Na Univerzitě Palackého zahájil činnost Institut krále Sedžonga

Slavnostní ceremoniál společně s odhalením desky oficiálně zahájily činnost Institutu krále Sedžonga. Na snímku Jaroslav Miller, rektor UP a Seoung-Hyun Moon, velvyslanec Korejské republiky v ČR.
Fotogalerie: Milada Hronová
Středa 10. říjen 2018, 12:01 – Text: Milada Hronová

Velvyslanec Korejské republiky Seoung-Hyun Moon společně s rektorem UP Jaroslavem Millerem zahájili v prostorách univerzity činnost Institutu krále Sedžonga. Nové pracoviště Univerzity Palackého už od poloviny září nabízí kurzy korejštiny i kulturní akce propagující korejskou kulturu. Zařadí se tak k více než stovce stejnojmenných institutů rozmístěných po celém světě.

Ceremonie připravená k otevření Institutu krále Sedžonga se uskutečnila v Slavnostním sále Rektorátu UP. Sídlit bude v Křížkovského ulici 8 a je první svého druhu na Moravě.

„Univerzita Palackého má čínštinu, japonštinu, indonéštinu a jsem velmi rád, že je v jazykové rodině katedry asijských studií i korejština,“ uvedl Jaroslav Miller, rektor UP. Společně s velvyslancem Korejské republiky odhalili desku institutu 9. října.

Podle Martina Kudláčka, prorektora pro zahraniční UP, má uvedené datum pro Koreu velký význam. „Oslavuje vznik písma hangeul. V 15. století ho vytvořil král Sedžong Veliký a nahradil jím tak v zemi doposud používané čínské znaky. Významně tak přispěl k šíření vzdělání po celé Koreji,“ řekl.

Centrální korejská pobočka King Sejong Institute vznikla v korejském Soulu v roce 2007 a z velké části je financována vládou Korejské republiky. Stejně tak je tomu dnes u více než stovky poboček, které korejský jazyk i kulturu propagují po celém světě. Všechny nabízejí kurzy korejštiny, o něž je mezi veřejností rok od roku větší zájem.

Olomoucká pracoviště vzniklo díky spolupráci katedry asijských studií FF UP a Velvyslanectví Korejské republiky. Budou úzce spolupracovat a kromě kurzů korejského jazyka nabídnou v Olomouci i řadu kulturních akcí, které kulturu Koreje přiblíží. Už v těchto dnech si mohou zájemci v rámci festivalu korejské kultury vyzkoušet korejský tradiční oděv hanbok nebo si nechat napsat své jméno v hangulu. Na nádvoří Zbrojnice je v nabídce i jutnori, tradiční korejská hra, fanoušky filmu jistě potěší možnost zdarma zhlédnout několik korejských snímků v Premiere Cinemas.

Na Univerzitě Palackého má korejština tříletou tradici a podle Davida Uhra, vedoucího korejské sekce katedry asijských studií, významně pomohla jejímu ustavení Mi-Young Park. "Na UP působila od roku 2003 a za svou zhruba desetiletou činnost toho pro naši korejštinu udělala opravdu hodně. Byla například první, kdo v České republice napsal Česko-korejský slovník. Opakovaně se jí podařilo i získat podporu prestižní nadace The Korea Foundation,“ uvedl. Dodal, že akreditaci pro tříletý bakalářský obor Korejština pro hospodářskou praxi se UP podařilo získat v roce 2015.

„Všechny podmínky akreditační komise jsme splnili, až když jsme podepsali dohodu s Kangnamskou univerzitou a do Olomouce tak mohl přijet tamní profesor, který obor garantoval. Korejštinu pro hospodářskou praxi jsme otevřeli za významné podpory katedry aplikované ekonomie. Letos v červnu promovali první absolventi,“ dodal David Uher.

Na nezájem uchazečů si rozhodně stěžovat nemůže. Ze sto sedmdesáti zájemců uspělo v přijímacím řízení šestatřicet studentů. Už během studia všechny čeká praxe v korejských firmách, někteří se dostanou v rámci mobilit i do Korejské republiky. Absolventi tohoto studia často směřují do korejských firem, především Moravskoslezského kraje. Velmi brzy se jim má nabídnout i možnost studia oboru Korejská filologie, navazujícího magisterského studia, které je už nyní připraveno v rámci balíčku Asijská filologie. Více ZDE a ZDE.