Filozofická fakulta v médiích

Turecký politolog: Země se mění, sílí kritika Západu. Elity jsou nespokojené s mezinárodním systémem

iRozhlas.cz
Turecko balancuje mezi Východem a Západem, a to nejen geograficky. Je součástí NATO, přesto aktivně spolupracuje s Ruskem. Podle tureckého politologa Gökhana Bacika z Univerzity Palackého v Olomouci se snaží vytěžit maximum z krizí, jako je například ta současná rusko-ukrajinská. Zároveň si ale Ankara uvědomuje nepřekročitelné hranice, upozorňuje v rozhovoru pro Český rozhlas.

Čeští lékaři vyzkoušeli virtuální realitu u pacientů s popáleninami. Bolest snížila až o 40 procent

CzechCrunch
Mozek je mocný čaroděj a lékaři si toho jsou vědomi. Snaží se ho proto různými způsoby přesvědčit, aby se soustředil na něco jiného než na bolest. Cesty jsou různé, velice účinnou, zdá se, je i virtuální realita. Lékaři ji nyní vyzkoušeli u pacientů, kteří prožívají patrně jednu z největších bolestí – v oddělení popálenin. 
Za novým pomocníkem ve zvládání bolesti, ale například také traumatu, stojí hned několik pracovišť. Kromě 2. lékařské fakulty je to také Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci a společnost Space, což je firma zabývající se moderními technologiemi.

Vzácný poklad z Bánova patřil velmožce

Speciál DNES
„Byly patrně součástí náhrdelníku a část z nich mohla zdobit i honosný kožený opasek. V každém případě se jedná o dosud nejpočetnější soubor pravěkého jantaru z území České republiky, což činí z bánovského pokladu zcela unikátní nález," sdělil vedoucí výzkumného týmu Martin Golec z Univerzity Palackého.

„Kompromis v pěti je velmi obtížný, koalici často drží pohromadě jen Babiš“

Echo24
Politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci redakci řekl, že v konkrétním případě jedno- či dvoudenních voleb v zásadě všechny argumenty, od bezpečnostních až po finanční, podporují první variantu. „Nastavení společnosti je ale jiné, chce dvoudenní volby, veřejnému mínění podlehly i další strany, které si tak nechtějí vytvářet další komplikaci. Za to jim to nestojí. To je podle mne hlavní argument pro zamítnutí jednodenní volby. Výzkumy a racionální odůvodnění nestačí,“ míní Šaradín.

Česko má první keltské pivo. Vzniklo díky vědecké analýze

Novinky.cz
„Keltové holdovali pivu více než my. Přestože jsme jeho největší konzumenti na světě, těžko bychom s nimi drželi krok. K výrobě TauriALE dodala věda poklady. Všechny ingredience spojil, pivo uvařil a jeho chuť vyladil mistr sládek Richard Antl. Jde o nechmelené, ryze bylinné pivo,“ řekl Právu archeolog Martin Golec z olomoucké Univerzity Palackého.

Jak útoky 11. září 2001 změnily svět

ČT24
Komentuje Hynek Melichar, politolog a odborník na terorismus z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Zájemců o členství v EU je celá řada. Změny musí podstoupit nejen zájemci, ale i Unie

Eurozprávy.cz
Kyjev se snaží plnit podmínky i přes to, že rozhovory o vstupu ještě nebyly oficiálně zahájeny. Pro EuroZprávy.cz to uvedl politolog David Broul z Univerzity Palackého v Olomouci. „Pro Ukrajinu bude zásadní, aby s ní Evropská unie otevřela rozhovory o jednotlivých kapitolách vstupních podmínek. Země v tomto smyslu tlačí na unii tím, že se již teď snaží některé podmínky naplňovat, aniž by rozhovory byly oficiálně zahájeny; můžeme to vidět například na snaze bojovat s korupcí na Ukrajině,“ nastínil.

