Indonéská studia na FF UP posilují spolupráci s Universitas Airlangga

Delegace z Universitas Airlangga s O. Pokorným na FF UP. Foto: archiv O. Pokorného
Úterý 28. leden 2020, 8:11 – Text: Milada Hronová

Univerzitu Palackého navštívila delegace partnerské Universitas Airlangga. Během krátké návštěvy se obě strany dohodly na posílení vzájemných aktivit. Díky dosavadní bezproblémové spolupráci bude FF UP patrně první v Evropě, kde vznikne i tak zvaný Indonesian corner.

Toetik Koesbardiati a Afifah Rahmania z Fakulty sociálních a politických věd Universitas Airlangga, která se nachází v devítimilionovém městě Surabaya na východní Jávě, se na Filozofické fakultě UP potkaly s Ondřejem Pokorným, vedoucím studijního programu Indonéská studia se zaměřením na cestovní ruch (ISCR) FF UP. Jednalo se o historicky první návštěvu z Universitas Airlangga na Univerzitě Palackého.

„Po prohlídce reprezentačních prostor univerzity, učeben i zázemí poděkovala profesorka Toetik Koesbardiati za pozvání do Olomouce. Současně vyjádřila spokojenost nad probíhajícími formami spolupráce, mezi něž především patří semestrální pobyty našich vybraných studentů na Universitas Airlangga,“ řekl Ondřej Pokorný, který navštívil Universitas Airlangga loni v listopadu. Dodal, že obě strany se dohodly na posílení vzájemných aktivit především v oblasti internacionalizace, tedy ve studentských a akademických mobilitách. Obě univerzity podle něj chtějí posílit i studentskou výměnu v tak zvaných degree programech, které na uvedených školách nabízejí širokou škálu uplatnění.

Vzhledem k bezproblémové spolupráci se Universitas Airlangga rozhodla nabídnout Univerzitě Palackého vybudování prvního tak zvaného Indonesian corner v Evropě. Půjde o místo, kde studenti UP budou moci čerpat informace nejen o Indonésii, ale také o možnostech studia a stáží v této zemi. Podle profesorky Toetik Koesbardiati byly tyto aktivity doposud směřovány do Asie, především do zemí ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie) a na Taiwan. „Nyní je na řadě Evropa. Univerzitu Palackého vnímáme jako silného, stabilního a strategického partnera v rámci všech zemí Evropské unie,“ uvedla.

Universitas Airlangga se nachází v podobné pozici jako Univerzita Palackého. Podle vedoucího studijního programu Indonéská studia na UP Ondřeje Pokorného nejde o největší ani nejstarší univerzitu dané země, ale díky velkému úsilí se každoročně zlepšuje její vědecký výkon, stejně jako její internacionalizační aktivity. „Universitas Airlangga patří v současné době do trojice nejprestižnějších indonéských univerzit a spolupráce s takto ambiciózní institucí je pro nás vždy přínosem. Současně jsem rád, že i nadále budou probíhat studentské mobility. Nabídku na vybudování tak zvaného Indonesian corner chápu jako ocenění našeho přístupu a erudice v oblasti indonéských studií,“ dodal.