Filozofická fakulta v médiích

Historie a současnost televizního vysílání – Možná přijde i kouzelník

ČT 2 - Dobré ráno
Mediální teoretička Anna Bílá z Univerzity Palackého v Olomouci vypráví o historii a současnosti televizního vysílání.
část 1 | část 2 | část 3

Dospělost je v 18, odmítá Fiala bruselský návrh voleb pro mladší. Piráti za ně lobbují, pomohly by jim

Lidovky.cz
Jiný názor zastává politolog Tomáš Lebeda, který poukázal na to, že v řadě zemí je volební právo pro šestnáctileté poměrně běžnou věcí. „Většinou se začalo na lokální úrovni a některé země pokračují na úroveň celostátní, například Rakousko, Skotsko, Řecko, Estonsko či některé spolkové země Německa,“ uvedl pro Lidovky.cz.

Mění Čína svůj přístup vůči ruské invazi na Ukrajinu?

A2larm
Čínští lídři včetně prezidenta Si Ťin-pchinga se nechali veřejně slyšet, že odsuzují použití nukleárních zbraní na Ukrajině. Toto vyjádření zaznělo poprvé během návštěvy německého kancléře Olafa Scholze v Pekingu začátkem listopadu a čínští lídři jej zopakovali i během summitů G20 a EAS. To se těžko dá interpretovat jinak než jako implicitní rudá čára pro Rusko, které vysílalo signály o možném použití nukleárních zbraní.

Kurzy bohatství, které ničí životy. Neměla jsem ani na prací prášek, líčí matka

iDnes.cz
„Uplatňuje se tam takzvaný klam přeživších. Vidět jsou jen ty údajně úspěšné projekty, ale nikde nejsou informace o obrovském množství těch, kteří neuspěli. Mít cíl nestačí, vítězové i poražení mají stejné cíle," říká Romana Mazalová, psycholožka a odbornice na šmejdy. 

Kdo není na sítích, jako by nechtěl na Hrad. Nejvíce v nich jede Nerudová

Hospodářské noviny
„Má obrovskou výhodu, že má vybudovanou základnu followerů ze všech kandidátů. Na to bude v kampani sázet. Dlouhodobě také dokázal témata komunikovat prostřednictvím videií, která byla dělaná hodně jednoduchým jazykem. Čímž cílí na méně vzdělané, starší a levicové voliče," říká Lebedová.

Politika a lid

ČT24 - Fokus Václava Moravce
Debatuje politolog Tomáš Lebeda z Katedry politologických a evropských studií FF UP a Eliška Wagnerová, bývalá ústavní soudkyně a bývalá senátorka.

„Věci už se tolik netutlají.“ Přibývá univerzit, které mají vlastní ombudsmany

Universitas
Jaroslav Šotola, jeden z dvojice olomouckých ombudsmanů (jeho kolegyní je zde Michaela Antonín Malaníková), vzpomíná, jak nová pozice nebyla na filozofické fakultě zprvu přijata všemi s nadšením – a i dnes z ní stále mají někteří obavy. „Je to přece jen cizorodý prvek ve struktuře fakulty a jistou skepsi či obavy chápu. Když se vyučujícím ozveme a chceme s nimi něco konzultovat, bývají ostražití,“ konstatoval Jaroslav Šotola v loňském rozhovoru pro Reportér magazín.

Průzkum: Více než polovina Čechů má strach, že vypukne třetí světová válka

iDnes.cz
Politoložka Eva Lebedová z Univerzity Palackého v Olomouci vysvětluje, že obava roste s tím, jak člověk důvěřuje aktuálnímu politickému vedení a potažmo EU a NATO. A velkou roli v tom sehrávají proruští dezinformátoři a propaganda. „Sympatizanti ANO a SPD současné vládě nedůvěřují a mnozí z nich mají pocit, že jsou ohroženy bezpečnostní zájmy České republiky právě tím, že aktivně podporujeme Ukrajinu. Sympatizanti současné vlády důvěřují tomu postupu, který si vláda zvolila,“ poukazuje Lebedová.

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

iDnes
„V mnoha případech se také jedná o výnosný byznys, který může zájemce v krajním případě zruinovat. Někdy dokonce dochází přímo ke zneužití spirituality ke kriminální aktivitě, jako tomu bylo ve známém případě gurua Járy," říká Olga Pechová, vyučující na katedře psychologie FF UP v Olomouci

KLAMATÉŘI: Hyenismus aneb novodobé klamy v ezoterice a obchod se zranitelností

iDnes.cz
„Figurují zde i dostupnost služby a touha po zázraku. Lidé hledají zkratky a okamžitá řešení. Na základě kurzu či knížky se amatéři rozhodli, že umí, vědí a mohou konat. To považuji za vysoce rizikové. Najdou si svoje ovečky a za velké peníze si je udržují," říká Roman Procházka z FF UP.

Očistím tě od traumatu. Online a za spoustu peněz. Jak funguje EZObyznys

iDnes.cz
Ženy hledající východisko z tíživé situace mohou snadněji podlehnout dojmu, že jim někdo rozumí. „Hledají podporu a útěchu ve skupině podobně smýšlejících žen. Mohou se upnout k autoritě, která jim předkládá snadná řešení,“ doplňuje ji Romana Mazalová, psycholožka specializující se na psychologii marketingu a spoluautorka dokumentu Šmejdi.

Hlavními tématy voleb prezidenta budou podle politologů ekonomika či Ukrajina

Týden.cz

Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci očekává hlavně ekonomická a sociální témata. "Zhoršení hlavních parametrů kvality života, jako jsou růst nezaměstnanosti, stagnace mezd, hrozba propuštění, nárůst chudoby či oslabení střední třídy a podobně," uvedl. Očekává také, že se kandidáti mohou vymezovat vůči vládě a poukazovat na její neúspěchy

Čech pomohl čínské verzi o „osvobození“ Tibetu. Popisoval poháry z lebek i brutální mučicí nástroje

Lidovky.cz
„Životní příběh Jana Vinaře i s jeho krátkým, ale intenzivním angažmá v Tibetu dobře odráží všechny tragédie, absurdity a zvraty, jimiž náš národ ve 20. století prošel. Jeho víra, že Tibet, v němž právě došlo k brutálnímu potlačení protičínského povstání, bude vzkvétat jako socialistické Československo, se z dnešního pohledu zdá naivně optimistická, podobně jako jeho víra v socialismus jako takový. Možná to sám pochopil o dekádu později ve švýcarském exilu, když Prahou projížděly ruské tanky, zatímco v Tibetu zuřila ,kulturní revoluce’,“ řekla LN Hladíková, jež bádá v projektu Sinophone Borderlands při Univerzitě Palackého

Dílo Kurta Vonneguta je stále aktuální. Kritizuje válečné zlo, ničení planety i mechanizaci společnosti

Český rozhlas Vltava
Saša Michailidis se ptá amerikanisty Josefa Jařaba z Univerzity Palackého v Olomouci a jednoho ze zakladatelů sci-fi časopisu Ikarie, publicisty Ivana Adamoviče.

Přímá volba hlavy státu rozdělila společnost, říká politolog Lebeda

Seznam Zprávy
Na otázky spojené s blížící se prezidentskou volbou moderátorce Lence Kabrhelové odpovídali v rámci živého natáčení podcastu 5:59 politologové Karel Páral a Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zapomněl svět na Myanmar? Junta s požehnáním velmocí dál vraždí civilisty

Seznam Zprávy
„Junta nemá absolutně žádné zábrany. Barmská armáda je známá tím, že se nezajímá o okolní svět a nejraději by s ním neměla nic společného. Tehdejší diktátor Than Šweie řekl na adresu Číny, svého největšího partnera a podporovatele, že ‚s Čínou nespolupracujeme proto, že bychom ji měli rádi, ale protože musíme‘. To ukazuje, že zatímco na jiné země mezinárodní tlak funguje, na barmskou armádu téměř ne,“ říká o barmské armádě Kristina Kironská, výzkumnice spolupracující s Univerzitou Palackého v Olomouci, projektem Sinofon a Central European Institute of Asian Studies.

Alkohol a Češi

ČT24
Česko patří mezi země s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu na obyvatele. Rizikově u nás podle statistik pije 1,5 milionu lidí, denně až 10 % populace. Lihoviny se u nás rozšířili ve středověku a vztah k nim se během let měnil. Problematiku komentuje historik Ivan Puš z Univerzity Palackého v Olomouci.

Tolerance Čechů k menšinám

ČT24
Jsme společnost, která je respektující nebo jsme společnost, která toleruje násilí, toleruje projevy násilí? Odpovídá sociolog Zdeněk Sloboda z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP.

Historik filozofie Pavel Floss. Rozhlasové vzpomínání komeniologa a vysokoškolského pedagoga

Český rozhlas Vltava
„Mám speciální sbírku audiokazet. Zvláště v době totality jsem poslouchal vídeňský rozhlas a z něho jsem si natáčel přednášky nejrůznějších slavných evropských filozofů, takže když jsem o nich studentům vyprávěl, tak jsem jim pouštěl jejich hlas,“ vzpomíná pedagog a filozof prof. Pavel Floss na dobu, kdy byla v postnormalizačním Československu o kvalitní badatelské zdroje nouze.

