První testovací centrum Oxford test of English v ČR má filozofická fakulta UP

Repro: Žurnál UP
Úterý 10. prosinec 2019, 11:42 – Text: Milada Hronová

Centrum jazykového vzdělávání FF (CJV FF) se nově stalo testovacím centrem Oxford test of English. Jeho úspěšní uchazeči budou v České republice první, kteří se budou moci pochlubit razítkem University of Oxford.

Centrum se rozhodlo požádat o možnost stát se schváleným testovacím centrem s odůvodněním, že nový test z angličtiny svou podobou a obsahem více odpovídá současným potřebám a požadavkům studentů.

„Jsme hrdí, že se to podařilo. Tímto krokem jsme se dostali na mapu kvalitních pracovišť, která jazyky nejen učí, ale mohou svým studentům nabídnout do života i mezinárodně platný certifikát dokládající dosaženou úroveň angličtiny. V Evropě i mimo ni je takových center více, jsou například ve Španělsku, Německu, Itálii, také v Mexiku či Argentině. V České republice jsme však zatím jediní, kdo takový doklad může poskytnout,“ řekla Silvie Válková, garantka testování z CJV.

Získat status schváleného zkušebního centra podle ní nebylo úplně jednoduché. „Věřili jsme však, že jsme natolik profesionálně i organizačně schopní, že celý proces zvládneme. Museli jsme nejdříve projít školením, a to jak lektoři, tak i IT podpora. Bez ní by testování totiž nebylo možné, protože celý test probíhá online. Poté se uskutečnil zkušební test, kterého se zúčastnili dobrovolníci v roli studentů,“ vysvětlila Silvie Válková a doplnila, že průběh testu přijela do Olomouce vyhodnotit i kontrola z Oxford University Press.

Test je určený nejen studentům a zaměstnancům UP, ale i široké veřejnosti. Během jedné zkoušky lze ve dvou hodinách získat doklad o znalostech jedné ze tří úrovní angličtiny (A2, B1,B2). První zájemci mohou složit test už 10. ledna 2020, přičemž přihlášku je nutné podat do 17. prosince 2019. Více o průběhu testu i možných termínech ZDE.