Filozofická fakulta má nové zlaté absolventy

Zlaté promoce a téměř plná aula absolventů filozofické fakulty. Na snímku Šárka Kosková, rozená Drozdová při slavnostní děkovné řeči.
Fotogalerie: Milada Hronová
Sobota 20. říjen 2018, 7:27 – Text: Milada Hronová

S odstupem padesáti let se na filozofickou fakultu vrátila sedmdesátka jejích dřívějších studentů. V aule si spolu se svými rodinami připomněli významný milník svých životů a po složení slavnostního slibu přijali roli zlatých absolventů.

Téměř sedmdesátka učitelů, ředitelů, překladatelů, kulturních pracovníků i manažerů, kteří završili svá studia na filozofické fakultě v roce 1967 a 1968, se shromáždili v její aule, aby si připomenuli slavnostní okamžiky promoce.  Během té nynější, zlaté, převzali čestné diplomy.

„Dámy a pánové, vítejte zpět! Univerzita Palackého a její filozofická fakulta je šťastná, že vás může uvítat zde ve slavnostní Šlapetově aule, která společně s celou fakultou prošla nedávno rekonstrukcí. Je pro nás obrovskou ctí, že i po padesáti letech vzpomínáte a vracíte se na univerzitu, která formovala vaše znalosti i dovednosti,“ řekl Jiří Lach, prorektor UP.

Ve své řeči zdůraznil obrovský díl práce, kterou zlatí absolventi odvedli ve prospěch nastupující generace. „Cítím se trochu nesvůj, že mám mluvit před lidmi, kteří pomáhali vytvářet tuto společnost. Buďte si však jisti, že v mladších generacích alespoň něco z vašeho umu zůstalo. Ráda vzpomíná na to, co jste ji naučili. Dnes máme dobré studenty i díky vám,“ dodal.

Mnozí ze zlatých absolventů se do prostor filozofické fakulty dostali až nyní, s odstupem řady let. I přes její novou podobu se jakoby vrátili v čase. Vzpomínali na své pedagogy, studium i chvíle strávené v Olomouci.

„Vděčím za mnohé profesorům Oldřichu Králíkovi, Jiřímu Daňhelkovi, Jiřímu Skaličkovi, Eduardovi Petrů, Jiřímu Stýskalovi, Miroslavu Zahrádkovi a mohla bych pokračovat. Byli a jsou nezastupitelným vkladem do mého života, jakýmsi garantem nepomíjivých hodnot – vzdělanosti, slušnosti, pracovitosti. Předali nám nejen fakta o literatuře, která byla tehdy mým hlavním zájmem, ale také otevřeli cestu k tajemství její magie, k tomu, jak nás posunuje, řečeno trochu nadneseně, k vyššímu lidství – k schopnosti nadhledu, velkorysosti, humoru – a citlivosti ke všemu, co a jak žijí ti druzí. Tehdy jsem ještě netušila, jak vzácná je to výzbroj pro moji a nejen pro moji budoucí profesi,“ uvedla Šárka Kosková, absolventka katedry bohemistiky a rusistiky. Po studiu začínala jako středoškolská pedagožka, později se stala mimo jiné vedoucí tvůrčí skupiny hrané tvorby v ostravské televizi.

Také její ročníkový spolužák Lubomír Baďura, absolvent katedry romanistiky, vzpomíná na svá studia velmi rád. „Dobře si pamatuji tehdejší příznivou atmosféru šedesátých let.  Do profesního života jsme z univerzity odešli velmi dobře připraveni. Děkuji touto cestou všem, kteří nás učili,“ řekl.

Zlatá promoce se na filozofické fakultě uskutečnila počtvrté. Třetí se se konala v roce 2016, tu následující už fakulta začíná pomalu chystat.  Další zlatí absolventi totiž převezmou slavnostní diplomy už v roce 2019.