Zůstaň OK

Psychologie dnes
V českém překladu poprvé vychází kniha Zůstaň OK od Amy a Thomase Harrisových. Dozvíme se v ní nejen to, jak se od prvního titulu vydání Já jsem OK, ty jsi OK vyvinula transakční analýza v pojetí Toma Harrise, ale i to, kdo byl celou dobu jeho úzkým spolupracovníkem – jeho žena Amy.

ČR je EU, proto by se o ní mělo učit. Není to žádné eurohujerství, říkají autoři učebnice o EU

České podcasty
Jak učit o Evropské unii? A proč by měla mít ve výuce vlastně místo? Odpovědi nabízí Jakub Janega a David Broul, doktorandi z Univerzity Palackého v Olomouci, kteří se EU věnují a jsou spoluautory nové učebnice o evropské integraci.

Černá Češka Penny má šanci na návrat do Česka, dorazí možná už na Vánoce

Novinky.cz
Když Novinky nedávno přinesly rozhovor s namibijskou Češkou Penny, strhnul se obrovský zájem veřejnosti a mnoho lidí dokonce nabídlo přímou pomoc. Tématu namibijských Čechů vychovaných v Československu se věnuje antropoložka Kateřina Mildnerová. Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě v sobotu se štábem uvedla film Černí Češi, který silný příběh přibližuje veřejnosti. A ten není ani zdaleka u konce.

Člen vládního výboru pro sexuální menšiny: Češi jsou liberálnější, ale i tady je přítomná radikalizace

Novinky.cz
Člen vládního výboru pro sexuální menšiny a sociolog z Univerzity Palackého v Olomouci Zdeněk Sloboda v rozhovoru pro Právo popsal, zda se podobná událost, jako byla bratislavská vražda dvou příslušníků tamní sexuální menšiny, může opakovat i v Česku.

Co vám připomíná 7000 let stará kresba? Kateřinská jeskyně zamotala vědců hlavy

Dotyk.cz
Už v období neolitu, které se vyznačuje rozmachem zemědělství a pastevectví, zdě žili lidé. „Chovali kozy, ovce a krávy. V jeskyních je mohli mít ustájené, jako to vidíme třeba na Krétě nebo ve Středomoří," vysvětluje archeolog Martin Golec z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. „Z té doby nepochází konkrétní kresby, jako například postavy lovců a zvířata, ale spíše obrazce připomínající abstraktní umění."

Samozřejmě, že jsem vždy fandil Slezské

MF Dnes
Na město vzpomíná známý univerzitní profesor Josef Jařab V prvních svobodných volbách v polistopadovém Československu byl jednomyslně zvolen rektorem Univerzity Palackého v Olomouci profesor Josef Jařab. V té době bydlel stále v Ostravě, na Hanou dojížděl již od 70. let. 

Si Ťin-pching ve třetím funkčním období

ČT24
Má Si Ťin-pching stejnou moc jako měl svého času Mao Ce-tung? Odpovídá Ondřej Kučera z Katedry asijských studií FF UP.

Šmejdi nejdřív nabourají vaši sebedůvěru

MF Dnes
Manipulátoři zneužívající lidi se z předváděcích akcí přesunuli do online prostoru. „Nabízejí ženám kurzy k posílení ženství," říká psycholožka Romana Mazalová.

Brzda kampaně: Pavlova minulost

Deník N
Politoložka Eva Lebedová z Univerzity Palackého v Olomouci k tomu dodává, že téma minulosti může Pavla ohrozit zejména v jednom případě. A to pokud jej nezvládne komunikovat osobně a napřímo.

Málo žen ve vědě a energetická krize. Nejen o tom se diskutovalo na Týdnu inovací 2022

czechsight.cz
Problém tkví, podle Jaroslava Millera, bývalého rektora Univerzity Palackého v Olomouci a náměstka ministra školství, také v tom, že se obecně čím dál více lidí s doktorským vzděláním uplatňuje mimo akademickou sféru, v komerčním sektoru.

„Kartel jako z dob oposmlouvy.“ ANO povede řadu měst ve spojení se SPOLU

Deník Referendum
Podle politologa Jakuba Lyska z olomoucké Univerzity Palackého se celostátní politika promítá do situace pouze v největších městech. Jinde rozhodují spíše lokální vazby a to, kdo městu tradičně vládl. „Také rozhoduje to, v jakém složení je členská základna ANO, která se často rekrutovala z řad bývalých členů ODS a ČSSD, kteří pracovali v Agrofertu — a po založení hnutí ANO přestoupili právě tam,“ tvrdí olomoucký politolog.

Poslanci odsuzují útok v Bratislavě

Televize Seznam
Zdeněk Sloboda z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP komentuje situaci.

20. sjezd čínských komunistů

ČT24
Podrobný komentář přidává Ondřej Kučera z Katedry asijských studií FF UP.

Koaliční vyjednávání pokračují

ČT24
Vyjednávání komentuje Jakub Lysek z Katedry politologie a evropských studií FF Univerzity Palackého v Olomouci.

Podoby nových zastupitelstvech

ČT24 - Události v regionech - Ostrava
Kdo je skutečným vítězem voleb v největších olomouckých a moravskoslezských městech? Odpovídá Jakub Lysek z Katedry politologie a evropských studií FF Univerzity Palackého v Olomouci.

Vědci z Olomouce pracují na metodologii pro výběr posádek kosmických letů

Moravskoslezský deník
Katedra psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého (UP) spolupracuje na unikátním výzkumu, který se věnuje tvorbě metodiky pro výzkum vlivu extrémního izolovaného prostředí na psychiku člověka, dynamiku týmu, komunikaci v týmu a související fyziologické procesy.

Starosty jsou od roku 1990. Dva ze tří budou ve funkci pokračovat dál

Impuls.cz
Politolog Univerzity Palackého Pavel Šaradín vidí několik bodů, které dlouholetí starostové museli splnit, aby byli tak dlouho úspěšní.  „V roce 1990 měli starostové obrovský prostor něco udělat, protože prakticky každá oblast vyžadovala řešení. A když prokázali své schopnosti i v dalších letech, osvědčili se v době krize, zvládli velké investice, pak někteří získali neotřesitelnou pozici,“ míní Šaradín.

ROZHOVOR: Student Petýrek se přímo v Bruselu podílí na českém předsednictví EU. Nasazení všech lidí je obrovské, konstatuje

EuroZprávy.cz
Student Dominik Petýrek z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci od letošního června do prosince podstupuje stáž v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie. Konkrétně zastává pozici člena týmu, který má na starost digitální a telekomunikační agendu Stálého zastoupení ČR v Bruselu. 

Češi jsou liberálnější, ale i tady je přítomná radikalizace

Právo
Člen vládního výboru pro sexuální menšiny a sociolog z Univerzity Palackého v Olomouci Zdeněk Sloboda v rozhovoru pro Právo popsal, zda se podobná událost, jako byla bratislavská vražda dvou příslušníků tamní sexuální menšiny, může opakovat i v Česku.

Krádež, nebo pocta? Umělci autorské právo moc neznají, mají svoje pravidla a etiku, ukázal výzkum

iRozhlas
„Základní povědomí o autorských právech tady je. Co chybí, je znalost konkrétních pravidel, jak vypořádat práva pro užití hudebního fragmentu při transformativním užití,“ říká Pavel Zahrádka z Univerzity Palackého v Olomouci.

KONTEXT: Babiš pořád Hrad zvažuje, žene tak voliče ke Středulovi, říká expertka

iDnes.cz
Horká fáze prezidentské kampaně startuje. Tak to vidí politoložka a host podcastu Kontext Eva Lebedová. Kdo z kandidátů si nevymohl pozornost voličů dosud, bude mít těžkou hlavu prodrat se do popředí závodu o Hrad. Tedy, až na jednoho, ale váhající Andrej Babiš se bojí porážky a žene své voliče do náruče odboráře Josefa Středuly. 

Středulu nepodpoříme, zní z ANO

Lidové noviny
„Andrej Babiš se zde do kampaně pustil osobně, bylo na ni vynaloženo obrovské úsilí i finanční prostředky. Přesto to nevyšlo," uvedl po volbách pro LN politolog Tomáš Lebeda z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Svět se loučí s královnou Alžbětou II.

ČT24
Historik Patrik Paštrnák z FF UP komentuje situaci v Anglii po úmrtí královny Alžběty II.

Stojí za explozí na Krymském mostě ukrajinské tajné služby?

CNN Prima NEWS
Hynek Melichar z Katedry politologie a evropských studií odpovídá na otázky ve vysílání CNN Prima News.

Babišovi sázka na ‚referendum o vládě‘ v senátních volbách nevyšla. Kandidáti ANO většinově prohráli

iRozhlas
„Slova o referendu o vládě je od Babiše marketingová zkratka a snaha o mobilizaci voličů. Chtěl do těchto voleb vtisknout celostátní přesah a využít nespokojenosti části občanů,“ hodnotí pro iROZHLAS.cz politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Karel Páral.