Tchajwanská továrna na čipy otevře v Německu

ČT24
Téma komentuje sinolog Ondřej Kučera z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Lovec vzpomínek

Olomoucké listy
Přeneseně by se dalo říct, že Jiří Doležel je stopařem. Loví vzpomínky pamětníků, kteří se stali válečnými hrdiny nebo politickými vězni. Zaznamenává jejich příběhy, jejich dobu. Navíc s originálním portrétem. Některé jsou nyní k vidění na Olodvorku.

Rekordně nízká porodnost v Číně

ČT24
Současnou situaci v Číně komentuje Richard Turcsányi z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Škodí Prague Pride gayům a lesbám? To je absurdní, nesouhlasí psycholog

iDnes.cz
Podle sociologa Zdeňka Slobody z Univerzity Palackého v Olomouci se situace v České republice zlepšuje. „Tolerance k právům, jak rodičovským, tak partnerským, tedy manželství i pro páry stejného pohlaví, se zvyšuje.“ 

České knihy, které musíte znát - 36) Karel Poláček: Bylo nás pět, Okresní město

Český rozhlas
Bylo nás pět ale rozhodně není jediným Poláčkovým románem, který si zaslouží své místo v našem podcastu o českých knihách, které musíte znát.  My o díle Karla Poláčka budeme mluvit s překladatelkou z italštiny, která se veřejně hlásí k obdivu k dílu Karla Poláčka, s Alicí Flemrovou a také s odborníkem na dílo Karla Poláčka, s docentem katedry bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Erikem Gilkem. Od smrti Karla Poláčka uplynulo už skoro osm desetiletí. Přesto jeho knihy stále vycházejí, mají své fanoušky. Proč stojí za to i v současné době Karla Poláčka číst?

Kauza fotografie brněnské primátorky Vaňkové

ČT24
Kauzu a reakce na ni pro ČT24 komentuje Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Problematika loot boxů a debata o jejich zákonné regulaci

Pražský magazin
„V souvislosti s výrokem, že gaming není gambling, je třeba poukázat na fakt, že až pro 20 % hráčů představovalo hraní her již zmíněnou vstupní bránu ke gamblingu. Hráčský potenciál totiž rozvíjí mechanismus sázení. Gambleři pak naopak uvádějí, že se často uchylují k loot boxům, které se gamblingu v mnohém podobají. Gaming opravdu není gambling, nesmíme však zapomínat na to, že pro něj představuje výrazný rizikový faktor,“ doplnila Jaroslava Suchá z Univerzity Palackého v Olomouci.  

 

Barbie prezidentka či s hendikepem? V Česku moc odezvu nemají, říká vědec

Aktuálně.cz
"Dědictví Barbie je protichůdné," upozorňuje Sloboda. "Na jedné straně udržovala obraz nerealistické feminity, na druhé chtěli být v Mattelu neustále číslem jedna a museli se přizpůsobovat trendům. Kvůli tlaku feminismu začali vyrábět Barbie v různých profesích, včetně vědkyně, soudkyně, prezidentky, i různých barev pleti," popisuje.

Archeologové našli v Kateřinské jeskyni stopy pravěkého osídlení, označují je za ‚naprostý unikát‘

iRozhlas.cz
Letošní výzkum Kateřinské jeskyně byl prováděn pod vedením Ivany Vostrovské z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. „V sondách Ledové chodby byly nalezeny další kosti pleistocenních zvířat, převážně medvědů. V Bezejmenné chodbě se našla stejně jako loni pravěká a středověká keramika,“ dodává Zajíček. Výsledky výzkumů a nálezy budou nyní vědci dál podrobněji zpracovávat.

