Senát filozofické fakulty se znovu věnoval volebnímu řádu

Foto: Žurnál UP
Pátek 14. červen 2019, 12:22 – Text: Milada Hronová

Na svém posledním jednání v tomto akademickém roce se senát filozofické fakulty zabýval návrhem studentského kandidáta do Rady vnitřního hodnocení UP a také podmínkami pro přijetí do studia v příštím akademickém roce. Velkou část z diskuze však věnoval Volebnímu řádu AS FF UP.

Senátoři filozofické fakulty se ještě jednou před letními prázdninami věnovali dokumentu Volební řád AS FF UP. Především proto, že Akademický senát UP, jemuž příslušný předpis předložili, jej na svém nedávném jednání neschválil a vrátil k dopracování zpět.

„Legislativní komise AS  UP nám vytkla, že náš řád neobsahuje Institut stížnosti na volby. Víte, že se nám zatím nepodařilo najít orgán, ke kterému by bylo vhodné si stěžovat na průběh voleb a který by pak o platnosti či neplatnosti voleb mohl rozhodovat. Proto jsme jej do předpisu nedali. Měl by být totiž nejen kompetentní, ale i nezávislý na volebních výsledcích. Vzhledem k tomu, že hledání takového orgánu zřejmě potřebuje více času, požádali jsme AS UP, aby dokument s tímto odůvodněním a se zapracováním všech ostatních změn, schválil. Bez Institutu stížnosti tak neučinil,“ řekl Tomáš Lebeda.

K dané situaci vystoupil na jednání i Jiří Langer, předseda AS UP, který posloupnost jednotlivých jednání komentoval. Zdůraznil přitom, že vhodnější by bylo, kdyby senát FF předložil dokument formou novely. „Věřím, že kdyby do AS UP přišel tento dokument formou novely a ne jako zcela nový předpis, bylo by vše jednodušší. Akademický senát UP by se věnoval především změněným částem. Nevyčítejte tedy senátu, že se v této situaci zabýval celým dokumentem a že jeho legislativní komise vnímá neexistenci Institutu stížnosti jako velké riziko. Z dokumentu vyplývá, že při volbách do vašeho senátu není možné podat stížnost na jejich průběh a řešit ji,“ řekl Jiří Langer. Je toho názoru, že legislativně a procesně je vhodnější schválit předpis až bude v pořádku.  Před senátory FF však potvrdil, že tento nedostatek mají i volební řády jiných fakult.

„Legislativní komise AS UP provedla důkladnou rešerši toho, jak zmiňovanou situaci řeší různé volební řády a 19. června předloží Akademickému senátu UP návrh optimálního řešení situace. I jiné fakulty UP totiž dostatečně neřeší ve svých předpisech Institut stížnosti na volby.  Pokud AS UP schválí modelové znění případného článku, měl by být pak implementován do řádů jednotlivých fakult,“ uvedl Jiří Langer. Dodal, že bude na každé fakultě, jestli model do řádu zapracuje v přesném nebo modifikovaném znění.

V závěru této diskuze pak senátoři filozofické fakulty přijali usnesení, v němž AS FF UP žádá děkana filozofické fakulty, aby Volební řád AS FF předložil znovu v jeho připravené verzi jako novelu.  AS FF UP zároveň přijal také usnesení, v němž se zavázal, že bude pokračovat v hledání orgánu, který by byl kompetentní a nezávislý v provádění přezkumu voleb.

V další části jednání schválili senátoři FF návrh studentů, aby Tereza Poláčková, posluchačka FF a PF, byla kandidátkou do Rady vnitřního hodnocení UP.  O tomto návrhu bude nyní jednat Akademický senát Univerzity Palackého. AS FF vzal na vědomí i dokument Podmínky pro přijetí do studia pro příští akademický rok.