Síla zranitelnosti

Psychologie dnes
Jak vyjadřovat vlastní pocity a potřeby, aniž bychom v druhém člověku vyprovokovali nutkání se bránit? Vhodný způsob mohou představovat takzvané já-výroky. Jsou dobrou asertivní technikou, pokud se chceme prosadit a zároveň si udržet harmonické vztahy.

Brojila proti covidovým opatřením, teď je senátorkou. Kdo je Zwyrtek Hamplová?

Kroměřížský Deník
„Je to pro mě velké překvapení těchto voleb. Čekal jsem, že to bude těsné, ale myslel jsem, že vyhraje kandidátka hnutí ANO,“ řekl Deníku politolog Jakub Lysek z olomoucké Univerzity Palackého. Zároveň dodal, že Hamplové velmi pomohlo, že ji lidé na Moravě znají.

Strašně smutná zpráva o dnešním Česku. Tomáš Lebeda o Babišově populismu i příštím prezidentovi

Reflex
Chápat výsledky voleb jako výraz spokojenosti s vládou je přehnané a pošetilé, upozorňuje politolog Tomáš Lebeda. „Vláda musí být velmi opatrná, protože podpora, kterou teď její strany dostaly, jak v komunálních, tak v senátních volbách, visí na vlásku a skutečně bude záležet na tom, jak bude vypadat zima, jak se vláda vypořádá s mimořádně tíživou situací, která nás pravděpodobně čeká, a jak to bude komunikovat. Podle toho mohou dopadnout i prezidentské volby,“ myslí si s tím, že většina voličů pětikoalice dopady energetické krize reálně ještě nepocítila.

Stranická podpora prezidentským kandidátům k vítězství nepomáhá, říká politolog. Přesto je může posílit

ČT24
Podle politologa Jakuba Lyska je česká společnost „antistranická“ a u kandidátů se silným stranickým zázemím může jít spíše o to ukázat se veřejnosti než vyhrát. O volbě prezidenta hovořili experti na politiku, společnost i ústavu v 90' ČT24.

Volby nebyly referendem o vládě, nespokojení lidé z Václaváku volit nechodí

Respekt
Právě skončené komunální a senátní volby nemají jasného vítěze, jako svůj úspěch je může prezentovat většina parlamentních politických stran, soudí politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Jakub Lysek.

Znalecká činnost v oblasti dopravní psychologie

Právní prostor
Dopravní psycholog se zabývá chováním účastníků dopravy a psychickými procesy, které toto chování ovlivňují. Běžná populace dopravního psychologa nejčastěji vyhledává za účelem tzv. „dopravněpsychologického vyšetření“, lidově také označovaného jako „psychotesty pro řidiče“.

My jsme taky vyhráli

168 hodin, Česká televize
"Andrej Babiš chtěl, aby ty volby byly referendem o vládě. Já bych řekl, že na té komunální úrovni to tak moc vidět není, zvláště proto, že je tady obrovské množství malých obcí, kde kandidují úplně jiné subjekty a hlavně nezávislí kandidáti," říká Tomáš Lebeda, politolog z FF Univerzity Palackého v Olomouci.

Skokani voleb. Křížky pomáhají titulovaným, ženám a kandidátům ve středně velkých městech

iRozhlas
„Základní problém je v tom, že my nevíme, na kolik voliči vědí, když někoho zakřížkují, co se s tím křížkem potom stane,“ podotýká Karel Páral z Univerzity Palackého v Olomouci. Upozorňuje na fakt, že značná část lidí se chybně domnívá, co se s jejich hlasy děje.

Referendum nebylo

Reportéři ČT, Česká televize
"Ta kampaň byla velmi vyostřená. Opozice se snažila vlastně ty volby postavit jako referendum o vládě a myslím si, že představitelům koalice Spolu trošku spadl kámen ze srdce, že ten propad nebyl nijak dramatický," říká Tomáš Lebeda z FF Univerzity Palackého v Olomouci

U stran vládní koalice se mluví přinejmenším o nevýhře. Skutečným poraženým je ale levice, říká datový novinář Boček

ČRo - plus.cz
Podle Evy Lebedové, politoložky z Univerzity Palackého v Olomouci, SPD získalo při letošních volbách tolik mandátů i díky kampani, kterou vedlo hnutí ANO. To se snažilo volby vyhrát pomocí polarizace společnosti a zvýrazněním toho, jak nynější vláda nezvládá krize a dělá chyby.

Cesty operních pěvců olomouckého divadla v 19. století

Radio Proglas
Muzikologové z Univerzity Palackého sledují v mezifakultním projektu Visegrádského grantu pohyb operních zpěváků v 19. století, v rámci husté sítě provinčních divadel na německojazyčném území, resp. na území habsburské monarchie. K tématu doc. Jiří Kopecký z Katedry muzikologie FF UP.

Cantonese is a Chinese dialect with an uncertain future

South China Morning Post
Doc. Joanna Ut-Seong Sio z Katedry asijských studií o kantonštině, dialektu čínštiny.

Student vyrobil repliku vozu z doby železné

5plus2
Rekonstrukce vzácného archeologického nálezu z Býčí skály na Blanensku se ujal v diplomové práci Zdeněk Čermák, student oboru Archeologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho replika se na naleziště vrátila minulý víkend u příležitosti 150. výročí slavného archeologického nálezu Jindřicha Wankela. To se stalo dějištěm vizuálně atraktivní a ojedinělé rekonstrukce rituálního pohřbu, při níž na replice vozu, kterou táhli koně, jela bohatě oděná žena symbolizující bohyni.

Volební manuál: 3 způsoby, jak správně hlasovat

Křížky, hlasy, lístky, komise, urny. Prostě volby. Letos hlavně ty komunální. Proč jsou tak složité? Jak se hlasy přepočítávají? A má smysl volit spíš favority, anebo celé strany? Ví politolog Tomáš Lebeda z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Cold River potlačuje bolest pacientů popáleninového centra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady prostřednictvím HTC Vive Pro Eye

FEEDIT
Společnost HTC VIVE dnes informovala o českém projektu Virtuální realita a zvládání procedurální bolesti u pacientů s popáleninovým traumatem. Ten si klade za cíl ulevit pacientům od bolesti, která je spojena s výměnou obvazů, což má také za následek snížení potřeby analgetik. Do projektu, o jehož technické zajištění se stará společnost VR Space, se kromě Kliniky popáleninové medicíny FNKV zapojila také 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

Umřít jako velmož. Výroba vozu zabrala 1700 hodin

Týden u nás
"Wankel si původně myslel, že v Býčí skále našel pozůstatky jednoho pohřebního vozu. Z tehdejších fragmentů se jich nakonec před dvěma lety podařilo při revizním výzkumu identifikovat celkem šest. To je polovina celkového množství, které se nalezlo na území Evropy," řekl Martin Golec z Univerzity Palackého v Olomouci.

Manuál pro komunální volby: místo kroužkování se křížkuje a volič nemá jen jeden hlas

Lidovky
Co se týče komunálních voleb, v nich voličské průkazy neplatí. „Je to logické, každý má volit v té obci, ve které má bydliště. Nemůžete ovlivňovat cizí zastupitelstvo,“ vysvětluje politolog z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Tomáš Lebeda.

ROZHOVOR: Erdogan a Putin nejsou přátelé, snaží se přežít. Vztah Turecka s Ruskem může být užitečný, říká politolog Bacik

Eurozprávy.cz
Rusko ani Turecko nejsou demokratické, a ani nemají silnou ekonomiku s více světovými značkami. Takže Erdogan i Putin zahodili všechny ty dekády, které jim jejich země daly k dispozici,“ řekl v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expert na tureckou politiku Gökhan Bacik z olomoucké Univerzity Palackého.

Panovnice na britském trůnu

ČT - Studio 6 víkend
Elizabeth Allyn Woock z Katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP komentuje situaci v Anglii po úmrtí královny Alžběty II.

Co pro britskou politiku znamená úmrtí královny Alžběty II.?

ČT 24
Tomáš Lebeda z Katedry politologie a evropských studií FF UP vysvětluje politické důsledky úmrtí královny Alžběty II. 

Vesmírný výzkum začíná v České republice pod vodou

Techfocus.cz
Hlavním cílem projektu, který je realizován Katedrou psychologie FF UP je navrhnout nástroj pro zkoumání vlivu osobnostních charakteristik a vnějších faktorů na dynamiku týmu při dlouhodobém pobytu v izolovaném, stísněném a extrémním prostředí.

Úsměv jako symbol vstřícnosti i lék

idnes.cz
Síla úsměvu bývá i předmětem vědeckých výzkumů. Jeden takový v loňském roce uskutečnila společnost E.ON ve spolupráci s psychology Univerzity Palackého v Olomouci ve snaze prokázat, jak je úsměv důležitý v jednání se zákazníky.

