Filozofická fakulta v médiích

Finsko se stalo 31. členem NATO

ČT24
Finsko s NATO dlouhodobě spolupracovalo, byť tedy zachovávalo tu oficiální neutralitu, co konkrétně se vstupem Finska do NATO reálně změní na vztazích mezi Finskem a Ruskem? Odpovídá Hynek Melichar, politolog z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Technologii vědců z UPOL zveřejnila Světová organizace duševního vlastnictví

Vědavýzkum.cz
Dan Faltýnek, Martina Benešová, Ondřej Kučera a Vladimír Matlach, členové katedry obecné lingvistiky a katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (FF UP), nedávno vyvinuli technologii, která umožňuje upravovat digitální komunikaci tak, aby byl text formulován pro každého jedince zvlášť jeho vlastním způsobem vyjadřování.

Strategický bod či hradiště. Jak se historicky měnilo Svatováclavské návrší

iDnes.cz
„Tehdejší lidé Olomoucký kopec využívali jako krátkodobé stanoviště, z něhož se rozhlíželi po stádech lovné zvěře, mezi kterou patřili i mamuti. Krajina poslední doby ledové byla otevřená, šlo o studenou step a vyvýšenina v jejím středu a v blízkosti řeky byla pro lov strategická,“ přibližuje archeoložka Pavlína Kalábková z Univerzity Palackého.

Čínské cvičení v okolí Tchaj-wanu

ČT24

Čínská armáda ukončila třídenní vojenské manévry v okolí Tchaj-wanu, na který si Peking činí nárok. Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že zaregistrovalo v blízkosti ostrova 12 čínských válečných plavidel a 91 vojenských letadel, z toho 54 překročilo střední linii tchajwanského průlivu, která slouží jako neoficiální hranice mezi oběma stranami. Komentář ve vysílání ČT24 teď přidá Richard Turcsányi, odborný asistent Katedry asijských studií z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Přestáváme vidět gendery a začínáme vidět lidi. Hrdinek je víc, říkají expertky na české kriminálky

A2LARM
„Vznikají u nás nadprůměrné věci i seriály, které vypadají, jako by je někdo natočil před sto padesáti lety,“ říkají ve druhé části rozhovoru Jana Jedličková z Univerzity Palackého v Olomouci a Iveta Jansová z Masarykovy univerzity. „Je to nahoru a dolů, sinusoida – jako bychom měli nějaký infarkt.“ Mediální expertky rekapitulují, kdo kromě Zlaty Adamovské v roli barové zpěvačky patřil mezi první české hrdinky detektivek, jak se světem bojovaly první televizní policistky, a oceňují postavy dnešních seriálů Odznak Vysočina nebo Stíny v mlze. Všímají si i toho, jak české kriminálky uchopují téma sexuálního násilí, a popisují hrdinky zahraničních seriálů, které považují za zajímavé.

Sociální demokracie, sbohem a šáteček?

ČT24 - Historie CS
Pojďme si projít novodobou historii ČSSD s našimi hosty, kterými jsou Patrik Eichler, novinář, ředitel Masarykovy demokratické akademie. Michel Perottino, politolog z fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a, Pavel Šaradín, politolog z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Přibývá rodin, které už nemají ani na jídlo

MF Dnes
„Někteří z nich se stydí říct si o pomoc. Mají pocit, že požádáním o dávku svůj sociální status stvrdí. Cítí, jako by tím před situací kapitulovali," přibližuje socioložka Eva Klimentová z Univerzity Palackého v Olomouci.

