Exkurze katedry historie

Čtvrtek 16. březen 2023, 15:08

Exkurze

V rámci předmětů skupiny C si mohou studenti jak bakalářských, tak magisterských studijních programů zvolit odbornou exkurzi. Kreditní exkurze jsou dlouhodobé (od 5 dní déle) a za přípravu referátů, jejich přednesení v průběhu exkurze, následné odevzdání v písemné podobě a úspěšné absolvování závěrečného testu je možné obdržet tři kredity (KHI/XE).
Cílem těchto dlouhodobých exkurzí je seznámení se s určitou geografickou oblastí, nebo se obsah exkurzí váže k nějakému tematickému celku či problému. Nedílnou součástí exkurzí je rovněž prohloubení vzájemných kontaktů mezi studenty a učiteli katedry. Vedle tradičních autobusových exkurzí pořádá katedra již několik let také exkurze vodácké. Katedra také realizuje krátkodobější typy exkurzí nabízené jednotlivými vyučujícími účastníkům seminářů či všem studentům.

Aktuální exkurze I. (14. - 19. května 2023): Po stopách druhé světové války a křižáckých hradů do polského přímoří (hrad Malbork, Gdaňsk, Gdyně, KT StutthofHelská kosa, Viselská kosa, hrad Kwidzyn)

garant: PhDr. Pavel Kreisinger, Ph.D.; organizační tým: doc. Jiří Friedl (Univerzita obrany), Dr. Jan Jeništa (sekce polonistiky, Katedra slavistiky FF UP), Markéta Peřinová (KHI FF UP) a  Dr. Tomáš Somer (KHI FF UP)

Předběžný program:

NE (14. května): odjezd Z Olomouce v brzkých ranních hodinách, cestou křižácký hrad Malbork – UNESCO, večer příjezd do Gdaňsku (ubytování, koupání v Baltském moři - pro otužilce:)

PO (15. května): nacistický koncentrační tábor Stutthof (dnes Sztutowo), Viselská kosa, Krynica Morska (procházka po pobřeží, majáky, písečné duny)

ÚT (16. května): Gdaňsk: centrum města, katedrála, radnice etc. a zejména obrovské muzeum druhé světové války voliteně další muzea např. Evrospké centrum Solidarity

ST (17. května):  Gdyně centrum města, Muzeum vojenského námořnictva a legendární torpédoborec ORP Blyskawica ; placetnice "Dar Pomorza"; volitelně Muzeum emigrace

ČT (18. května): Helská kosa Muzeum obrany pobřeží,  volitelně útulek pro tuleně :)

PÁ (19. května): odjez do ČR, cestou zpět křižácký hrad Kwidzyn (Insula Sanctae Mariae Quedin), případně město Toruň zbude-li čas a síly (UNESCO, dům M. Koperníka, již pouze volný rozchod městem) , příjezd do Olomouce v ve večerních hodinách

Ubytování: 2-3 lůžkové chatky v kempu nedaleko městské pláže

Orientační cena: 6.000 Kč (doprava, 5 x nocleh v kempu se snídaní, cestovní pojištění, vstupy do muzeí)

Přihlašování: na e-mail garanta, do konce března bude pak nutné uhradit zálohu ve výši 3.000 Kč

Infoplakát ke stažení zde

Aktuální exkurze II. (10. - 16. září 2023): Po stopách druhé světové války a rozpadu Jugoslávie na Balkán (Bleiburg, KT Jasenovac, Banja Luka, Kozara, Sarajevo, Mostar, Bělehrad)

garanti: Mgr. et. Mgr. Milan Balaban, Ph.D. a PhDr. Pavel Kreisinger, Ph.D.

organizační tým: garanti a Markéta Peřinová

Předběžný program:

1. den – Olomouc – odjezd brzo ráno, Bleiburg (Rakousko), místo historických a historiografických kontroverzí; koncentrační tábor Jasenovac; přespání v Banja Luce (Bosna a Hercegovina)

2. den – Banja Luka, přednáška na tamější KHI (o současných trendech v novodobé bosenské – srbské historiografii) návštěva tamějšího archivu a muzea; Kozara (národní park a místo významné partyzánské druhoválečné bitvy); přespaní v Banja Luce

3. den – přesun do Sarajeva, návštěva tamější KHI (zkoumaní měst, významných historických událostí); sarajevské museumWar Childhood Museumpřespaní v Sarajevě

4. den – Mostar, cestou návštěva Titova protiatomového bunkru, odpoledne koupaní na Jadranu,  v nočních hodinách přesun do Bělehradu

5. den – Bělehrad (Srbsko), návštěva památkových institucí a muzeí (muzeum JugoslávieKvětinový důmKalemegdan), přednáška na tamější KHI, přespaní v Bělehradu

6. den – Bělehrad, volný program, zpáteční cesta do ČR ve večerních hodinách

7. den – v ranních hodinách příjezd do Olomouce

Ubytování: Na kolejích, v hostelech, hotelech, 2 x nocleh za jízdy v autobuse

Orientační cena: 6.000 - 9.000 Kč  podle naplnění autobusu (v ceně doprava, 4 x nocleh se snídaní, cestovní pojištění, vstupy do muzeí)

Důležité upozornění: Jelikož navštívíme země, které nejsou v EU, musí mít každý z účastníků s sebou platný cestovní pas (upozorňujeme, že čekací lhůta na vystavení nového dokladu je až 30 dnů)