Nejkomplikovanější volby se blíží

Lidové noviny
Největším specifikem komunálních voleb je jejich volební systém a způsob úpravy hlasovacích lístků, uvedl politolog z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Tomáš Lebeda.

Olomouc už není statisícové město

ČT - Události v regionech Ostrava
K tématu pohybu obyvatelstva v rámci České republiky Dan Ryšavý z Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Filozofické fakulty UP.

Dějiny Šternberka byly plné nepravdivých mýtů, vědci je opravili

iDNES.cz
Tým Davida Papajíka z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se zhruba čtyři a půl roku věnoval dějinám Šternberka. Vědci zjistili, že například legendární zakladatel města Jaroslav ze Šternberka nikdy neexistoval.

Jak odstranit starostu. Přicházejí volby, u kterých se budeme znovu mýlit

Respekt
"Problém spočívá v tom, že systém funguje jinak, než jak voliči na základě vyplňování lístků očekávají," vysvětluje politolog a odborník na volební systémy z Univerzity Palackého v Olomouci Tomáš Lebeda.

"Největší radost máme, když můžeme i skalním fanouškům odhalit něco, co do té doby neviděli."

ROZHOVOR s dramaturgyní Noir Film Festivalu, Janou BébarovoU a dramaturgem Milanem Hainem, vyučujícím Katedry divadelních a filmových studií FF UP.

ČT uvede seriál Pozadí událostí

ČT - Události v regionech
V září ČT odvysílá minisérii Pozadí událostí podle předlohy Michala Sýkory z Katedry divadelních a filmových studií. Natáčení probíhalo v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Palackého i na dalších místech v Olomouci.

Posádka strávila v laboratoři pod vodou sedm dnů, simulovala pobyt na Měsíci

iDnes.cz
„Zaměřili jsme se hlavně na psychologické fenomény, jako je interakce, komunikace, kognitivní funkce a vše, co souvisí nějak s psychikou, takže i například jak tráví volný čas,“ řekl za tým psychologů Martin Dolejš.

Káva o čtvrté. I po třiceti letech si rozumíme. Anebo ne?

Český rozhlas Dvojka
Vokáň a dvojbodka. Je slovenština bohatší jazyk? Jaké jsou nejrozšířenější slovakismy v češtině? A proč je slovenština otevřenější k přijímání anglicismů? Nejen o tom diskutují ředitelka Slovenského institutu v Praze Lubica Krénová a Ondřej Bláha z Katedra bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Volební modely? Výsledky SPOLU by byly praktické, u PirSTANu nejsou potřeba, shodují se politologové

Forum24.cz
„Je velkou otázkou, zda by strany kandidovaly v podobě té koalice, ve které kandidovaly v posledních volbách, kdyby se volby konaly příští týden. To je věc, kterou si každá agentura musí v podstatě zodpovědět sama, ale já se domnívám, že něco takového anticipovat není asi úplně správně,“ vysvětlil politolog Tomáš Lebeda.

O tom, jak lidi ovlivňuje hraní her, rozhoduje i jejich obsah. Nemělo by válcovat ostatní záliby

CzechCrunch
Shrnující studie uvádějí, že násilné hry zvyšují agresivitu, zatímco ty prosociální mají opačný efekt. „Z toho plyne, že není hra jako hra. A nelze tedy generalizovat vliv digitálních her, ale je třeba zhodnotit jejich obsah,“ uvádí Jaroslava Suchá z Katedry psychologie FF UP.

Návrat bohyně připomene jedinečný objev

Právo
"Na prostranství před jeskyní se uskuteční obřad, při němž návštěvníkům vysvětlíme, jak mimořádná vlastně Býčí skála je," řekl Právu archeolog Martin Golec z olomoucké Univerzity Palackého, který v jeskyni léta vede výzkum.

ROZHOVOR: Babiš má velmi malou šanci, že se stane prezidentem. Některá vyjádření jsou za hranou etiky, říká politolog

EuroZprávy.cz
Bývalý předseda vlády Andrej Babiš objíždí s obytným vozem Českou republiku již od začátku května a o této kampani tvrdí, že prezidentská není. Jak ale v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz upozorňuje politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého, ve většině navštívených městeček přitom hnutí ANO vůbec nekandiduje.

V laboratoři ponořené v lomu na Semilsku budou 3 lidé simulovat pobyt na Měsíci

SeznamZprávy.cz
Chování posádek bude sledovat tým psychologů z Univerzity Palackého v Olomouci. S psychology bude spolupracovat konstruktér stanice, potápěč a účastník dvou předešlých misí Matyáš Šanda. Laboratoř začal vyvíjet před 14 lety. Vycházel z principu potápěčského zvonu, jenž umožní až několikaměsíční pobyt v hloubkách 30 až 40 metrů pod hladinou.

V džínách jsem jiný než v kravatě

Lidové noviny
Autorkou této knihy je Jana Horáková, která vystudovala jednooborovou psychologii na Katedře psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Kniha Oblékám se, tedy jsem proto přibližuje některé filozofické a sociologické přístupy (Georg Simmel, Gilles Lipovetsky), ale hlavně se věnuje psychologii módy.

Jeskyně ukrývala tajemství penězokazců

Brněnský Deník
"Za padělání peněz ve středověku padaly přísné tresty, hrozilo i rozčtvrcení," řekla vedoucí archeologického výzkumu Ivana Vostrovská z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého Olomouc. První sonda v Ledové chodbě pod stěnou s neolitickou kresbou vydala jen kus čelisti jeskynního medvěda starou několik desítek tisíc let a kosti pravěkých zvířat. V další bezejmenné chodbě už na archeology čekal pod povrchem mix cenných nálezů.

Za posledních 16 let uzavřelo registrované partnerství 4460 párů

Refresher.cz
„Pokud budeme předpokládat, že gayů, leseb a bisexuálních lidí, kteří mohou tvořit stejnopohlavní partnerství, je v populaci mezi dvěma až 10 procenty, pak jde o zhruba 80 000 až 400 000 potenciálních párů. Oněch necelých 4500 partnerství je pak jen asi jedno až pět procent z nich. To ukazuje mimo jiného na neatraktivitu tohoto alternativního sňatku. Pro srovnání: v manželství žije přes polovinu české populace ve věku 18 až 65 let,“ uvedl Zdeněk Sloboda z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky olomoucké filozofické fakulty.

Rune Steenberg: Rigidita systému komplikuje příchod zahraničních vědců

VědaVýzkum.cz
Dán Rune Steenberg je excelentní vědec zkoumající Ujgury a oblast Sin-ťiang z antropologického hlediska, člen týmu projektu Sinofon.

Třetina partnerství se registrovala v Praze

Mladá Fronta Dnes
Podle sociologa Zdeňka Slobody z Filozofické fakulty Univerzity Palackého jsou velká města mezi LGBT+ lidmi oblíbenou volbou, a to díky anonymitě, kterou poskytují, a větší rozmanitosti obyvatel.

Konec bubliny? Ceny bytů narazily na strop

Mladá Fronta Dnes
Sociolog Univerzity Palackého Olomouc Martin Lux ještě nechce o stagnaci cen prodávaných bytů mluvit. "Nejsem si jist, zda ceny skutečně dosáhly svého stropu. To se ukáže až po několika měsících. Je ale pravda, že se v regionu prudce snížila poptávka po hypotékách a odvozeně i po vlastním bydlení," řekl.

Jak řešit závislost? Gambler strhne do dluhů až osm dalších, varuje expertka

Deník.cz
„Když člověk hrával v herně, cestou do bankomatu pro další peníze si mohl rozmyslet, zda ještě bude pokračovat. U online hazardu je vše mnohem rychlejší,“ říká odbornice na závislosti a jejich léčbu Eva Aigelová z Katedry psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Člověk*yně, sousedstvo. Němci se brání „genderování“

Seznam zprávy
Více než 170 germanistů se podepsalo pod výzvu, aby německá veřejnoprávní média nekazila jazyk výrazy, které splňují zásady genderové rovnosti. Jedním ze signatářů je i v Česku působící profesor Karsten Rinas, který dlouhodobě přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Co čeká oběti sexuálního násilí v muslimské Indonésii

nazory.aktualne.cz
Indonéská republika, která čítá více než 17,5 tisíce ostrovů a již obývá 278 milionů lidí, je nejen čtvrtým nejlidnatějším státem světa, ale zároveň také územím, kde vůbec nejvíc lidí vyznává islám. Navzdory silnému náboženskému založení populace zde představuje obrovský problém sexuální násilí. Autorka článku Monika Arnez je kulturní antropoložka působící v projektu Sinophone Borderlands při FF UP.

Akademici žádají vyšší mzdy. Průměrný profesor má až o 67 % vyšší plat než ten na filozofické fakultě

Houpací osel
„Nedůstojné mzdy, zcela neadekvátní ocenění odborné kvalifikace, pedagogická činnost hodnocená hluboko pod úrovní průměrných platů v daných lokalitách. Taková je pozice akademiků na humanitních a sociálně-vědních pracovištích,“ začíná petice, na jejímž znění se shodlo vedení Filozofické Fakulty Univerzity Palackého.

