Nabídka překladatelských stáží pro studenty či absolventy v Evropském parlamentu

Středa 15. květen 2024, 15:37

Překladatelské oddělení pro srozumitelný jazyk Evropského parlamentu vypisuje stáže pro překladatele. Stáže jsou placené.

Na stáž do českého týmu oddělení Clear language and editing unit se studenti mohou zapisovat do konce května zde:

Další stáže v Evropském parlamentu mohou studenti najít na tomto odkaze:

Live info session on the Schuman traineeships at the translation service of the European Parliament:

Join our live online information and Q&A session on 16 May , 1pm (Brussels time). Links to the info session: Facebook, LinkedIn and Youtube.

We will shortly present our traineeships offers, then give the floor to our trainees who will give an insight into the daily life as a Schuman trainee. We will end with a Q&A session where participants can ask their questions. See you there!

KONTAKTNÍ OSOBA

Klaudia Sauerová