Audiovize a média ve výuce: Letní škola pro učitele středních škol

Letní škola nabízí komplexní pohled na aktuální trendy a metody v oblasti mediálního a audiovizuálního vzdělávání s důrazem na praktické aspekty. Jednotlivé kurzy jsou zaměřené na poskytnutí praktických nástrojů, technik a strategií, které umožní učitelům zapojit do výuky audiovizuální obsahy a digitální nástroje.

Termín konání: 21. – 23. srpna 2024

Místo konání: Filozofická fakulta UP v Olomouc, Univerzitní 3, Olomouc

E-přihláška: https://czv.upol.cz/cs/registration/3461/detail/terms

Cena: 4 800,- Kč

Odborný garant kurzu: Mgr. Jan Černík, Ph.D., Katedra divadelních a filmových studií FF UP

V rámci kurzu se účastníci prakticky seznámí s vytvářením edukačních podcastů a jejich využitím v rámci středoškolského kurikula. Získají návody a postupy pro efektivní integraci audiovizuálních ukázek do vyučovacích hodin a osvojí si praktické dovednosti v práci s umělou inteligencí pro rozvoj kritického myšlení studentů.

Komiks bude prezentován jako efektivní didaktický nástroj s důrazem na praktické aplikace ve výuce dějepisu a občanské výchovy. Kurz také prakticky ukáže metody pro identifikaci a kritickou analýzu fake news a strategie pro obranu proti manipulativním informacím.

Účastníci kurzu získají přehled aktuální situace v českém mediálním prostředí, včetně praktických zkušeností s procesem tvorby novinářských zpráv v digitálním věku. Kurz nabídne konkrétní postupy od sběru informací po publikaci a praktické principy a standardy novinářského řemesla.

Harmonogram a témata výuky:

21. srpna

9:30 – Hanáčková: Podcasting jako moderní edukační nástroj pro předměty kurikula střední školy

12:30 – Feikusová: Jak pracovat ve výuce s audiovizuálními ukázkami?

15:00 – Černík: Jak pomocí vyprávění a umělé inteligence rozvíjet kritické myšlení?

19:00 – Doprovodný program

22. srpna

9:30 – Libicher: Jak přežít v době post-faktické aneb Obrana proti fake news pro pokročilé

12:30 – Martin Foret: Svět v obrázcích aneb Použití komiksu při výuce dějepisu a občanské výchovy

15:00 – Sloboda: Metodika rozvoje a měření mediální a digitální gramotnosti ve škole

19:00 – Doprovodný program

23. srpna

9:30 – Bartalosová: V novinářské kuchyni aneb Od události ke zprávě

12:30 – Ketman, Holešovský: Česká mediální krajina aneb Kdo ovládá média a proč?