Univerzitu Palackého navštívil nový americký velvyslanec

Zleva prorektor Michal Malacka, velvyslanec USA Bijan Sabet, kulturní atašé Natalie Wilkins a prorektor Jiří Stavovčík. Níže také fotografie z Amerického centra Olomouc.
Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 20. duben 2023, 8:00 – Text: Martin Višňa

Olomouc a Univerzita Palackého se zařadily mezi první místa u nás, kam pracovně zavítal nový velvyslanec Spojených států amerických v České republice Bijan Sabet. Během návštěvy univerzity se setkal s prorektory Michalem Malackou a Jiřím Stavovčíkem, v Americkém centru besedoval se středoškoláky a na filozofické fakultě se zúčastnil debaty Evropské dialogy Václava Havla.

Na univerzitu dorazil velvyslanec v doprovodu kulturní atašé Natalie Wilkins. Na rektorátu je přivítali prorektor pro strategii a vnější vztahy Michal Malacka a Jiří Stavovčík, prorektor pro internacionalizaci.

„S panem velvyslancem jsme probírali rozvoj univerzity, města a kraje ve smyslu třetí role naší alma mater pro společnost a komunitu. Diskutovali jsme možnosti, jak ve spolupráci s ambasádou můžeme přivést investory z USA do města a kraje. V této souvislosti se pan velvyslanec zajímal i o společné úsilí univerzity a samospráv udržet mladé lidi v regionu,“ shrnul setkání Jiří Stavovčík.

Z rektorátu Bijan Sabet zamířil do Amerického centra, které při UP funguje od loňska na třídě Svobody 8, kde na něj se svými dotazy čekali studenti olomouckého gymnázia Čajkovského. Středoškoláky zajímalo nejen, jestli velvyslanec umí něco říct česky a po kom nebo po čem v USA se mu stýská, řeč přišla i na možnost studia ve Spojených státech či názor na ekonomický vzestup Číny. „Setkání s mladými lidmi mě vždy nabíjí pozitivní energií. Kladli jste mi pěkně těžké otázky, za které ale děkuji. A držím palce při dalším studiu,“ vzkázal olomouckým středoškolákům velvyslanec, jehož v centru svou účastí podpořila i manželka Lauren, která diskuzi naslouchala v publiku.

Během odpoledne se pak Bijan Sabet zúčastnil debaty o Evropě ve střetu dvou světů, kterou na Filozofické fakultě UP uspořádala Knihovna Václava Havla společně s katedrou politologie a evropských studií. Velvyslanec na ní vyzdvihl prvního českého prezidenta jako vizionáře a připomněl jeho vliv na transformaci střední Evropy.

V Olomouci si Bijan Sabet nicméně neužil jen akademickou půdu. Mimo jiné vystoupal za výhledem na město na věž dómu sv. Václava a nezalekl se ani Olomouckých tvarůžků.