Univerzita se otevře uchazečům. S prohlídkou pomůže mobilní aplikace

Ilustrační foto: Archiv Žurnálu UP
pondělí 3. prosinec 2018, 7:45 – Text: Tomáš Krejčiřík

Nejen potřebné informace o studiu, ale i speciální doprovodný program nabídne uchazečům Den otevřených dveří Univerzity Palackého už v pátek 7. prosince 2018. Zájemci si na akci, kterou již tradičně navštěvují tisícovky uchazečů o studium, jejich rodiče i veřejnost, mohou projít univerzitní prostory od 9 do 14 hodin. K univerzitním budovám zájemce zdarma dopraví speciální autobusová linka.

Den otevřených dveří poskytne návštěvníkům kompletní informační servis. Na některých fakultách si budou moci zájemci vyzkoušet i testy předpokladů ke studiu. „Středoškoláci se na fakultách dozvědí o možnostech studia, podmínkách přijímacího řízení, zahraničních studijních pobytech i o uplatnění absolventů v praxi. Zpřístupněny budou i univerzitní knihovny, koleje či menza. Očekáváme tisíce zájemců,“ uvedla tisková mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková s tím, že program bude zajímavý také pro veřejnost.

Program v mobilu

Uživatelé s mobily se systémem Android si mohou stáhnout v ČR ojedinělou aplikaci Studuj na UP, ve které najdou kompletní časový rozpis programu, jízdní řád speciálního autobusu, interaktivní mapu univerzitních budov a aktuality. Mobilní aplikaci vytvořil absolvent přírodovědecké fakulty a autor studijní UPlikace Lukáš Novák.

Autobus zdarma

Dopravu k fakultám zprostředkuje bezplatná autobusová linka s padesáti místy, která bude vyjíždět vždy od zastávky u hlavního vlakového nádraží a přiblíží zájemce ke zpřístupněným univerzitním budovám (jízdní řád). Největší zájem o linku se dá očekávat v čase 8:55 u Hlavního nádraží. Jezdit v ní budou i dobrovolníci z UP, kteří zájemcům poskytnou potřebné informace.

Prohlídky speciálních laboratoří

Návštěvníci přírodovědecké fakulty se mohou těšit například na prohlídku optických součástí teleskopu pro detekci kosmického záření, přístupná bude i laboratoř nanotechnologií. Fyzici představí laboratoř pro atomovou a jadernou fyziku, k vidění budou i různé chemické pokusy. Na fakultě zdravotnických věd zájemci uvidí specializované odborné učebny.

Moderní sportoviště

Na fakultě tělesné kultury se zájemci seznámí s fungováním optického systému pro analýzu pohybu v 3D prostoru Vicon Vantage, vyzkoušejí si brýle na virtuální realitu nebo si zahrají cyberball. Přístupná bude i lezecká stěna a představí se hokejisté University Shields Olomouc. Většina programu bude v prostorách Aplikačního centra BALUO a Centra kinantropologického výzkumu.

Otevřeno i v Pevnosti poznání a UPointu

Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání bude mít pro studenty maturitních ročníků otevřeno od 9 do 17 hodin zdarma. Univerzitní informační centrum a obchod UPoint na Horním náměstí nabídne zájemcům o studium od 9 do 18 hodin běžný sortiment a bezplatně punč či kávu.

Koleje a menza

Návštěvníci budou mít také příležitost zjistit, jak to funguje na vysokoškolských kolejích a v menze. V tělocvičně na koleji B. Václavka bude stánek s informacemi, spolku Udržitelný Palacký či Akademik sport centra. V menze na ulici 17. listopadu mohou od 11 do 14 hodin ochutnat oběd za studentské ceny. V nabídce bude dle dostupnosti například slepičí vývar, zapečené brambory, grilovaná panenka, smažené tvarůžky, pstruh na másle či pizza.

Informační bloky

Během informačních bloků na fakultách budou jejich zástupci informovat o podmínkách studia, náležitostech elektronické přihlášky, přijímacím řízení a odpovídat na dotazy. Studentům budou k dispozici i studijní referentky na studijních odděleních fakult.

Přehled informačních bloků:

Cyrilometodějská teologická fakulta UP (Univerzitní 22)
11:00–12:00       Studuj humanitární práci!

Filozofická fakulta UP (Křížkovského 10)
10:00–10:45       1. informační blok (2. poschodí, místnost 3.32)
11:30–12:15       2. informační blok (2. poschodí, místnost 3.32)

Přírodovědecká fakulta UP (17. listopadu 12)
9:30       1. informační blok (2. podlaží, aula 2.001)
11:30     2. informační blok (2. podlaží, aula 2.001)

Pedagogická fakulta UP (Žižkovo náměstí 5)
9:30       1. informační blok (přízemí, auditorium fakulty)
12:00     2. informační blok (přízemí, auditorium fakulty)

Fakulta tělesné kultury UP (třída Míru 117)
10:00     1. informační blok (budova NA, 4. podlaží, aula NA 401)
12:00     2. informační blok (budova NA, 4. podlaží, aula NA 401)

Právnická fakulta UP (17. listopadu 8)
8:30–9:15            1. informační blok (budova A, rotunda)
10:30–11:15       2. informační blok (budova A, rotunda)

Fakulta zdravotnických věd UP (Hněvotínská 3, Teoretické ústavy)
10:30     Prezentace pro uchazeče o studium (učebna 1.141)

Lékařská fakulta UP (Hněvotínská 3, Teoretické ústavy)
Uchazeči se mohou informovat na studijním oddělení fakulty. Podrobnější program LF nabídne na dni otevřených dveří 19. ledna 2019.