Unikátní UPlikace nabízí nové užitečné funkce

Repro: Žurnál UP
Pátek 9. březen 2018, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Téměř jedenáct a půl tisíce studentů a učitelů Univerzity Palackého si už do svých mobilních telefonů nainstalovalo UPlikaci, unikátní mobilní aplikaci usnadňující studium. Její autor, absolvent olomoucké univerzity Lukáš Novák, ji vyvíjí spolu s Centrem výpočetní techniky UP a pro letošek připravil pro uživatele hned několik novinek.

Ten, kdo si do mobilu UPlikaci stáhne, může díky ní mimo jiné spravovat rozvrh hodin, zjistit kolik studentů se hlásí na konkrétní zkouškový termín, dozvědět se, jaký je stav odevzdané kvalifikační práce včetně informací o jejím vedoucím a oponentovi, nebo využít k rychlé orientaci mapu s univerzitními budovami. „S využíváním UPlikace jsem spokojený. Studenti si pochvalují především snadné získávání informací o studiu, které jsou dostupné během okamžiku a kdekoliv, a to i bez přístupu k PC nebo internetu. Pozitivní ohlasy máme i od pedagogů. UPlikaci ale chceme stále vylepšovat, aby byla uživatelsky ještě více přívětivá a především praktická, ať už se to týká přidání nových funkcí, mírných změn designu nebo vylepšení spolehlivosti hlídání nových známek,“ říká o UPlikaci, kterou denně využívá více než 3200 lidí, vývojář Lukáš Novák.

UPlikaci si pochvaluje i ředitel CVT David Skoupil: „Je to jednoznačně úspěšný, užitečný a všemi kladně hodnocený projekt. UPlikaci nám mohou ostatní školy jen závidět.“  Jako velmi přínosné vnímá zejména nové funkcionality pro učitele, jako je evidence docházky na rozvrhových akcích a zadávání známek přímo z mobilu, a to zejména při zrušení papírových indexů na většině fakult. „O vysoké profesionalitě zpracování UPlikace svědčí i to, že jsme za dva roky provozu nezaznamenali ve spojitosti s UPlikací žádný výpadek nebo bezpečnostní incident,“ dodává Skoupil.

Nová aktualizace přináší celou řadu novinek, Lukáš Novák upozorňuje zejména na tři nové funkce. „Přibyla podpora poznámek. Uživatelé si nyní mohou k jednotlivým rozvrhovým akcím přidat doplňující informace. Jaké to budou, je zcela na nich. Může to být například informace o termínu odevzdání semestrální práce, o odpadlé přednášce nebo o posunutí času začátku výuky, která nekoresponduje s rozvrhem. Aplikace nabízí několik definovaných typů poznámek, při jejich výběru je následně přítomnost poznámky určitého typu indikována v přehledu i rozvrhu,“ vysvětluje Novák.

Přibyly i nové upozornění, díky nimž si může student nastavit například upozornění na začátek přednášky. „Před každou rozvrhovou akcí je nově možné nastavit upozornění 5 až 60 minut. UPlikace tak aktivně upozorňuje na blížící se výuku,“ dodává Lukáš Novák.

Další z novinek, ověření uživatele, slouží k lepšímu zabezpečení. V nové verzi je možné si nastavit ověření uživatele heslem před zapsáním či odepsáním termínu. „Vzhledem k důležitosti rozvržení zkouškového období jsou tak zapsané termíny zabezpečené před neoprávněným vniknutím. Pro urychlení zápisu navíc UPlikace nabízí ověření uživatele sejmutím otisku prstu, pokud je zařízení takovým senzorem vybaveno,“ vysvětluje Lukáš Novák.

Jak dodává, nechybí ani nová funkce pro vyučující, kteří teď mohou zapsat známku hned po zkoušce z jejich mobilního zařízení. „Opravili jsme také chyby, na které jsme byli upozorněni uživateli. Jejich zpětná vazba je pro nás důležitá, takže pokud mají nějaký návrh, připomínku, nebo chtějí vědět podrobné informace, mohou využít facebookovou stránku UPlikace nebo se přidat k naší komunitě testerů,“ vyzývá zájemce vývojář.

UPlikace na facebooku ZDE.

Přístup do komunity testerů ZDE.