"Ukaž v sobě demokrata" - esejistická soutěž pro studenty středních škol

Čtvrtek 6. říjen 2022, 12:20

Vážené studentky, vážení studenti středních škol,

máte možnost zúčastnit se esejistické soutěže, která se koná v rámci předsednictví ČR v Radě EU. Soutěž je primárně určena pro studenty 3. a 4. ročníků středních škol a tema­ticky je zaměřena na tři níže uvedené okruhy.

Vyhodnocení se uskuteční v rámci Dne demokracie, který se uskuteční 29. listopadu 2022 v Olomouci. Autor vítězné práce obdrží pět tisíc korun, další ocenění drobné předměty z produkce Univerzity Palackého. Vítězné eseje budou publikovány.

■ Mladí lidé a demokracie ve 21. století.

Jaká je dnešní role mladých lidí v demokracii oproti roku 1989? Proč se mladí lidé nezajímají o politiku a veřejné dění? Čím si musí mladí lidé projít na cestě k demokracii? Jak se dnešní mládež dívá na demokracii? Jaká je role rodiny a školy v rozvoji demokratického smýšlení mládeže?

■ Na pokraji války: Vliv událostí na Ukrajině na spo­ lečnost a demokracii pohledem mladých lidí.

Zvýšil se v české společnosti zájem o politiku po začátku války na Ukrajině? Mohou mít tyto události vliv na oslabování demokracie v ČR? Povede válka na Ukrajině k posílení, nebo naopak oslabení demokracie v ČR?

■ Demokracie v krizi aneb V jakém světě chceme žít?

Jaké jsou příčiny oslabování demokracie v ČR? Jaké výhody, a naopak nevýhody skýtá demokratické zřízení? Jakým způsobem se projevuje nezájem mladých lidí o volby? Jaké mohou být příčiny tohoto nezájmu? Co může zvýšit zájem o volby? Měli by mladí lidé partici­povat na veřejném dění? A jak?

Podmínky soutěže

Originální text žáka 3. nebo 4. ročníku všech typů středních škol.

Text musí být v rozsahu maximálně 4 normostran (7200 znaků).

Esej zašlete ve formátu .pdf nebo .doc(x) do 31. října 2022 na e-mail politologie@upol.cz.

Na tomto e-mailu zodpo­víme i případné další otázky.