Bánovský poklad byl rituální a patřil zřejmě pravěké velmožce

Cysnews.cz
Kromě železné sekery a keramické nádoby, do níž byla část předmětů vložena, se depot skládal zejména ze součástí bohatého ženského kroje v podobě bronzových šperků (spony, náramky/nápažníky, vlasové ozdoby, náušnice, jehlice, prsten ad.) a dvou železných opaskových kruhů. Soubor šperků obsahuje několik desítek skleněných a 1500 až 2000 jantarových korálků. „Byly patrně součástí náhrdelníku a část z nich mohla zdobit i honosný kožený opasek. V každém případě se jedná o dosud nejpočetnější soubor pravěkého jantaru z území České republiky, což činí z Bánovského pokladu zcela unikátní nález,“ říká vedoucí výzkumného týmu Martin Golec z Univerzity Palackého.

Petr Sokol: Hrozí Bosně a Hercegovině rozdělení? Proruský prezident Dodik přikládá pod kotlem

Reflex
Podle odborníka na bosenskou politiku, politologa z Univerzity Palackého v Olomouci Damira Kasuma ale Dodikovi nyní nejde v první řadě o osamostatnění Republiky srbské. „Dodikově vládě v Republice srbské docházejí finanční prostředky. Už je dokonce ve zpoždění s výplatou mezd pro státní zaměstnance, kteří v obou entitách tvoří největší skupinu zaměstnaného obyvatelstva v zemi s již tak vysokou nezaměstnaností.“

D1 u Brna ukrývá pohřebiště raných Keltů, zjistili archeologové

Novinky.cz
„Nález halštatského pohřebiště je naprostým unikátem. Že bude bohatých nálezů ve špičkové kvalitě tolik, to nikdo nečekal,“ řekl Právu archeolog Martin Golec z olomoucké Univerzity Palackého, který se věnuje Keltům. Podle něj potomci pohřbených využívali jako své centrum pro své duchovní obřady tajemnou jeskyni Býčí skálu v Moravském krasu.

Novela mění pravidla silničního zákona

ČT24
Hostem ve vysílání je Matúš Šucha z Katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Kateřinská jeskyně: našli tajemnou věc

Brněnský deník
„... Motiv jsme konzultovali s odborníky, ale zatím nevíme, o co jde a jak nalezené předměty časově a místopisně ukotvit. Nevíme ani, co měl motiv na nich znázorňovat. Nikde jsme podobný nález nezaznamenali," řekla vedoucí archeologického a paleontologického výzkumu Ivana Vostrovská z Univerzity Palackého v Olomouci. 

Hodnocení ve škole

Proglas - Studio Radim
Konec školního roku se blíží a přináší s sebou vysvědčení. Co nám známky prozradí o tom, jak dítě ve škole prospívá? A co z ní naopak nevyčteme? Je to tak dobře? Dá se hodnotit i jinak než škálou číslic? O hodnocení ve škole s doc. Mgr. Radmilou Prchal Pavlíčkovou, PhD. z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Virtuální realita pomůže popáleným pacientům se zvládáním bolesti

BusinessInfo.cz
Na vývoji speciální aplikace pro virtuální realitu a metodice pro její využívání pracují společně specialisté z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (2. LF UK), z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a ze společnosti SPACE, s.r.o. 

Skotské oslavy korunovace Karla III.

ČT24
Hostem ve vysílání je Pavlína Flajšarová z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Americká ministryně financí v Číně

ČT24
Jak důležitá je návštěva ministryně financí a o čem všem se bude jednat? Odpovídá sinolog Ondřej Kučera z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Může být pravice sociální?

Listy.cz
Velmi často se tvrdilo, že v době krize posiluje levice, že sociální demokracie nabývá na síle. Je totiž citlivější a vnímavější k problémům těch, které považujeme ve společnosti za slabší a zranitelnější. Z vládního středo-pravicového tábora dnes zaznívá, že je to právě on, kdo pomáhá nejpotřebnějším. ODS a spol. tím, že tzv. nerozdávají plošně, šetří peníze pro ty, kteří pomoc nejvíce potřebují. Pravice situaci řeší, lidovci se od povolebních vyjednávání považují za sociální svědomí vlády. Provozovat chtějí politiku solidární, nikoliv socialistickou. Tak jak to tedy je? Je pravice sociální, nebo není?