Ženy a dívky ve vědě: zajímavé rozhovory s nominovanými laureátkami Ceny Milady Paulové

MŠMT
11. únor si každoročně připomínáme jako Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Cílem tohoto dne, který vyhlásilo v prosinci 2015 Valné shromáždění OSN za mezinárodní den, je poukázat na stále nízké zastoupení žen ve vědě. Tento mezinárodní den, který si letos připomeneme už poosmé, připomíná nejen důležitou úlohu žen v oblasti vědy a výzkumu, ale poukazuje také na to, že celosvětově zastoupení žen ve vědě je stále nízké. Česká republika se přitom v tomto ohledu řadí v EU na poslední příčky s necelými 27 % žen mezi výzkumníky. I z tohoto důvodu přináší MŠMT rozhovory se zajímavými ženami ve vědě, které připravilo NKC – gender a věda, a to s nominovanými a laureátkami Ceny Milady Paulové. Tuto cenu uděluje každoročně právě MŠMT ve spolupráci s NKC – gender a věda s cílem ocenit vědeckou práci významných českých vědkyň, podpořit ženy ve vědě a inspirovat začínající vědkyně a studentky, které vědeckou dráhu zvažují. Tento rozhovor je s germanistkou Libuší Spáčilovou.

Sociolog o stopce pro transgender atletky: Šance, že někdo splní nové podmínky, je prakticky nulová

iRozhlas
Rada Světové atletiky rozhodla, že zakáže účast transgender sportovkyním, pokud prošly mužskou pubertou. Prezident organizace Sebastian Coe řekl, že je třeba ochránit ženskou kategorii. „V podstatě to rozhodnutí říká, že my vás tady nechceme, protože nám v tom děláte nepořádek,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz sociolog genderu, médií a sexuality Univerzity Palackého v Olomouci Zdeněk Sloboda, který spoluzakládal neziskovou organizaci PROUD.

Kraj loni zažil svatební rekord a nejmíň rozvodů

MF Dnes
„Souvisí to s tím, že se berou s větším rozmyslem, tudíž si více uvědomují, jaké jsou mezi nimi rozdíly, a jsou ochotní je překonávat," nastínil sociolog Filozofické fakulty Univerzity Palackého Martin Fafejta.

Jak se stát moudrým člověkem

Psychologie dnes
Psycholog a terapeut Ondřej Fafejta přibližuje dvě vývojové teorie, které jsou v psychologii méně známé. První se soustředí na dosahování sociální zralosti, druhá na rozvoj postojů ke spiritualitě.

Putin jako Hitler? Podobnost mezi oběma vůdci je až zarážející

tn.cz
Pro oba vůdce se stala součástí jejich moci, a dokonce identity jejich režimů armáda, nicméně každý ji vnímal trochu jinak. "Agresivní zahraniční politika obou vůdců přirozeně vyžadovala a vyžaduje velký důraz na armádu. Hitler přímo navázal na militaristickou tradici Pruska a Německého císařství. Hlavní rozdíl je v pojetí expanze. Podobně jako třeba Napoleon byl expanzivním vůdcem usilujícím o dobytí Evropy a vytvoření říše s dominantním národem. Putin oproti tomu nyní prezentuje agresi na Ukrajině jako obrannou 'svatou' válku o přežití Ruska tváří v tvář (neexistující) agresi Západu," porovnal politolog Hynek Melichar z Univerzity Palackého.

Zastupitelé ANO stojí za Vondrákem

Události v regionech
„V pátek má být jednání zastupitelstva, může se ještě něco změnit do té doby, nebo už teď se dá říct po dnešním jednání zastupitelů krajského klubu ANO, že Ivo Vondrák bude i dál v čele Moravskoslezského kraje?" odpovídá politolog Karel Páral z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zachráněné pravěké nálezy znovu probírají

MF Dnes
„Lokalita byla osídlována opakovaně v jednotlivých obdobích neolitu, eneolitu a doby bronzové. Zajímavá je tím, že se v ní nacházejí čtyři studny," řekla Ivana Vostrovská z Katedry historie Univerzity Palackého, kde vede Archeologickou laboratoř.

Kvůli chudobě ukradla i tampon. Jak mladí podléhají multilevel marketingu

MF Dnes
„Je pro mě záhadou, jak tento typ „podnikání“ může fungovat už desítky let a stále mít své oběti," říká Romana Mazalová, psycholožka se specializací na psychologii reklamy a marketingu.