Nancy Pelosiová na Tchaj-wanu

Horizont ČT24
Ondřej Kučera z Katedry asijských studií FF UP komentuje situaci na Tchaj-wanu týkající se možného vojenského střetu s Čínou.

Podcast: Kdyby žil, zase bychom se o Bílka hádali

Aktuálně.cz
Po rozsáhlé rekonstrukci je veřejnosti opět zpřístupněna Bílkova vila na pražských Hradčanech. Mimořádnou stavbu i jejího autora přibližuje kunsthistorik Martin Krummholz z Katedry dějin umění FF UP.

„Ani Babiš nezíská všechny voliče ANO.“

Deník N
Šance hlavních favoritů na post hlavy státu rozebírá analytik agentury Ipsos Michal Kormaňák (absolvent Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty UP).

Lidé by mohli více ovlivnit volbu obecních zastupitelů, letos ale ještě ne

Advokátní deník
Novela vychází z návrhu proměnlivě smíšeného volebního systému, který v únoru v Senátu představil politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci.

Ženy první republiky: Jesenská nebyla jen Kafkova milenka, Plamínkovou nedoceňovali ani v její době

A2 Alarm
"První republika byla ve společenskopolitické oblasti velmi pokrokový demokratický stát, už jen tím, že nebyl monarchií a měl pluralitní volební systém," říká historička z Univerzity Palackého v Olomouci Jana Burešová.

Starostové řeší, jak se dostat z vleklé krize

Deník N
Podle politologa Jakuba Lyska z Univerzity Palackého v Olomouci se dá propad podpory očekávat hlavně ve velkých městech. "Ve větších městech, kde se voliči orientují primárně dle celostátní politiky, a ne té lokální, bude mít STAN co dělat, aby uspěl," říká Lysek.

Poslanec i starosta? Dá se to zvládnout

Mladá Fronta Dnes
Podle politoložky Evy Lebedové z Univerzity Palackého v Olomouci není kumulování funkcí dobré, byť je docela běžné. "Nemůžete být na dvou místech současně. Myslím si, že i veřejnost by k tomu měla být kritická," tvrdí Lebedová.

ROZHOVOR: "Osoba jdoucí kapitalistickou cestou". Teng se dostal zpět k moci a umožnil přežití čínského režimu, uvádí odborník Ondřej Kučera

Eurozprávy.cz
Právě uvolnění ideologie a faktické nastolení kapitalismu pomohlo zachovat mocenský monopol Komunistické strany Číny, připouští odborník na moderní čínské dějiny Ondřej Kučera z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Martin Drastich - Porubák každým coulem

Deník.cz
Pracuje jako Senior auditor u zahraniční společnosti a zároveň učí na Katedře ekonomických a manažerských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdivočelá koala

Blesk
Podle politologa Jakuba Lyska z Palackého univerzity ano. Ale z nouze. "Není tu žádná jiná možnost koalice a na hlasy to jinak nevychází. Nikdo totiž nechce vládnout s hnutím ANO, ani s SPD," řekl Blesku.

Obří pilu radnice tlačí na sílu, vadí kritikům

Mladá fronta Dnes
Politolog Univerzity Palackého Olomouc Pavel Šaradín vidí tlak na schvalování podobných projektů nedlouho před komunálními volbami jako možnou formu předvolebního boje.

Michal Sýkora - host Dobrého rána

Dobré ráno ČT
V Dobrém ránu na cestách v Čechách pod Kosířem byl hostem spisovatel Michal Sýkora z Katedry divadelních a filmových studií FF UP.

V Olomouci začala Letní škola slovanských studií, má rekordní účast

Seznam Zprávy
Na akci přijelo 119 studentů z celého světa. Počet studentů, kteří budou na Filozofické fakultě Univerzity Palackého téměř měsíc pronikat do složitostí českého jazyka, je podle organizátorů školy rekordní.

Většina bezdomovců se snaží situaci řešit, oponuje studie veřejnému mínění

olomouc.iDNES.cz
Realitou života lidí na ulici a jejich obrazem ve společnosti se zabývá studie pracovníků Filozofické fakulty Univerzity Palackého s názvem Bez střechy nad hlavou. "Většina bezdomovců problémy nedělá a není ani vidět. Kvůli riziku napadení nebo studu se mnoho z nich skrývá. Často se také někteří snaží svou situaci řešit a přivydělat si třeba úklidem," popsal jeden z autorů studie Pavel Šaradín z Katedry politologie a evropských studií.

Nízké platy akademiků

CNN Prima News
Akademikům z humanitních a sociálněvědních oborů různých vysokých škol z České republiky došla trpělivost s podprůměrnými platy. Iniciativa vznikla na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Magie "zakázaného království"

Lidové noviny
Maličké tibetské království Mustang přivítalo po vynucené pauze desítky turistů toužících po ochutnávce světa, kde se ještě cestuje převážně pěšky či na koni a kde se v klášterech odehrávají starobylé tantrické rituály. Téma komentují Kamila Hladíková a Tereza Hejzlarová z Katedry asijských studií FF UP.

Komedie se smrtí na univerzitě

Na TV obrazovky míří nová detektivní minisérie režiséra Jana Hřebejka, která se odehrává na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Natáčelo se během covidu v budově Uměleckého centra UP.

Slovo manželství prozatím obětujme, radši řešme práva registrovaných, říká sociolog

Aktuálně.cz
Švýcarsko a Slovinsko se v červenci přidaly k zemím, kde mohou manželství uzavřít i homosexuální páry. Česká vláda se k nejnovějšímu návrhu nyní postavila neutrálně a poslanci budou hlasovat podle svého názoru. Sociolog z Univerzity Palackého Zdeněk Sloboda si však myslí, že změna nemá šanci projít.

Kde je herna, je i zastavárna. Pro malé obce s kasinem na okraji je ale hazard přínos, popisuje geograf

iRozhlas.cz
„Když zpravidla velké město začne regulovat hazard, nedochází celkově k jeho úbytku, ale jenom k přemístění,“ vysvětluje geograf David Fiedor z Univerzity Palackého v Olomouci a autor knihy Hazard v České republice.

STAN musí úplně zavrhnout otce zakladatele. Jinak se může poroučet ze scény

Seznam Zprávy
Donedávna hvězdné hnutí Starostů a nezávislých se po aférách hroutí v přímém přenosu. Pokud se zcela nezbaví zakládajících členů, může politicky zahynout. Téma komentuje Pavel Šaradín Katedry politologie a evropských studií FF UP.

Solidní jakuza má adresu i kancelář

Lidové noviny
Atentát na bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho šokoval před týdnem celý svět. V zemi vycházejícího slunce, jež se do pozornosti světových médií dostává spíše okrajově a v jiných souvislostech, působila vražda předního politika jako rána z čistého nebe. Téma komentuje japanolog Martin Šturdík z Katedry asijských studií FF UP.

Zastupitelstvo? Za kolaps mohou hackeři, na slavnosti si stěžovali dva lidé

Karvinský a Havířovský deník
„Pravidlem je, že městský zpravodaj slouží k informování o městě. Nesmí být tribunou politických stran. Pokud se primátor objeví na pěti, osmi, desíti fotografiích, je to jistě naddimenzované. Důležitá je událost, nikoliv primátor nebo starosta," okomentoval situaci pro Deník politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého. 

Proč a jak učit o minulosti

Radio Proglas -  Z regionálních studií
Samá jména a data. To si vybavíme, když mluvíme o dějepise. Je to ale skutečně tak? S Radmilou Prchal Pavlíčkovou z Katedry historie Univerzity Palackého se budeme zamýšlet nad tím, k čemu výuka dějepisu je a jakými způsoby může probíhat.

Smíchu je méně. Ale myslím, že v duši jsou lidé usměvaví, je přesvědčen psycholog Martin Dolejš

ČRo Dvojka - Blízká setkání
„Lidé hledají na věcech jen negativa. Dnes jsem třeba kvůli hodinovému zpoždění jel do Prahy jiným vlakem, ale potkal jsem díky tomu kamaráda,“ poznamenal olomoucký psycholog Martin Dolejš, který se zabývá smíchem.

Obnova návsi Stvolínků vyhrála první místo ve studentské soutěži

Náš region Liberecko
"Návrh navrací místu prostorové, architektonické a obytné kvality, o které přišlo vinou necitlivých zásahů v minulém režimu," uvedl předseda poroty docent Martin Horáček, historik architektury z Katedry dějin umění Univerzity Palackého v Olomouci.

Vysoká odbornost, nízký plat. Akademiky z olomoucké filozofické fakulty trápí tristní mzdy

Olomoucká drbna
Přes pět set lidí už podepsalo petici za adekvátní platové ohodnocení akademiků na českých univerzitách v oblasti humanitních a sociálně-vědních oborů. Podle iniciátorů petice je situace tristní a hrozí i podzimní nepokoje, mzda odborných asistentů se pohybuje mezi 24 až 32 tisíci korunami.

