Studenti, pomozte nám chránit bezpečí na kolejích

Pondělí 6. prosinec 2021, 14:53

V posledních týdnech jsme zaznamenali vniknutí cizích osob do prostoru kolejí. Tato situace je pro nás stejně znepokojivá jako pro bydlící studenty. V současné době je vstup na koleje umožněn dvěma způsoby: přes recepci (VŠK GS, JLF, BV, CHV, ER a ŠM) a s použitím čipu nebo karty (Neředín a 17. listopadu). Bohužel žádný z těchto způsobů nedokáže stoprocentně zabránit vstupu cizí osoby. Snížit riziko se daří na některých jiných kolejích (a nejen tam) např. použitím turniketu v kombinaci s kamerovým systémem. To však není případ kolejí v Olomouci. Mohou tak nastat situace, kdy je recepční zaneprázdněn např. ubytováním nebo informováním přítomných osob, anebo když odchází na toaletu, a nemá tak možnost sledovat dění před recepcí. V případě vchodu bez recepce může dojít k proniknutí cizí osoby ve skupině studentů.

Abychom zamezili pohybu těchto osob v budovách kolejí, recepční na Envelopě mají povinnost uzavírat vstup do kolejí od 17:30 hod., kdy se po setmění riziko zvětšuje, a otvírat na vyzvání.  Během prosince pak máme v úmyslu instalovat ke vchodům kolejí na Envelopě přístupový systém pro vstup do budovy na ISIC kartu, což vstup na koleje studentům usnadní. Recepční mají na základě uzavřené smlouvy s bezpečnostní agenturou možnost přivolat v případě potřeby jejího zaměstnance. V současné době také projednáváme s bezpečnostní agenturou a právním oddělením využití patrolovací služby, která umožní pracovníkům bezpečnostní agentury vybaveným odpovídající kompetencí provádět na kolejích pochůzky ve večerních a nočních hodinách.

Rádi bychom požádali i vás studenty, abyste v případě, že  pohyb cizích osob na koleji zaznamenáte, bezprostředně informovali příslušnou recepci a recepční tak měli možnost provést okamžitá opatření.

Naší snahou je poskytovat ubytovaným studentům odpovídající službu i pocit bezpečí, a proto oceníme, pokud s námi budete ve výše uvedeném smyslu spolupracovat a společně tak pohybu nežádoucích osob na kolejích zamezíme.

S poděkováním
Ing. Bc. Libor Kolář, ředitel Správy kolejí a menz UP