Víc než stovka studentů z různých koutů světa se na UP začala učit česky

Začala Letní škola slovanských studií FF UP. V její úvodní části se zahraniční studenti seznámili s Olomoucí.
Foto: Oleksandr Prudnikov
Úterý 23. červenec 2019, 10:51 – Text: Milada Hronová

Sto jedenáct zájemců z třiceti různých zemí světa se přijelo učit česky na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého. Třicátý třetí ročník Letní školy slovanských studií FF UP zahájili na rekonstruovaném nádvoří fakulty v Křížkovského ulici 10.

Přestože pocházejí z třiceti zemí světa a mezi nejstarším a nejmladším účastníkem je věkový rozdíl čtyřiapadesát let, všechny spojuje zájem o češtinu. Někteří přijeli na FF UP poprvé, jiní se vracejí.

„Oproti loňsku máme ještě vyšší účast, noví studenti přijeli z Uruquaye, Thajska, Argentiny i například z Indonésie. Nejstarší studentkou je třiasedmdesátiletá Američanka, nejmladší devatenáctiletý zájemce o češtinu přijel z Číny,“ uvedla Pavla Poláchová, ředitelka LŠSS FF UP. Do Olomouce dorazili jak lidé z různých zemí Evropy, tak například z Japonska a Vietnamu. V posluchárnách vedle sebe zasedli mimo jiné i studenti z Ázerbájdžánu, Tchaj-wanu a Kolumbie. Největší zastoupení mají studenti z Německa.

Novinkou letoška je mimo jiné místo konání školy. Letos se dopolední i odpolední přednášky, semináře i workshopy konají v rekonstruovaných prostorách FF UP v Křížkovského ulici. Studenti se učí v moderně vybavených učebnách, klidných studovnách, k dispozici mají i odpočinkovou zónu propojenou s parkánovými zahradami nebo nově provozované univerzitní bistro.

„Poznávají na letní škole nejen jazyk, ale i českou kulturu a životní styl obecně. Desítky z nich se do Olomouce pravidelně a s oblibou vracejí, protože i když se učí, je to pro ně příjemný způsob, jak strávit léto v České republice, v krásném městě, a zároveň si zlepšit češtinu a získat nové přátele,“ dodala Pavla Poláchová.

Poprvé přijel na Letní školu slovanských studií FF UP Thanakon Tiwawong, který pracuje jako licencovaný turistický průvodce, tlumočník, překladatel a školitel v oboru mezikulturní vzdělávání i jako lektor thajského jazyka ve Vídni.

„Porovnával jsem různé letní školy v České republice a ta na Filozofické fakultě UP se mi líbí nejvíc jak programově, tak i časově. Loni jsem několik měsíců tlumočil česky a thajsky na Moravě a Olomouc se mi velmi zalíbila,“ uvedl. Česky se začal učit v roce 2004, když byl na výměnném pobytu v Trutnově. Češtinu tehdy potřeboval k tomu, aby mohl komunikovat s českými hostitelskými rodiči a spolužáky na gymnáziu. Po návratu do Thajska překládal a tlumočil na několika konferencích. „Už víc než deset let však žiji v Evropě. Jako vládní stipendista jsem dokončil bakalářské studium na Slovensku, magisterské studium pak v Německu a ve Francii. Na Letní školu slovanských studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého se velmi těším,“ dodal.

Kromě výuky a doprovodného vzdělávacího programu čeká i letos účastníky Letní školy slovanských studií FF filmový klub, tradiční folklórní večer za doprovodu cimbálové muziky, bohatá nabídka volnočasových sportovních aktivit i víkendové výlety do jiných moravských měst. Nově škola spolupracuje i s univerzitními studentskými spolky. V kooperaci s nimi je pro zahraniční studenty připravený cyklozávod za olomouckými památkami, divadelní a pohybový workshop ve spolupráci s divadlem Nabalkoně a Divadlem na cucky či dílna o české poezii. Ve spolupráci s iniciativou Zaparkuj jsou v programu i tři filmové projekce pod širým nebem a koncerty na parkánu Uměleckého centra UP. Studenti letní školy se mohou zúčastnit i vědomostního kvízu a dalších aktivit pod hlavičkou Zaparkuj.

Studenty LŠSS FF UP učí pedagogové z Filozofické fakulty UP v Olomouci i externisté, kteří jsou zpravidla absolventy téže fakulty. Do Olomouce dorazily například lektorky, které víc než rok učí v Londýně, Dijonu, Bukurešti nebo ve Vídni, jeden učitel dojel i z Tchaj-wanu.

LŠSS bude ukončena závěrečnými písemnými testy, v nichž půjde o poslech s porozuměním, gramaticko-lexikální cvičení, četbu s porozuměním a písemný projev. Na základě výsledku obdrží absolventi při slavnostním zakončení osvědčení včetně informace o dosažené jazykové úrovni. Studenti, kteří u závěrečné zkoušky neuspějí nebo neabsolvují kurz celý, obdrží potvrzení o absolvování kurzu. Je akreditovaný, a to znamená, že studenti, kteří splní dané podmínky, mohou na své domovské univerzitě získat 8 ECTS.