Česko-německý fond budoucnosti: nový pilotní program “Jazyk sousedů v originále"

Pondělí 2. květen 2022, 18:08

Milí přátelé,

většina z Vás, kteří se nejrůznějšími způsoby angažujete v česko-německém porozumění, to ví již dávno a z vlastní zkušenosti: znalost jazyka, a zejména znalost jazyka sousední země, mohou výrazně zvýšit kvalitu a intenzitu osobních setkávání a bezpochyby přispívají k rozšiřování vlastních obzorů.

“Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem” - o tom byl přesvědčen už Goethe, a z dnešního pohledu Evropy, která je sice bez hranic, ale pořád ještě s jazykovými bariérami, je možné jen dodat: čím dříve se je začneš učit, tím lépe.

A v tomto ohledu pro Vás máme dvě zprávy - jednu dobrou a jednu (zatím) špatnou:

Krátce před Velikonocemi jsme spustili nový pilotní program “Jazyk sousedů v originále, a to ve spolupráci s Bavorskou státní kanceláří, Bavorským ministerstvem pro vyučování a kultus a českým Ministerstvem školství. Jedná se o stipendijní program pro studenty z Bavorska a z České republiky, kteří budou, coby rodilí mluvčí, několik měsíců pomáhat na školách v sousední zemi s výukou němčiny, resp. češtiny. My, Fond budoucnosti, přebíráme financování a výběr stipendistů z Bavorska, kteří budou působit na českých školách, a Bavorské ministerstvo pro vyučování a kultus naopak poskytne stipendia českým studentům, aby oživili výuku češtiny na bavorských školách.

Zájemci se mohou hlásit od teď až do 31. května. Výzvu, stejně jako všechny ostatní důležité informace, najdete na našem webu (pro zájemce z Bavorska) a na webu Bavorského ministerstva pro vyučování a kultus (pro zájemce z Česka).

A teď ta špatná zpráva, kterou jste nejspíš již zaznamenali: Návrh expertního panelu českého Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na revizi RVP obsahuje záměr zrušit druhý cizí jazyk na ZŠ jako povinný předmět. Nenechalo nás to samozřejmě chladnými, a tak jsme podnikli několik kroků ke zviditelnění argumentů proti tomuto záměru: požádali jsme českého premiéra a ministra školství, aby tento krok ještě jednou zvážili, zapojili jsme se do připomínkového řízení MŠMT, podpořili petici proti zrušení povinného druhého cizího jazyka, připojili jsme se ke společné aktivitě Tandemu a podpořili jsme i iniciativu učitelů cizích jazyků vystoupením na jejich tiskové konferenci. Ještě není nic ztraceno, sledujte s námi další vývoj a zapojte se i Vy!

Děkujeme vám a posíláme srdečné pozdravy!

Za Česko-německý fond budoucnosti

Silja Schultheis & Martin Hudec