Filozofická fakulta v médiích - květen 2023

Pravěký život na Blízkém východě

ČT24
Čeští archeologové objevili v iráckém Kurdistánu pozůstatky pravěkého života, konkrétně několika vesnic, včetně polností, kde lidé žili zhruba před 5000-6000 lety. Češi z olomoucké Univerzity Palackého získali výhradní licenci pro průzkum tohoto území o rozloze asi 500 km², tedy stejně velkého jako je třeba Praha. Některé předměty pak nalezli vědci přímo na povrchu bez nutnosti výkopů, včetně keramiky, která by mohla být z doby bronzové a železné. Napovědět by mohlo třeba to, jak lidé v této oblasti žili v době před rozšíření písma. Více už teď doplní archeolog Karel Nováček z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Joe Biden bude znovu kandidovat na prezidenta Spojených států

ČT24
Téma komentuje amerikanistka Elisabeth Allyn Woock z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Zmocněnkyně upozorňuje na osud namibijských Čechů, chce pro ně podporu

Aktuálně.cz
Příběhy zachycuje dokument Černí Češi režiséra Martina Müllera. Celovečerní snímek produkovala Univerzita Palackého v Olomouci s Českou televizí. Premiéru měl před rokem. Předlohou se stala kniha Černí sokoli, kterou napsala afrikanistka a kulturní antropoložka Kateřina Mildnerová z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Už dřív označila někdejší výchovný program za politický a sociální experiment.

Britský král Karel III.

ČT24
Téma komentuje amerikanistka Elisabeth Allyn Woock z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Přípravy korunovace Karla III.

ČT24
Téma komentuje Pavlína Flajšarová z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Ukrajinci by na prchající Čechy měli podobný pohled, říká ukrajinistka Radana Merzová

Hanácká drbna
Radana Merzová je vedoucí ukrajinistické sekce na Katedře slavistiky pod Filozofickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Tam se zaměřuje na literaturu a učí také studenty v prvním ročníku gramatiku. Hned po započetí ruské invaze na Ukrajinu začala koordinovat pomoc válečným uprchlíkům na Olomoucku.

Jak si lépe porozumět? Správně číst nejen významy slov, ale i emoce za nimi

Universitas - magazín vysokých škol
„Emoce mají vlastně při komunikaci dvojí roli. Jejich prostřednictvím signalizujeme druhým to, co sami cítíme, ale i to, jaký je náš záměr, tedy co chceme, aby okolí vnímalo. Emoce tak nejsou jen ‚okny do naší duše‘, která ukazují, jak se cítíme, ale fungují také jako signál při interakci s naším okolím,“ vysvětluje Konstantinos Kafetsios, který výzkumný tým na Katedře psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vede.

Z olomoucké univerzity na Pražský hrad se přesunul politolog Tomáš Lebeda. Co všechno se pro něj mění?

Český Rozhlas Olomouc
Do svého týmu si ho jako odborníka na domácí politiku vybral prezident České republiky Petr Pavel. „Už to není pozice, kdy jako akademik můžu do médií říkat, co chci a kdy chci,“ říká Tomáš Lebeda s tím, že komentovat politické dění v médiích nebude.