Od narození prostějovského rodáka a dramatika židovského původu Maxe Zweiga uplynulo 130 let

Olomoucká drbna
Koncem června uplynulo sto třicet let od narození prostějovského rodáka a dramatika židovského původu Maxe Zweiga. Napsal dvaadvacet divadelních her a jeho život poznamenaly dvě světové války. Jeho texty se zabývá Ivana Cahová z Centra judaistických studií FF UP.

Kolem EU panuje stále hodně mýtů a polopravd. O nápravu se snaží Euforka

Universitas
Vznik Euforky iniciovala v roce 2019 UP, přihlásily se k ní na dvě desítky tuzemských vysokých škol. Jejím koordinátorem je doktorand Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci David Broul.

Akademici z Filozofické fakulty UP podepisují petici. Chtějí důstojné mzdy

Olomoucký Report
Na olomoucké Filozofické fakultě vznikla petice na podporu humanitních a sociálně-vědních oborů a za důstojné mzdy akademiků. Signatáři tím chtějí poukázat na nízké platy akademiků na humanitních a sociálně-vědních pracovištích a na neadekvátní ocenění jejich odborné kvalifikace.

Výzva na podporu humanitních a sociálněvědních oborů

Vědavýzkum.cz
Nová výzva na podporu humanitních a sociálněvědních oborů, která vznikla na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kritizuje současnou výši platů vědců a pedagogů v těchto oborech.

Petice za mzdy akademiků

ČT Události v regionech Ostrava
Na olomoucké Filozofické fakultě vznikla petice na podporu humanitních a sociálně vědních oborů. Upozorňuje na nízké platy a nedocenění odborné kvalifikace akademiků na humanitních a sociálně vědních pracovištích. Petice míří k premiérovi, ministrovi školství a ministryně pro vědu, výzkum a inovace.

Na Hradčanech se po rekonstrukci otevře Bílkova vila s novou expozicí

Českénoviny.cz
Po více než půlroční rekonstrukci se v úterý návštěvníkům znovu otevře Bílkova vila v Praze na Hradčanech. "Rekonstrukce vedla k tomu, aby atmosféra prostor, tak, jak si je Bílek sám navrhoval a doplňoval kovovými a keramickými prvky, přišla k uplatnění," řekl kurátor expozice Martin Krummholz z Katedry dějin umění Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Olomoučtí akademici si stěžují na podprůměrné a nedůstojné platy sociálních a humanitních vědců

A2Alarm
Nejvyšší zástupci Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci posílají vládě otevřený dopis upozorňující na skandálně nízké platy akademiků pracujících v humanitních a sociálněvědních oborech.

Dopad kauzy Dozimetr na vládu

ČT 24 - 90'
Je aktuální kauza okolo pražského Dopravního podniku, pana Hlubučka z hnutí STAN a také výměna ministra školství důvodem pro hlasování o nedůvěře vládě, jak se to přeje opozice? Téma komentuje Jakub Lysek z Katedry politologie a evropských studií FF UP.

Dvojprogram věnovaný Maxi Zweigovi

Hanácký Jeruzalém
Přednáška Ivany Cahové z Centra judaistických studií Filozofické fakulty UP přiblížila život a dílo tohoto dosud příliš neobjeveného autora. V rámci programu proběhlo scénické čtení z dramat Maxe Zweiga ve spolupráci se studenty Katedry germanistiky FF UP.

Pokračující epigrafický výzkum v Kateřinské jeskyni odhalil další neolitické uhlíkové kresby

časopis Ochrana přírody
Od roku 2016 probíhá Kateřinské jeskyní výzkum uhlíkových kresebných stop. U některých z nich se prokázalo radiouhlíkovou analýzou pravěké stáří, které koresponduje z dříve zjištěnými archeologickými nálezy v portálu Kateřinské jeskyně z období pozdního neolitu (stáří cca 6000 let). Členem výzkumného týmu je archeolog Martin Golec z Katedry historie Filozofické fakulty UP.

Love, Marriage and Litigation in 15th Century Bohemia

Central European University podcast 
Michaela Antonín Malaníková is the Assistant Professor in the Department of History, Faculty of Arts at Palacký University, Olomouc, Czech Republic. In this interview, she discusses the marital disputes which resulted in litigation before ecclesiastical and municipal courts in the Bohemian lands, 1300 – 1500.

Čína spustila na vodu novou letadlovou loď

Studio ČT24
K tématu hovoří v živém vstupu Richard Turcsányi, vedoucí výzkumník projektu Sinofon Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Téma: Rusko-čínské vztahy

Studio ČT24
Téma v živém vstupu od 40:00 komentuje Ondřej Kučera, sinolog z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Ukrajinské studentky z programu Erasmus+ děkují za pomoc, oceňují tolerantní přístup

Žurnál UP
V normálních časech jsou pro zahraniční studenty, kteří přijíždějí do Olomouce na tříměsíční praktické stáže z programu Erasmus+, tyto pobyty příležitostí i pobídkou pro další rozvoj schopností a dovedností. Když je ale válka, jde o víc. Univerzita Palackého se pro studenty a studentky z Ukrajiny stala místem bezpečí a klidu. Většina z nich chce proto zůstat i v dalším semestru.

Romanisté uspořádali seminář pro učitele italštiny

TV Morava
Katedra romanistiky FF UP připravila celodenní seminář pro učitele italštiny s názvem Nuove proposte per insegnare l’italiano. Uskutečnil se díky mezinárodnímu projektu Erasmus KA2 s pracovním názvem Pastille. Cílem tohoto projektu je připravit rozsáhlou sadu materiálů pro výuku italštiny jako cizího jazyka.

Recenze podcastového seriálu Rozchod

ČT Art - Artzóna
Andrea Hanáčková z Katedry divadelních a filmových studií Filozofické fakulty UP hodnotí podcastový seriál rádia Wave.

Fenomén: filmová a televizní tvorba pro teenagery a mladé dospělé

ČT Art - Artzóna
Jana Jedličková z Katedry divadelních a filmových studií Filozofické fakulty UP komentuje nynější trendy v televizní tvorbě pro teenagery.

Praktiky v podnikání se zdravím lidí

ČT - Události, komentáře
Ezoterika a „alternativní léčitelství“ jsou oblasti, v nichž značně vzrostl počet podvodníků, snažících se manipulativně získávat peníze od důvěřivých a zranitelných obětí. Co vedlo k vzestupu „ezo-šmejdů“ v posledních letech? Jací lidé jejich praktikám nejsnáze podléhají? Odborným vysvětlením přispěla Romana Mazalová z Katedry psychologie FF UP.

Češi jsou papučový národ, zvyknou si. Body se na manželství pro všechny ale uhrát nedají, soudí sociolog

Český rozhlas - Vinohradská 12
Manželství pro všechny, nebo jen pro někoho? Proč se zrovna teď znovu hlasitě mluví o sňatcích stejnopohlavních párů? A proč jsou někteří pro a jiní proti? Odpovědi hledá sociolog a původní zakladatel platformy PROUD Zdeněk Sloboda z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP.

Pro všechny

ČT - 168 hodin
Téma manželství pro všechny komentuje v reportáži v pořadu 168 hodin Zdeněk Sloboda, sociolog z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

České děti a jejich neřesti

Týden
Brzké zkušenosti českých dětí s kouřením potvrdil také výzkum, který před čtyřmi lety provedli vědci z Katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. "Jde minimálně o devět tisíc denních kuřáků ve věku jedenáct až patnáct let v populaci Česka," řekl tehdy vedoucí výzkumu Martin Dolejš. Přestože u nás podle odborníků počet dětských kuřáků v posledních letech nepatrně poklesl, nízký věk, v němž pubescenti první zkušenosti s tabákem získávají, je vážným problémem.

Překvapivě silná Morava, zoufalé Ústecko

Týdeník Hrot
Vzdělání učitele a jeho kvalifikace mají přímý vliv na kvalitu vzdělávání dětí, vyplynulo z velkého šetření České školní inspekce. Téma komentuje Tomáš Lebeda z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty UP.

 

Hvězda jménem Santini

Radio Proglas
Osobnost architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela představí v olomouckém studiu kastelánka Státního zámku Raduň Markéta Kouřilová v rozhovoru s historikem umění a pedagogem Katedry dějin umění Filozofické fakulty Univerzity Palackého docentem Martinem Pavlíčkem.

Do Býčí skály se vrátí bohyně

Novinky.cz
Jeskyně Býčí skála v Moravském krasu na Blanensku byla v době železné, kdy Moravu obývali Keltové, významným duchovním centrem střední Evropy. Již v září to připomene živá scéna se stovkou kostýmovaných účastníků, v níž se Velká matka, bohyně plodnosti, úrody a obnovy světa, vrátí do této svatyně. Téma komentuje archeolog Martin Golec z Katedry historie FF UP.

Rusové se neohlíží na civilní cíle. V Severodoněcku hrozí mariupolský scénář, tvrdí expert

CNN Prima NEWS
O Severodoněck probíhají tvrdé boje. Ukrajinci přiznali, že byli jejich obránci vytlačeni z centra města ruskými silami. Bezpečnostní expert Hynek Melichar (Katedra politologie a evropských studií FF UP) v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS podotkl, že Luhanskou oblast z 95 procent ovládají okupanti.

