Filozofická fakulta v médiích - leden 2024

Vědci z Olomouce budou zkoumat pravěk v Kurdistánu

Věda a výzkum
Grantová agentura České republiky podpořila mezinárodní tým vedený Karlem Nováčkem z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Díky téměř devítimilionové dotaci se vědci opět budou moci vydat do iráckého Kurdistánu za výzkumem dlouhodobých vývojových trendů v krajině, v níž před časem objevili několik pravěkých vesnic s polnostmi.

Na stavby chybí sumy uvízlé ve Sberbank

MF Dnes
Richard Pospíšil z Katedry ekonomických studií Univerzity Palackého v Olomouci rovněž nevidí další možnosti, které by obce ještě mohly využít. (...) „Sberbank CZ do doby ruského útoku na Ukrajinu klasicky podnikala na základě bankovní licence udělené jí Českou národní bankou. Ve prospěch vkladů do Sberbank CZ v mnoha případech rozhodly tržní srguemnty, tedy výše úrokových sazeb z vkladů a celková výhodnost produktu," zdůvodnil Pospíšil, proč obce svěřily této instituci své peníze.

Prezidentské volby na Tchaj-wanu

ČT24
Komentuje Ondřej Kučera, sinolog z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Pavel Tigrid, nepřítel č. 1

Historie.cs – ČT24
Hosty ve vysílání jsou Pavel Kosatík, historik a spisovatel, Petr Kotyk, literární historik z Památníku národního písemnictví a Petr Orság, historik žurnalistiky z Filozofické fakulty Palackého univerzity v Olomouci.

Praha vs. Brusel: Bartoše vyzve „protivládní" europoslankyně

Hospodářské noviny
U Pirátů se očekává, že vyhraje sice znovu Bartoš, který je ve vedení strany už od roku 2009. Jeho popularita u straníků ale klesá – zejména proto, že je ve vládě příliš „měkký". Například podle politologa Karla Párala z Univerzity Palackého se v obou kandidátech odráží vnitrostranický spor. Jedna část se za Bartoše výrazně staví a podporuje i vládní angažmá, druhá naopak kritizuje jeho údajnou servilnost v kabinetu a neschopnost tlačit v něm pirátskou agendu.

Abdikace dánské královny

Dobré ráno s ČT - odkaz 1, odkaz 2, odkaz 3
Hostem ve vysílání je Lukáš Perutka, historik z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Velký úspěch českých vědců

TV Nova
Hostem ve vysílání je historik Lukáš Perutka z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Jurečka by měl odstoupit. Jeho pochybení je příliš velké, myslí si politolog

Deník.cz
Kdy má politik rezignovat kvůli své chybě? A byl takovou večírek na ministerstvu práce a sociálních věcí v době střelby na pražské filozofické fakultě a lživé informování o jeho průběhu ze strany Mariana Jurečky? Deník se ptal docenta Pavla Šaradína z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Radnice (nejen) na sítích

PRO města a obce
Nástup sociálních sítí zaznamenal velkou změnu v komunikaci měst a obcí. Jak se radnice s touto výzvou vyrovnaly a jakou roli hrají další komunikační kanály, o tom je rozhovor s odborníkem na komunikaci Karlem Páralem z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Ženy ve středověku a raném novověku vyhnaly z pivovarnictví i pomluvy. Mohly být předobrazem čarodějnic?

Český rozhlas Plus
Podle historičky Michaely Antonín Malaníkové z Univerzity Palackého v Olomouci vdova získala kromě části majetku taky dispoziční práva k němu.

Doprava je zvykové chování. Školám prospějí krytá stání pro kola a odměnit ty, co nesednou do

Universitas
Jedním z témat projektu Unilead, největší společné snaze českých vysokých škol o udržitelnost, je i mobilita s co nejnižší uhlíkovou stopou. Matúš Šucha z Univerzity Palackého v Olomouci, který vede skupinu zaměřenou na toto téma, upřesňuje, že je to hlavně cyklistika, MHD nebo jednoduše chůze. Elektromobilitu sem nepočítá.

Politolog Lysek: Lidi zatím nezajímá, jestli mají o 500 korun méně. Víc je trápí kulturní témata

Seznam Médium
Jaké jsou šance na návrat české levice? Jaké jsou příčiny jejího neúspěchu? Co je to vůbec levice a jaký je její volič? Jak se vyvíjí vnímání pravolevého dělení? Na tyto i další otázky odpovídá politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci.

Děti: Reklamy na nás neplatí, jsou nudné. Jenže dopisy Ježíškovi píší podle youtuberů

iHned.cz
„Vánoce jsou čas konzumu a intenzivního nakupování téměř čehokoliv, proto se reklama snaží vytvořit poptávku po věcech, které by se dětem mohly líbit. Typicky jsou to hračky a elektronika,“ říká psycholožka a odbornice na reklamu z olomoucké Palackého univerzity Romana Mazalová. Děti je podle ní dobré už od malička vést k tomu, aby se na reklamu dívaly s nadhledem. „Proč tam asi využili tohoto herce, a ne jiného, proč tam čokoláda teče seshora, když doma si ji takhle do hrníčku nikdy nelijeme,“ vyjmenovává příklady.

Summit EU a Číny

ČT24
Na otázky odpovídá sinolog Ondřej Kučera z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Senioři objevují kouzlo moderních technologií

Nova
„Nedostatečná zkušenost seniorů s on-line světem se stala živnou půdou pro podvodníky. Podvodníci se v kybersvětě snaží svou oběť dostat pod tlak, nejčastěji pomocí emocí," vysvětluje úskalí psycholožka Romana Mazalová z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.