Studenti UP mohou vyjet na stipendijní pobyty do USA

Stipendijní programy umožnují setkání studentů z celého světa.
Foto: Archiv Nikoly Tillové
pondělí 7. leden 2019, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Získat nové znalosti, porovnat životní styl i najít nové přátele, to je příležitost pro toho, kdo se vydá na zahraniční studijní pobyt. Jednou ze zemí, kam tradičně vyjíždějí na zkušenou studenti Univerzity Palackého, jsou Spojené státy. Zajímavou nabídku připravilo zahraniční oddělení UP i letos. Do 14. ledna se mohou studenti UP přihlásit do výběrového řízení v rámci Merrillova programu, a dostat se tak v akademickém roce 2019/2020 na semestrální studijní pobyty na několika partnerských školách.

Univerzita Palackého má v USA dva tradiční partnery. „Jsou to Moravian College v Pensylvánii a Hampshire College v Massachusetts. S nimi úspěšně spolupracujeme již několik let. K této dvojici přibyl nyní třetí partner, a to Coe College v Iowě,“ uvedla Zuzana Hamdanieh ze zahraničního oddělení.

Zájemci, kteří se chtějí přihlásit do výběrového řízení, musí splnit několik podmínek. „Musí být studenty UP, s výjimkou LF, protože tyto školy nenabízejí lékařské studium, a musí být občany ČR. Pak je potřebné dodat přihlášku se všemi požadovanými přílohami – motivačním esejem, CV, přehledem studijních výsledků a doporučením. Úspěšní žadatelé mohou počítat s odpuštěním školného a finančním příspěvkem od UP k úhradě bydlení a stravného. Nicméně potřeba finanční spoluúčasti studenta pro pokrytí dílčích poplatků, cestovních nákladů, kapesného zůstává,“ připomněla Zuzana Hamdanieh.

Pobyt v USA v rámci Merrillova programu je pro studenty zajímavou zkušeností. Potvrzuje to i studentka filozofické fakulty Nikola Tillová. „Zimní semestr roku 2018 jsem strávila na Moravian College v Pensylvánii. Tušila jsem, co od pobytu očekávat, ale nakonec tento studijní pobyt splnil má očekávání nad míru. Byla to pro mě obrovská a nezapomenutelná zkušenost. Nejen že jsem se seznámila s americkým vzdělávacím systémem, ale poznala jsem i kulturu a myšlení Američanů. Měla jsem možnost studovat předměty, které se v ČR nevyučují. Také jsem měla příležitost setkat se s lidmi z celého světa,“ uvedla studentka. Jak dodala, pobyt jí přinesl spoustu pozitivních zkušeností, rozšířil její znalosti v oboru. „Především mě ale inspiroval. Zjistila jsem, co je v životě důležité, naučila jsem se postarat se sama o sebe. Vyzkoušela jsem si, jaké to je žít na druhé straně světa, kdy se můžete spolehnout jen na sebe. Rozhodně doporučuji všem studentům se do programu přihlásit, protože tato zkušenost je může posunout neskutečně dopředu a naučit novým věcem,“ dodala Nikola Tillová.

Přihlášku s požadovanými přílohami je možné odevzdat osobně Zuzaně Hamdanieh nebo zaslat e-mailem na adresu zuzana.hamdanieh@upol.cz do pondělí 14. ledna 2019 (včetně). Více informací získají zájemci na zahraničním oddělení UP, Křížkovského 8 a ZDE.