O spolupráci s UP projevila zájem americká Seton Hall University

Deirdre Yates, děkanka College of Communication and the Arts Seton Hall University (na snímku vpravo) přijela na UP se zájmem o spolupráci.
Fotogalerie: Milada Hronová a Martin Višňa
Neděle 2. červen 2019, 7:21 – Text: M. Hronová, M. Višňa

Vůbec poprvé navštívila Univerzitu Palackého Deirdre Yates, děkanka americké College of Communication and the Arts Seton Hall University. Během dvoudenní návštěvy se zajímala především o spolupráci s uměnovědnými katedrami filozofické fakulty a s cyrilometodějskou teologickou fakultou.

Univerzita Palackého bude nově spolupracovat se Seton Hall University, prestižním centrem vědění východního pobřeží USA. První informaci o Univerzitě Palackého získala Deirdra Yatets díky setkání s Vítem Zouharem, prorektorem UP.

„Bylo to v prosinci 2016. Seznámil jsem ji tehdy s tím, co naši univerzitu spojuje s její fakultou, a pozval jsem ji do Olomouce, aby se o tom mohla přesvědčit. Vytipoval jsem pracoviště, která nejlépe korespondují s College of Communication and the Arts, a přidal festivaly, které mohou na Seton Hall rezonovat,“ uvedl prorektor Vít Zouhar. Zaujetí děkanky Yatesové bylo podle něj už tehdy velké, proto si pro Univerzitu Palackého vyhradila dva dny. Do Olomouce přivezla dokonce návrh smlouvy o spolupráci. „Díky proděkance FF Pavlíně Flajšarové a předsedovi AS CMTF Jaroslavu Francovi projednala se zástupci kateder FF a CMTF už i detaily konkrétní spolupráce. Zejména v oblasti humanitních věd může být Seton Hall dalším důležitým partnerem UP. Záleží jen na nás, co vše se nám podaří společně realizovat,“ dodal Vít Zouhar.

Deirdre Yates byla na UP, a tedy i v Olomouci, poprvé. „Velmi si to tady užívám, Olomouc je krásné město. Na UP se zajímám o spolupráci v divadelní vědě, filmových studiích a muzikologii. Na Seton Hall University máme i studijní program, který se zabývá televizní, rozhlasovou a mediální produkcí, věnujeme se také žurnalistice, designu a užitému umění. I v těchto oborech možná najdeme s Univerzitou Palackého společnou řeč,“ řekla Deirdre Yates, respektovaná členka tamější akademické obce.

Během prvního dne olomouckého setkání ji o nabídce Univerzity Palackého spravila nejprve Pavlína Flajšarová, proděkanka pro zahraniční záležitosti filozofické fakulty, která k již vyjmenovaným oblastem přidala například i dějiny umění. „Zajímavou paralelou je, že univerzitní rádio Seton Hall University patří k nejlepším v USA, i proto se děkanka zajímala také o naše rádio UP Air. Osobně vidím i možnou spolupráci našich škol ve filologických oborech. Protože se jedná zejména o anglofonní oblast, varianty se nabízejí především pro anglistiku, ale i jiné cizojazyčné filologie,“ uvedla proděkanka Pavlína Flajšarová.

Doplnila, že se účastníci setkání, především vedoucí jmenovaných kateder, s děkankou College of Communication and Arts soustředili také na studentské praktické stáže, a to především v oblasti filmové vědy, divadelního umění a v amerických médiích a muzeích. „Rovněž jsme jednali o učitelských výměnách v podobě intenzivních výukových bloků na obou univerzitách. Zástupci mezinárodního festivalu AFO by rádi využili možnosti vyslat na tuto univerzitu své stážisty a budou-li mít zájem na Seton Hall University, mohou se jejich studenti účastnit produkce AFO u nás,“ dodala Pavlína Flajšarová.

V druhém dni informoval zástupkyni Seton Hall University o možnostech spolupráce Jaroslav Franc, předseda akademického senátu cyrilometodějské teologické fakulty. Deirdre Yates si s velkým zájmem prohlédla prostory této fakulty a zaujaly ji mimo jiné aktivity a projekty katedry křesťanské sociální práce. „Představili jsme jí naše aktivity ve vzdělávání či výzkumu. Byli jsme i pozváni na konferenci, která se bude týkat etiky mezináboženské komunikace, což je téma, kterým se dlouhodobě zabýváme a týká se i jednoho studijního programu, který připravujeme,“ uvedl Jaroslav Franc, který byl děkance Deirdre Yates na CMTF průvodcem.

„Byla nadšená především dějinným rozměrem naší fakulty, že vše, co jsme jí ukázali, má svoji historii a zároveň je nedílnou součástí našeho života. Že studujeme, pracujeme, žijeme uprostřed historických prostor,“ dodal Jaroslav Franc.

Deirdre Yates, M.F.A, děkanka College of Communication and the Arts Seton Hall (New Jersey, USA), studovala na London Academy of Music and Dramatic Arts a také na Catholic University of America. Je respektovanou členkou tamější akademické obce a za svou dosavadní práci v oblasti umění obdržela četná ocenění, v roce 2014 byla zvolena ženou roku.

Seton Hall University je soukromá římskokatolická univerzita v South Orange, New Jersey. Je nejstarší diecézní univerzitou v USA. International Business Times ji v roce 2011 zařadil mezi pět univerzit, na nichž jsou nejlepší vysokoškolské stáže.