Zahájení akademického roku v Olomouci - přednáška Marka Váchy

Pondělí 21. září 2020, 15:29

Při příležitosti začátku nového akademického roku se bude v Olomouci konat přednáška Volený osud populárního biologa a kněze Marka Orka Váchy.
Akce se uskuteční ve středu 23. září 2020 v 16.30 v aule FF UP na Křížkovského 10. Po přednášce bude Marek Vácha od 19.00 sloužit v kostele Panny Marie Sněžné studentskou bohoslužbu na zahájení nového akademického roku.

Akci pořádají Římskokatolická akademická farnost Olomouc, Vysokoškolské katolické hnutí Olomouc a Regionální pobočka Cyrilometodějské křesťanské akademie Olomouc.

Vzhledem k epidemiologické situaci rozhodlo vedení fakulty, že do přednáškové auly bude na tuto událost vpuštěno maximálně 80 účastníků, aby bylo možné mezi nimi zachovat bezpečnostní odstupy.
Přednáška však bude streamována na stránkách FF UP ( https://servisff.upol.cz/stream/ ) a záznam pak bude zpřístupněn na YouTube kanálu akademické farnosti.

Účast na bohoslužbě je zatím omezena jen počtem míst k sezení (asi 250), je ovšem třeba zachovávat hygienické nařízení české vlády: po celou dobu pobytu v uzavřeném prostoru mít ústenku (kromě chvíle přijetí eucharistie) a při příchodu do prostoru chrámu si vydezinfikovat ruce. Až do odvolání vynecháme na bohoslužbách pozdravení pokoje podáním ruky, lze ho ovšem vykonat i úklonou. Eucharistii bude možné přijmout výhradně na ruku.

Marek Vácha, Ph.D., (*1966 v Brně) je český katolický duchovní, teolog, biolog, publicista, popularizátor vědy, spisovatel, ale také skaut – ostatně přezdívku Orko získal 1976 právě od skautského vedoucího. Zabývá se bioetikou, je oblíbeným pedagogem a autorem okolo 20 knih. Molekulární biologii vystudoval v Brně, studia filosofie a teologie pak v Olomouci a Bruselu. Působí jako přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V prosinci 2010 byl poprvé zvolen předsedou Akademického senátu 3. lékařské fakulty UK. V letech 2013 a 2016 byl v této funkci potvrzen na další tříletá období. Externě rovněž vyučuje na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.