Středoškoláci se na letní škole mění v diplomaty

Čtyřicet středoškolských studentů se na Univerzitě Palackého vzdělává v diplomacii.
Fotogalerie: Milada Hronová
Středa 29. srpen 2018, 7:35 – Text: Milada Hronová

Zhruba čtyřicet středoškolských studentů využilo unikátní možnost týdenního studia na Letní škole diplomacie. Její druhý ročník v tomto týdnu pořádá katedra politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého společně s Ministerstvem zahraničních věcí ČR.

Letní škola diplomacie je ojedinělým projektem ve střední Evropě. Na Univerzitě Palackého je koncipovaná jako interaktivní program.  V mladé generaci má posílit zájem o dění v českém i zahraničním prostředí. Zahájení školy, která se tentokrát věnuje tématu Česko a Evropská unie: současné výzvy, se zúčastnili rektor Jaroslav Miller, vedoucí letní školy Daniel Marek a vedoucí katedry politologie a evropských studií Tomáš Lebeda.

„Mám velkou radost z toho, že jste ve volném čase posledních dní prázdnin přišli na Univerzitu Palackého. Mám velkou radost, že máte chuť se vzdělávat. Navíc v oblasti, která je přes svou aktuálnost částí dnešní společností i trochu zatracována. Aktuální výzvy související s Evropskou unií jsou podle mého názoru snad největší za dobu co je Česká republika členem EU. Situace v Evropě se navíc neustále problematizuje a porozumění je důležitější víc než kdykoliv předtím,“ řekl v úvodu školy Tomáš Lebeda.

V programu školy vystoupí vedle pedagogů z katedry přední experti ministerstva zahraničí, příslušníci Armády ČR i členové diplomatického sboru.

„Zajímá mne zeměpis, mezinárodní vztahy, Evropská unie, a když se mi naskytla možnost zúčastnit se této letní školy, řekla jsem si, že by byla škoda ji nevyužít,“ řekla Anna Hanzalíková, gymnazistka z Velehradu. Přemýšlí i o studiu na katedře politologie a evropských studií. „Nejsem si však úplně jistá, jestli by mě to bavilo. Myslím si, že mi v tomto rozhodnutí více otevře oči právě tato škola,“ doplnila.

O Letní škole diplomacie na UP se Anna dozvěděla na svém mateřském gymnáziu společně se spolužáky Markétou Matyášovou a Vojtěchem Ertlem. Všechny tři teď v Olomouci zajímá, proč jsou čeští vrcholní politici k Evropské unii tak skeptičtí. „Věřím, že to v pestrém programu školy z připravených přednášek zjistím. Určitě se dovím hodně nového a poznám názory různých lidí,“ dodal Vojtěch Ertl.

Letní škola diplomacie je bez poplatků, studenti si hradí pouze ubytování a stravu. Skončí 31. srpna předáním certifikátu o absolvování.