Chodníky jsou plné kolařů, vadí chodcům. Vymáhání je složité, hodnotí expert

tn.cz
K nepovolené jízdě cyklistů po chodníku se pro TN.cz vyjádřil i soudní znalec a odborník přes psychologii dopravy, který působí na Univerzitě Palackého v Olomouci, Matúš Šucha: "Považuji to za poměrně častý jev. V zásadě se jedná o důsledek nevhodné dopravní infrastruktury pro cyklisty, respektive její absenci. Cyklisti taky neradi jezdí mezi chodci a v naprosté většině vědí, že není povoleno jet na chodníku. Když ale volí nebezpečnou jízdu mezi auty, nebo chodník, zvolí chodník."

Nenatočíme si nějaký filmeček?

Deník N
Producent Jaromír Kallista převzal ve Varech cenu Asociace producentů za mnohaletou pedagogickou činnost i spolupráci s Janem Švankmajerem.

Erdogan ho naštval, ale Putin bude stejně zticha, říká politolog

Seznam Zprávy
V posledních dnech musí být Kreml rozzlobený na Turecko. Jeho prezident Recep Tayyip Erdogan nejdříve povolil, aby se českým armádním speciálem svezli s Volodymyrem Zelenským i velitelé zajatí po pádu mariupolského Azovstalu, kteří měli podle dohody zůstat až do konce války v Turecku. V pondělí po schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stotenbergem oznámil, že už nebude blokovat vstup Švédska do Aliance. Tyto kroky nicméně Vladimir Putin stráví, protože potřebuje klienty pro svůj plyn, řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy turecký politolog Gökhan Bacik, který působí na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Práce načerno: hrozí pokuty i vyhoštění

MF Dnes
„Je přirozené, že se část válečných migrantů usadí v nové vlasti. Podle mých propočtů více než polovina lidí, kteří požádali o dočasnou ochranu, zde plánuje zůstat dlouhodobě. Záleží to však i na délce konfliktu a na tom, zda jsou u nás rodiny kompletní," vysvětlil expert na migraci Daniel Topinka z Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všichni chtějí do Barbielandu. Film Grety Gerwig oživuje ikonickou, ale stereotypní panenku

Český rozhlas, radio Wave
K samotné panence se pojí spousta kontroverzí, které se nejspíš bude Gerwig ve svém filmu snažit konfrontovat. Na některé z nich poukazuje Anna Bílá z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. „Už jenom to, že panenka je na trhu nějakých 60 let, něco znamená. A tím, že si stále drží poměrně dominantní pozici oblíbenosti mezi hračkami, tak to, že vůbec něco prezentuje a reprezentuje, má vliv na stereotypy a způsob, jak vnímáme různé role ve společnosti,“ vysvětluje.

Pobyt ve tmě aneb senzorická deprivace: Pomáhala Římanům, Řekům i druidům

flowee
Podobnou praxi provozovali i Etruskové, Italikové a Římané. Hinduističtí asketové dělali docela to samé, jenom s jiným cílem – nesnažili se „věštit“, pouze prohlubovali svoje spojení s universem. „Ve vadžrajánovém buddhismu se meditace ve tmě praktikuje naprosto cíleně. Zde tuto techniku nazývají Yangtik. Meditace ve tmě je popisována jako velice účinná metoda sebepoznání,“ uvádí psycholog Martin Kupka z Univerzity Palackého v Olomouci.

Konsolidační balíček prošel prvním čtením

ČT24
Hostem ve vysílání je Jakub Lysek, politolog, který působí na Katedře politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Letní škola slovanských studií

ČT24
„Všichni účastníci se postupně registrují a absolvují písemný a ústní test. Podle jeho výsledku lektoři jednotlivé účastníky rozřazují do skupin podle pokročilosti znalosti jazyka. Více doplní ředitelka Letní školy slovanských studií Pavla Poláchová z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci."

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)