Paměť UP je obohacena o memoáry sochaře Bohumila Teplého

Sochař Bohumil Teplý je autorem šestého svazku Edice Paměť UP.
Fotogalerie: Milada Hronová, Libor Teplý
Pátek 17. listopad 2017, 7:49 – Text: Milada Hronová

Životní příběh sochaře Bohumila Teplého a příběh dějin výtvarného umění a dějin umění na Univerzitě Palackého nově zachycuje šestý svazek ediční řady Paměť Univerzity Palackého. Kniha Cesta ke kameni a kovu doc. Bohumila Teplého byla tento týden slavnostně pokřtěna.

Impulz k vydávání ediční řady Paměť UP vzešel od dřívějšího ředitele univerzitního archivu Pavla Urbáška, v současné době náměstka primátora města Olomouce. Od té doby je právě Archiv UP každoročně tím, kdo navrhuje autora této Edice.

Edicí Paměť UP rozšiřuje univerzita poznání vlastní historie o unikátní vzpomínky svých učitelů a vědeckých pracovníků. Prvním ze svazků této edice byla komentovaná kniha pamětí klasické filoložky Julie Novákové, kterou Vydavatelství UP vydalo v roce 2008. V dalších letech následovaly memoáry mezinárodně proslulého fyzika Jan Peřiny, paměti rusisty Miroslava Zahrádky, historika a bývalého děkana filozofické fakulty Josefa Bieberleho a emeritního profesora filozofické fakulty Miloše Trapla. Nejnovějším přírůstkem jsou paměti Bohumila Teplého, které v Galerii G pokřtili za účasti autora rektor UP Jaroslav Miller, ředitelka Vydavatelství UP Hana Dziková i ředitelka Archivu UP Renáta Klvačová.

„V 60. a 70. letech minulého století studovali někteří posluchači výtvarnou výchovu v kombinaci s češtinou. Byla výjimečná už proto, že její absolventi měli solidní základ pro budoucí práci. Patří mezi ně například i současný děkan fakulty výtvarného umění Ostravské univerzity Zbyněk Janáček nebo kurátor výstav Jiří Hastík, který získal mimo jiné i Cenu města Olomouce,“ řekl Bohumil Teplý.

V jeho pamětech najde čtenář zaznamenané jednak faktografické události, ale také osobní pohled na dobu i některé osobnosti.

„I přes tehdejší dobu normalizace byla na katedře výtvarné výchovy svoboda. Byla tam vynikající atmosféra a skvělí lidé, mezi které patřil právě Bohumil Teplý. Učil modelování a sochařství. Neznám nikoho, kdo by měl nějaké výhrady proti jeho přístupu i pedagogickým metodám. Jeho sochařství je postavené na dokonalé znalosti řemesla. Teplého přístup k plastikám, skulpturám, medailím, reliéfům spočíval vždy v hledání logiky sochařské řeči ve velké symbióze a porozumění materiálům. Navíc byl v pohnuté době morálním příkladem, byl tolerantní a vždy se s ním dalo o všem mluvit. Za jeho studenty mu tímto velmi děkuji,“ řekl Jiří Hastík, malíř, grafik a teoretik výtvarného umění.

Bohumil Teplý, absolvent Pedagogické a Filozofické fakulty UP, působil na katedře výtvarné výchovy v letech 1960 – 1978. V 80. letech minulého století odešel do svobodného povolání a na UP se opět vrátil v roce 1992. Je pamětníkem olomouckého uměleckého i akademického prostředí a za svoji práci získal v roce 2013 Cenu města Olomouce. Za svého působení na UP spolupracoval na realizaci univerzitních insignií přírodovědecké fakulty. Je autorem Pomníku bojovníků za svobodu a demokracii před Právnickou fakultou UP a také desky J. G. Mendela. Jeho největší samostatnou výstavou byly Stopy času v nové budově Přírodovědecké fakulty UP v roce 2010. V loňském roce se stalo mimořádnou událostí odhalení jeho busty Sigmunda Freuda, kterého se zúčastnili zástupci velvyslanectví ČR a Rakouska.

Šestý svazek Edice Paměť UP vydalo Vydavatelství UP díky textové spolupráci Heleny Veličkové. Výkonnou redaktorkou je Hana Dziková, odpovědnou redaktorkou Lucie Loutocká. Pod grafickou úpravou celé knihy, návrhem a grafickým zpracováním obálky je podepsaná Iva Perůtková.