Univerzita Palackého vystaví neznámou vedutu barokní Olomouce

Repro: Žurnál UP
Pondělí 5. prosinec 2016, 7:18 – Text: Milada Hronová, Ivana Pustějovská

Univerzita Palackého v Olomouci představí veřejnosti unikátní výtvarné dílo – zájemci si budou moci prohlédnout vzácnou vedutu barokní Olomouce. K vidění bude od 7. prosince 2016 na výstavě v univerzitním Informačním centru a obchodě UPoint na Horním náměstí.

Objev desetiletí učinil Ivo Hlobil, emeritní profesor katedry dějin umění FF UP, když v jednom z pražských antikvariátů rozpoznal dosud neznámou rozměrnou kresbu zachycující pohled na barokní Olomouc.

Filozofická fakulta se rozhodla pozoruhodnou památku získat. „Přáli jsme si pořídit vedutu pro město Olomouc a trvale ji zpřístupnit zdejší veřejnosti. Jinak by hrozilo, že by dílo koupil nějaký soukromý sběratel, veřejnosti by pak bylo nedostupné,“ uvedla Jana Zapletalová z katedry dějin umění, která výstavu připravila.

Veduta, datovaná do let 1731–1732, nabízí pohled na Olomouc, která je zobrazena z míst dnešního Tabulového vrchu. Barokní metropoli ukazuje v době její největší slávy. Dominují ji klíčové stavby, které přetrvaly do dnešní doby a vtiskly tvář současné Olomouci, jako například chrámy sv. Mořice, Panny Marie Sněžné či svatého Michala. „Identifikace některých památek nebyla vždy snadná. Kresba totiž zachycuje i objekty, které již zanikly či významně pozměnily svou podobu,“ doplnil Ondřej Jakubec z katedry dějin umění.

Návštěvníci chystané výstavy budou moci srovnat nově objevenou vedutu s vybranými známými pohledy na Olomouc z 16. až 18. století a pozorovat, jakými dominantami se město ve starších dobách pyšnilo. „Pohled na krásné a unikátní panoráma města v barokní době nás může inspirovat k zamyšlení nad novodobými stavebními zásahy, které narušují horizont a nenávratně poškozují stále dobře dochované, cenné panoráma,“ dodala Zapletalová.

Objev neznámé kresby barokní Olomouce přináší důležitou položku do historické dokumentace města.

Univerzita Palackého vedutu vystaví v UPointu (dům U Černého psa, Horní náměstí). Vernisáž výstavy, která potrvá do 17. února 2017, se uskuteční 7. prosince v 17 hodin.