studia italské a portugalské filologie na UP.

Dříve nabízela olomoucká romanistika pouze francouzskou a španělskou filologii. Od roku 1993 svou nabídku však výrazně rozšířila. Dnes zajišťuje filologické studium čtyř hlavních románských jazyků, které dohromady čítají až miliardu rodilých mluvčích. Více o programu konference ZDE.