Velkomoravská říše: Sahá historie olomouckého biskupství do dob Velké Moravy?

Epocha Plus
K významným velkomoravským hradištím se řadí Olomouc. Archeolog Josef Bláha z Univerzity Palackého v Olomouci se dokonce domnívá, že počátky olomouckého biskupství se datují už do období Velkomoravské říše. Podle něj zde existovalo minimálně v 10. století. Nasvědčuje tomu mnoho věcí, například v Olomouci-předhradí stál už kolem roku 900 kostel. Mohučské církevní synody se v roce 976 účastní moravský biskup, jeho sídlo ale není uvedeno.

Olomouc rozdala Ceny města. Kdo je dostal

Olomoucký deník
Cenu města Olomouce v oblasti věda a výzkum získala Ingeborg Fialová-Fürst germanistka, dlouholetá vedoucí Katedry germanistiky na FF UP Olomouc.

Festival židovské kultury v Prostějově Chayim nabídl bohatý program

Prostějovský deník
Účinkující Daniel Soukup z Centra judaistických studií FF UP v Olomouci seznámil návštěvníky festivalu se zajímavou literární památkou – Písní o dvou svatých zlodějích z roku 1684 z Prostějova.

Kaple Božího Těla rekordmankou Noci kostelů

ado.cz 
Během letošní Noci kostelů zaznamenali organizátoři v Kapli v někdejším jezuitském konviktu, dnešním Uměleckém centru UP, 2020 vstupů, šlo tak o nejnavštěvovanější místo letošního ročníku akce v olomoucké arcidiecézi. Komentované prohlídky a další program připravili členové studentského spolku Studium Artium při Katedře dějin umění FF UP.  

Porodnost v Číně stále zpomaluje

ČT - Studio 6
Populace v Číně narostla loni o 480 tisíc lidí. V minulých deseti letech byl přitom běžný roční nárůst kolem 8 milionů. Podle vědců by mohla populace Číny klesnout do roku 2100 až o polovinu. Téma komentuje sinolog Ondřej Kučera z Katedry asijských studií FF UP.

Represe proti Ujgurům v Sin-ťia ngu pokračují

Týdeník FORUM
Osud původních turkických obyvatel v Sin-ťiangu je jasným svědectvím o tom, kam současná Čína jako jedna z nejvlivnějších světových mocností směřuje. K tématu píše Kamila Hladíková, sinoložka, která působí na Katedře asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Zabývá se čínskou kulturou a společností, etnickými menšinami v ČLR a moderním Tibetem.  

Jazykové kurzy pro uprchlíky v Jeseníku

ČT - Události v regionech (Ostrava)
Centrum jazykového vzdělávání FF UP otevřelo v Jeseníku kurz češtiny pro válečné běžence z Ukrajiny. Devatenáct zájemců se začalo česky učit v prostorách tamní střední školy gastronomie a farmářství. Jde zatím o jediný kurz, který škola zprostředkovala mimo Olomouc.

Řidiči v Olomouci si mohou půjčit dvě elektrické dacie, parkují u nabíječky

iDNES.cz
I přesto, že na rozdíl od půjčovny se u sdílených aut platí jen za čas rezervace a ujeté kilometry, narážejí poskytovatelé na různé bariéry bránící většímu využívání. Dokládá to výzkum, který podnikli vědci na Univerzitě Palackého v Olomouci.
„Jedná se zejména o tradiční nastavení společnosti preferující osobní vlastnictví, nižší finanční gramotnost projevující se chybnými propočty výdajů spojených s vlastnictvím automobilu či celkově chybějící osvětu spotřebitelů v oblasti sdílené ekonomiky,“ shrnul Ondřej Kročil, vedoucí Katedry ekonomických a manažerských studií, která se spolu s Katedrou psychologie na výzkumu podílí.

Pro někoho nostalgické návraty, pro jiné trendy design. Retro je cool značka, která prodává

Český rozhlas Vltava
V OC Kotva můžete navštívit nové Retro muzeum Praha. Michal Petrov, který mimo jiné stojí za populárním cyklem Retro v ČT, se domnívá, že retro je hlavně estetická záležitost. „Retro bude fungovat vždy, například móda je typickou ukázkou, jak se věci opakují,“ doplňuje socioložka Helena Kubátová z Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie FF UP. Podle ní je retro o nostalgii, ale ne o tom, že bychom se chtěli vracet do komunistického režimu. A proč má retro tak významný obchodní potenciál?

K volbám jen v pátek. Ministerstvo se chystá i kvůli bezpečnosti měnit podobu voleb

Aktuálně.cz
Až půjdou Češi na podzim ke komunálním volbám a v lednu k prezidentským, klasicky si vyberou, jestli odvolí v pátek, nebo v sobotu. To by se ale do několika let mělo změnit. Téma komentuje politolog Tomáš Lebeda z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Téma týdne: Jak se redakce chovají v textech o dění na Ukrajině

ČT 24 - Newsroom
Podle Karla Párala z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty UP se redakce v textech o dění na Ukrajině chovají zodpovědněji. Vidět to bylo zejména během prvních útoků.

Izraelská velvyslankyně hovořila se studenty i s představiteli města

Velvyslankyně Státu Izrael, J.E. Anna Azari, přijela do Olomouce. Setkala se zde se studenty gymnázia Hejčín, navštívila židovskou obec Olomouc a také katedru judaistiky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. 

SPD bude ve městech kandidovat s Trikolorou. Na celostátní koalici ale zatím nemyslí

iHNed.cz
"Spojení s Trikolorou tak může oběma pomoci dostat se do zastupitelstva," říká politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci. K potenciálnímu úspěchu obou stran, zejména ve velkých městech v Čechách, je přesto skeptický. "SPD má podporu hlavně v chudších regionech. Čím bohatší město, zejména v Čechách, tím klesají její šance na úspěch. Ostatně, podívejme se na nevalné výsledky SPD v Praze. Tam podle mě nemá šanci ani s Trikolorou, podobně v Plzni nebo Hradci Králové," vysvětluje.

Ochránci práv vysokoškolských studentů jednali na UP

Na Filozofické fakultě UP se k jednání sešlo šestnáct ochránců práv studentů českých vysokých škol či těch, kteří se na dané škole tématu věnují. Pod záštitou děkana FF UP Jana Stejskala debatovali o nastavení podoby institutu ombudsmana či o ustavení stálé platformy, která by ombudsmany a ombudsmanky v České republice sdružovala a zastupovala.

Čínská veřejnost vidí Rusko velmi příznivě, ukázal průzkum olomoucké fakulty

Olomoucký deník
Podle zjištění vědců z Univerzity Palackého je nyní Rusko zemí, kterou Číňané vidí nejpozitivněji. Vnímání Ruska se mezi čínskými občany za poslední tři roky výrazně zlepšilo. Nic na tom nezměnila ani ruská invaze na Ukrajinu. Podle on-line průzkumu veřejného mínění konaného v rámci výzkumného projektu "Sinofonní příhraničí – Interakce na okraji" Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (UP) je nyní Rusko zemí, kterou Číňané vidí nejpozitivněji.

Čtyři měsíce před komunálními volbami: Strany a hnutí už oznamují lídry. V čem budou volby jiné než v roce 2018?

Český rozhlas Olomouc
Do podzimních komunálních voleb zbývají zhruba čtyři měsíce. Na podání kandidátek zástupci politických stran a hnutí sice mají ještě čas, například v Olomouci už ale řada z nich oznámila své lídry. Čím bude letošní soupeření o křeslo olomouckého primátora jiné oproti předchozím volbám, na to odpovídal Karel Páral z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky.

Kde najdou ruští vědci nový domov?

VědaVýzkum.cz
Ruští vědci se kvůli válce na Ukrajině ocitli v izolaci. Už v březnu některé země přerušily spolupráci s ruskými vědeckými institucemi. Jiné v tom však vidí příležitost. Téma komentuje Richard Q. Turcsányi z výzkumného projektu „Sinofonní příhraničí – Interakce na okraji“ Filozofické fakulty UP.

Filozofická fakulta UP má novou diskusní platformu o palčivých tématech

Seznam Zprávy
Olomoucká Filozofická fakulta se rozhodla kvůli tématům rozdělujícím v současné době společnost otevřít novou diskusní platformu s názvem Společná půda.

Série učebnic češtiny pro cizince Czech it UP je kompletní

Universitas
Čeština od A do C. Tak by se nově mohlo mluvit o sérii učebnic češtiny pro cizince Czech it UP. Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci totiž představuje díly pro mírně pokročilé studenty na jazykové úrovni A2 a B1, které dosud v řadě chyběly. Projekt Czech it UP je tak kompletní a pokrývá celou škálu jazykového vzdělávání od úplných začátečníků (A1) po pokročilé (C1). Učebnice inspirované moderním oxfordským stylem výukových materiálů připravili odborníci z Katedry bohemistiky Filozofické fakulty UP a olomoučtí lektoři češtiny pro cizince.

