SPAIN/ITALY - Internship offers by Training Experience

Ilustrační foto: Pixabay.com
Pondělí 18. březen 2019, 14:00 – Text: -sb-

Training Experience is a recruiting company that put in contact trainees and recent graduates directly from universities with Startups, Small-Medium Enterprises, Multinationals, and Organizations.

The service is totally FREE for Institutions and candidates.

These are the benefits of cooperating with TX:

• 72% of trainees that TX sends are hired after the internship
  • Employer evaluations from previous trainees
  • Support with administrative documentation for internship and relocation (visas, permits, mandatory procedures,...)
  • Support with applications for grants and scholarships for students and recent graduates (not only Erasmus+)
  • Personalized tips to increase the employability of students

Current offers of internships:

OFFER IT-10 ENGLISH TEACHER ASSISTANT INTERNSHIP IN MILAN ITALY
Location: Milano (Italy) Area: Pedagogy, Languages Duration: 6 months

OFFER ES-409 LAB ASSISTANT INTERNSHIP IN VALENCIA SPAIN
Location: Oliva (Spain) Area: Engineering, Health, Maths & Natural Science Duration: 4 months

OFFER ES-402 TEACHER ASSISTANT INTERSHIP FOR SUMMER FOOTBALL CAMP IN ASTURIAS AND ALICANTE (SPAIN)