Univerzita se v sobotu otevře zájemcům o studium

Sobota bude na UP patřit uchazečům o studium.
Foto: Vojtěch Duda
Pondělí 14. leden 2019, 12:00 – Text: T. Krejčiřík a red

Nejen potřebné informace o studiu, ale i speciální doprovodný program nabídne uchazečům Den otevřených dveří Univerzity Palackého už v sobotu 19. ledna. Zájemci si na akci, kterou tradičně navštěvují tisícovky uchazečů o studium, jejich rodiče i veřejnost, mohou projít všech osm fakult v čase od 9 do 14 hodin. K univerzitním budovám zájemce zdarma dopraví speciální autobusová linka.

Den otevřených dveří poskytne návštěvníkům kompletní informační servis. Na některých fakultách si mohou zájemci vyzkoušet i testy předpokladů ke studiu. „Středoškoláci se na fakultách dozvědí o možnostech studia, podmínkách přijímacího řízení, zahraničních studijních pobytech i o uplatnění absolventů v praxi. Zpřístupněny budou univerzitní knihovny, koleje či menza. Program bude zajímavý i pro veřejnost,“ uvedla tisková mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková s tím, že univerzita očekává tisíce zájemců.

Program v mobilu, autobus zdarma

Uživatelé s přístroji se systémem Android si mohou stáhnout v Česku ojedinělou aplikaci Studuj na UP, ve které najdou kompletní časový rozpis programu dne otevřených dveří, jízdní řád speciálního autobusu a interaktivní mapu univerzitních budov.

Dopravu k fakultám zprostředkuje bezplatná autobusová linka s padesáti místy, která bude vyjíždět od zastávky u hlavního vlakového nádraží a přiblíží zájemce ke zpřístupněným univerzitním budovám (jízdní řád). „Největší zájem o linku se dá očekávat v čase 8:55 u Hlavního nádraží. Jezdit v ní budou dobrovolníci z UP, kteří zájemcům poskytnou potřebné informace,“ upřesnila Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Prohlídky laboratoří, příjímačky i informace

Návštěvníci přírodovědecké fakulty se mohou těšit například na prohlídku laboratoře nanotechnologií, fyzici představí laboratoř pro atomovou a jadernou fyziku a k vidění budou i různé chemické pokusy. Fakulta zdravotnických věd a lékařská fakulta připravily pro zájemce prohlídky specializovaných odborných učeben. Návštěvníci Teoretických ústavů se budou moci například podívat do Centra simulátorů, telemedicíny a praktických dovedností (CENTESIMO). Na filozofické, pedagogické i cyrilometodějské teologické fakultě si zájemci budou moci vyzkoušet přijímačky nanečisto.

Cyrilometodějská teologická fakulta navíc láká i na palačinky, bibli pod vodou nebo diskuzi o mezinárodním rozměru humanitární práce.

Moderní sportoviště, simulovaný soud

Na fakultě tělesné kultury si zájemci se sálovou obuví mohou zahrát míčové sporty či vyzkoušet, jak funguje geolokační systém pro detekci pohybu hráčů na hřišti. Přístupná bude i lezecká stěna a pro odreagování chill out zóna. K dispozici bude také optický systém pro analýzu pohybu v 3D prostoru a představí se i hokejisté University Shields Olomouc. Většina programu se odehraje v prostorách Aplikačního centra BALUO a Centra kinantropologického výzkumu.

Právnická fakulta se zájemcům otevře i přes připravovanou dostavbu. Uchazeči se dostanou sice jen do části budov, ale program to nijak neovlivní. Stěžejní budou dva informační vstupy, kdy se příchozí budou moci setkat se studenty a s vedením fakulty, a dvě praktické ukázky simulovaného soudního jednání.

Otevřeno i v Pevnosti poznání a UPointu

Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání bude mít pro studenty maturitních ročníků otevřeno od 9 do 18 hodin zdarma. Univerzitní informační centrum a obchod UPoint na Horním náměstí 12 nabídne zájemcům od 9 do 15 hodin bezplatně punč či kávu.

Koleje a menza

Návštěvníci budou mít také příležitost zjistit, jak to funguje na vysokoškolských kolejích a v menze. V tělocvičně na koleji B. Václavka bude stánek s informacemi, spolku Udržitelný Palacký či Akademik sport centra. V menze na ulici 17. listopadu mohou od 11 do 14 hodin ochutnat oběd za studentské ceny. V nabídce bude například dýňová polévka, vepřový guláš, mexické bezlepkové rizoto, boloňské špagety s parmazánem či Cordon bleu.

Více k programu zde. Další informace nabízí web studuj.upol.cz a také mobilní aplikace Studuj na UP. Aftermovie z prosincového DOD UP je k dispozici na univerzitním YouTube.

Na Univerzitu Palackého v Olomouci se v roce 2018 přihlásilo přes 25 tisíc uchazečů o studium, podobně jako o rok dříve. Druhou nejstarší tuzemskou univerzitu studuje na osmi fakultách téměř 22 tisíc studentů, což tvoří pětinu obyvatel Olomouce. Video z prosincového Dne otevřených dveří je ZDE.

Informační bloky

Během informačních bloků na fakultách budou jejich zástupci informovat o podmínkách studia, náležitostech elektronické přihlášky, přijímacím řízení a odpovídat na dotazy. Studentům budou k dispozici i studijní referentky na studijních odděleních fakult.

Cyrilometodějská teologická fakulta (Univerzitní 22)

11:00–12:00    Studuj humanitární práci!

Filozofická fakulta (Křížkovského 10)

9:30–10:15      1. informační blok (2. poschodí, místnost 3.32)

11:00–11:45    2. informační blok (2. poschodí, místnost 3.32)

12:30–13:15    3. informační blok (2. poschodí, místnost 3.32)