Co by pro Rusko znamenal vstup Finska do NATO? Politolog popisuje situaci na bedlivě hlídané hranici

lidovky.cz 
Ruská invaze na Ukrajinu měla zabránit rozšíření NATO, ale teď dojde pravděpodobně k pravému opaku, soudí politolog Hynek Melichar z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Podle něj spočívá přínos Finska v tom, že má moderní a dobře vycvičenou armádu a dokáže zmobilizovat několik set tisíc vojáků.

Nerovnosti v českém školství se zhoršují, ukazuje analýza České školní inspekce

ČT24
Česká školní inspekce v nové analýze dospěla k názoru, že dlouhotrvající problémy českého školství zůstaly, v některých regionech se dokonce prohloubily. Téma komentuje sociolog a politolog Tomáš Lebeda z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který je spoluautorem analýzy České školství v mapách.

Pozice Číny v současném světovém dění

talk.youradio.cz
Jak se posouvá pozice Číny vlivem války na Ukrajině? A co posílení pozice Číny v Tichomoří? Je snad možné, že se Čína promění ve světového mírotvorce? Odpovídat na otázky bude Ondřej Kučera z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

„Jsem naštvaný na vládu. Chci vyjádřit pocity.“ Kdo a proč v kampani ANO tvrdí, že za Babiše bylo líp

Deník N
Nejnovější kampaň hnutí ANO vzbudila velkou pozornost v médiích i na sociálních sítích. Deník N vypátral několik účastníků akce s názvem „Za Babiše bylo líp“ a ptal se na jejich motivaci. Mnozí prý chtěli vyjádřit nespokojenost s vládou Petra Fialy (ODS). „Z hlediska opozice, cílů Andreje Babiše i hnutí ANO před komunálními volbami je to logické,“ hodnotí odbornice na politický marketing Eva Lebedová z Katedry politologie a evropských studií FF UP.

Úsměv je lék, který máme zdarma

Týdeník TÉMA
Proč si výzkumníci v laboratořích nad smíchem lámou hlavy? Co zkoumají a jaké to má limity? Dá se úsměv vůbec změřit? A dá se jím nakazit? Co se v našem těle při úsměvu děje? Jaký vliv má na naši imunitu? Kdy se začínáme usmívat? Které národy se smějí více? Usmívají se i šimpanzi? A jak zastavit neutuchající záchvat smíchu? I o tom jsme si povídali s Martinem Dolejšem, který vede Katedru psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a mimo jiné se lidským úsměvem zabýval.

Polské stopy v Olomouci

Olomouc leží na staré cestě ze Slezska do Polska. Přicházeli a odcházeli po ní duchovní, studenti, armády, ale také panovníci a v neposlední řadě i umělci. Vydejte se s Polským institutem v Praze a Michaelou Zormanovou, doktorandkou ze sekce polonistiky Katedry slavistiky FF UP, po polských stopách v Olomouci!

Středula, Babiš, Nerudová? Nový prezident musí vzbudit naději a na nikoho neútočit, říká politoložka

Český rozhlas - zpravodajský podcast Vinohradská 12
Začíná boj o Hrad. Proč někteří kandidáti už kandidaturu oznámili, a jiní zatím vyčkávají? Kdy spustí ostrou kampaň? A proč Česko hledá spíš prezidenta než prezidentku? Hostkou Vinohradské 12 je Eva Lebedová z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

AFO s nadějí a Porozuměním. Jaký byl 57. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů?

Český rozhlas Olomouc
V reportáži z cyklu Přímo z místa nahlédnete do projekčního sálu, do štábu, kde se festival připravuje a řídí, a také do kabiny, kde překladatelé - studenti programu Angličtina pro tlumočení a překlad z Katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP tlumočili úvod a besedu k filmu profesora z Harvardu.

Data: Dál do Evropy se přesunuly asi dva miliony uprchlíků z Ukrajiny

Seznam Zprávy
Doktorandka Kateřina Hojgrová (Katedra politologie a evropských studií FF UP), která se specializuje na problematiku migrace, hovořila pro Seznam Zprávy o současné uprchlické krizi způsobené ruskou agresí na Ukrajině i nastavení migrační a azylové politiky EU.

Koptské textilie v muzeu

ČT Ostrava - Události v regionech
Tisíc let staré textilie, které v Egyptě nosili první křesťané, vystavuje Slezské zemské muzeum v Opavě. Jde o zdobené kusy oděvů, které si mohli dovolit jen majetní lidé. Podle odborníků mají výjimečnou kvalitu. Jejich výzkumem se zabývá Denisa Hradilová, doktorandka z Katedry dějin umění FF UP.

Zpravodajství o pandemii a válce vyvolává podobné reakce

Studio ČT 24
Jak lidé vnímají zpravodajství o pandemii koronaviru a o válečném konfliktu na Ukrajině? Vyvolávají zprávy o těchto událostech mezi jejich konzumenty rozdílné, nebo podobné efekty? Věří lidé více mainstreamovým médiím, nebo alternativním zdrojům informací? Téma komentuje Tomáš Holešovský z výzkumného týmu Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Frustrace Šanghaje roste. Vláda skrze lockdown neperzekvuje, ale kontroluje, míní sinolog

CT24.cz
V čínské Šanghaji v úterý přibylo přes šestadvacet tisíc nově pozitivně testovaných na covid-19. Většina z nich ale nemá žádné příznaky. Ve městě platí od 5. dubna přísná uzávěra, kterou chtějí úřady začít v příštích  dnech postupně uvolňovat. Frustrace obyvatel podle sinologa Ondřeje Kučery z Univerzity Palackého v Olomouci roste, lidé zpochybňují pandemické regule.

George Saad: V Česku je velký prostor pro budování něčeho nového

vedavyzkum.cz
Lingvista George Saad přišel do České republiky během koronavirové pandemie a jeho začátky v tuzemsku tak nebyly vůbec jednoduché. Jak se mu podařilo překonat překážky a co si myslí o životě v Česku? Portál Vědavýzkum.cz přináší další díl rozhovorů se zahraničními vědci, kteří působí v ČR.

Kurz češtiny na olomoucké univerzitě by měl pomoci Ukrajincům získat práci

novinykraje.cz
OLOMOUC – Univerzita Palackého v Olomouci ( UP ) pořádá pro válečné uprchlíky z Ukrajiny kurz češtiny. První běh rekvalifikačního kurzu už začal a účastní se ho 15 zájemců. Kurz se koná v prostorách Filozofické fakulty a ve spolupráci s Úřadem práce, jeho cílem je zvýšit uchazečům šanci na získání práce.

Mediální gramotnost Čechů roste

ČT - Studio 6
Zdeněk Sloboda z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP v Olomouci hovořil o výsledcích výzkumu mediální gramotnosti, který naše katedra realizovala ve spolupráci s agenturou STEM/MARK pro Radu pro rozhlasové a televizní vysílání.

Historický pohled na Donbas

ČT24
Stojí obyvatelé Donbasu ještě o to, aby je "Rusové zachránili"? A kdo dnes v této části Ukrajiny žije? Jaká je zde životní úroveň a proč to hraje roli i v současném konfliktu? Odpovědi nabízí v rozhovoru o složité historii i současnosti Donbasu Hynek J. Melichar z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Přípravy festivalu Academia Film Olomouc

ČT24 - Události v kultuře
Do přípravy organizace festivalu se letos zapojily také tři studentky z Kyjevské národní univerzity Tarase Ševčenka, které jsou v Olomouci na tříměsíční stáži přes program Erasmus+.
Stážistky připravují ukrajinské titulky ke třem dokumentům Paviáni – Taková hodně divoká rodinka, Divocí koně – Příběh z pusty a Znovuzrození ve starém dole.

Nejdřív pandemie, teď válka. „Změny potřebuje člověk pochopit, to dělá skrze média a přátele,“ říká vědkyně

Český rozhlas
Pandemie ještě neskončila a je tady další krize, válka na Ukrajině. Ve vědě se mluví o takzvané „rychlé změně“, se kterou přirozeně souvisí i strach a nejrůznější obavy. Jak se s tím vypořádat? O tématu promluvila Veronika Gigalová z Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Plány na vybudování americké základny

ČT 1 - Události v regionech - Ostrava
Hostem událostí v regionech byl politolog Pavel Šaradín z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Jak by případné vybudování americké vojenské základny proměnilo z hlediska politiky její bezprostřední okolí a jak širší region?

Proč se v Číně upalují i úspěšní Tibeťané aneb Čínský komunismus a popkultura

Komentář sinoložky Kamily Hladíkové, která působí na Katedře asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Politolog: Garance státu NATO je problém, dohoda jako ta z Budapešti zase směšná

Novinky.cz
Návrhy bezpečnostních garancí pro Ukrajinu, pokud se na nich Moskva s Kyjevem domluví, bude nejspíš muset projednat Severoatlantická aliance (NATO). Jinak není možné, aby se členský stát NATO zavázal Ukrajině garantovat územní celistvost. V rozhovoru pro Novinky to uvedl politolog David Broul z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)