Filozofická fakulta slavnostně otevře Mezinárodní sémiotický institut

Z nedávné konference Gatherings in Biosemiotics na katedře obecné lingvistiky FF UP. Právě tady našel své sídlo Mezinárodní sémiotický institut.
Foto: archiv KOL FF UP
Úterý 25. říjen 2022, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Olomouc se stává světovým centrem sémiotiky. Mezinárodní sémiotický institut / International Semiotics Institute (ISI) našel svůj nový domov na katedře obecné lingvistiky Filozofické fakulty UP. Po řadě míst svého působení se na zmiňovanou katedru dostává především proto, že se právě zde nacházejí velmi talentovaní lidé s chutí věnovat se sémiotice. Na UP se nový institut slavnostně otevře 27. října.

International Semiotics Institute funguje už od 80. let minulého století. Jeho zázemí putovalo přes různá místa v různých zemích, Finsko, Kanadu či například Litvu. Nyní nachází své místo v České republice, na Univerzitě Palackého v Olomouci.

„Především proto, že se International Semiotics Institute snaží zachovat takzvané fresh nápady, následuje vývoj sémiotiky tam, kde se právě nacházejí talentovaní lidé s chutí věnovat se sémiotice. Proto jsme nabídku, aby se novým domovem institutu stala právě naše katedra, přijali velmi rádi,“ uvedla Ludmila Lacková, vedoucí katedry obecné lingvistiky. Olomouc má podle ní zvučné jméno v oblasti sémiotiky především díky dlouholetému výzkumu biosémiotiky, také díky excelentním kolegům, odborníkům na sémiotiku z celého světa.

Hlavní náplní ISI, který povede doktor Tyler James Bennnett z katedry obecné lingvistiky FF UP, bude zabezpečovat workshopy, konference, semináře, výuku, kontakt se studenty sémiotiky i odborníky z celého světa. ISI vydává i excelentní knižní publikace v rámci Springer série Numanities – Arts and Humanities in Progress.

„Existuje mnoho definicí a pouček o tom, co je sémiotika. My našim studentům říkáme, že sémiotika je síť disciplín, institucí a přátel. Je to jediná pravá interdisciplína. Od otce moderní sémiotiky Umberta Eca víme, že sémiotika spojuje všechno nespojitelné: pop kulturu se středověkou filozofií, genetiku s teorií komunikace,“ dodala Ludmila Lacková, mimo jiné i absolventka doktorského studia na katedře sémiotiky v italské Bologni, kterou jako první na světě založil právě sémiolog, medievalista, estetik, filozof a spisovatel Umberto Eco.

Sémiotika nachází podle vedoucí katedry obecné lingvistiky velmi zajímavé uplatnění v praxi, například v marketingu. Pomáhá porozumět funkci loga, značky, skrz multimodální analýzu významu barev, tvarů, kulturních referencí a podobně. To ale není zdaleka všechno, na co se sémiotika dá využít. Studenti programu Lingvistika a Digital Humanities se v sémiotice například dozvědí, v čem se odlišuje člověk od chatbotu.

„Sémiotika je pro všechny, kdo jsou přirozeně zvídaví a chtějí se na věci podívat z jiného úhlu pohledu,“ doplnila Ludmila Lacková. Je podle ní vhodná pro všechny, nejen z humanitních oborů. Na katedře obecné lingvistiky se studenti věnují biosémiotice, mají však i sémiotiku marketingu, kulturní sémiotiku či kognitivní sémiotiku.

V rámci slavnostního otevření International Semiotics Institute in Olomouc, které se začne od 18.30 hodin, se uskuteční i první přednáška nové série Semiosalongu.