„Nastal čas žen“. Ženské tváře ruského protiválečného odporu

Deník Referendum
V roce 2021 ženy tvořily 25 procent osob zadržených policií na protirežimních akcích. V roce 2022 už to bylo 44 procent a v září 2022 dokonce 71 procent. Právě ženy probouzejí naději, že Rusko vykročí ze svých děsivých imperiálních dějin.

Pandemie proměňuje i komunikaci. Přes roušku vnímáme řeč jinak, zjistili vědci z Olomouce

Zdraví.euro.cz
Výsledky experimentu se u starší a mladší populace lišily. „U mladších respondentů včetně našich studentů došlo k mírnému poklesu využití vizuální informace. Starší respondenti využívali vizuální informaci o pohybech úst naopak o něco více. Zároveň jsme odhalili výrazný rozdíl mezi pohlavími: ženy odezírají ze rtů obecně více než muži,“ dodal Podlipský spolu s Šárkou Šimáčkovou z katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP, kteří na experimentu spolupracovali.

Lebedová: Voliči vystřízlivěli a vidí, že vláda neplní sliby. ANO má nakročeno vyhrát další volby

Reflex
Skončilo období líbánek, voliči vystřízlivěli a vidí problémy a negativa vlády, říká politoložka Eva Lebedová. Důvod být nespokojení přitom mají nejen příznivci opozičních stran, ale i ti, kteří dali hlas vládnoucí koalici. Té se totiž nedaří plnit programové prohlášení a co hůř, dobře nezvládá ani komunikovat. „Hasí dlouhodobě předchozí problém a na něj se nabalují další,“ myslí si Lebedová, podle které zaspal kabinet Petra Fialy už při řešení dopadů energetické krize.

Jsem gay

ČT, 168 hodin

„Pokud to není vidět a nás tím nikdo neotravuje, tak nám to vlastně nevadí, ať si každý dělá, co chce. Ale ve chvíli, pokud se k tomu nějak musí postavit, nějak se k tomu vyjádřit, případně projevit nějakou kulturu, tak je to něco, co úplně se nesetkává s nadšením v Česku," říká Zdeněk Sloboda, sociolog sportu, médií a sexualit, Univerzita Palackého v Olomouci.

Dobytí Ukrajiny mělo být Putinovým triumfem, říká politolog Hynek Melichar

Jihlavská drbna
V pátek to bude rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Podle odborníka na konflikty Hynka Melichara z katedry politologie na Univerzitě Palackého je dobytí Ukrajiny triumfem, kterého chce Putin za své vlády dosáhnout.  

ROZHOVOR | Politolog Broul: Den Putinovy invaze si budeme pamatovat dlouho, já hlavně pocity. Byl jsem upřímně zděšen

Eurozprávy.cz
Politolog David Broul z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomněl, že Rusko všechny podobné jím rozpoutané války prohrálo. „Studenty na katedře jsem na brzkou možnost otevřeného konfliktu buď na Ukrajině, nebo na Tchaj-wanu upozornil na konci roku 2021. Přesto jsem si celoplošnou válku na Ukrajině nedokázal představit,“ popisuje Broul v rozhovoru.

Olomoučtí vědci zkoumají vliv emocí při komunikaci dvou lidí. Shánějí dobrovolníky

Novinky.cz
Jakou roli hraje schopnost vyjadřovat a číst emoce při komunikaci naživo mezi lidmi? Odpověď na tuto otázku chtějí najít psychologové z Filozofické fakulty Univerzity Palackého (FF UP) v Olomouci. Pro unikátní výzkum, v němž budou pomocí moderních metod sledovat reakce a pocity dvojice lidí při rozhovoru, hledají dobrovolníky z řad veřejnosti.

Každá diplomová práce ať napadá své vzory, jinak se věda nikam nepohne, říká Petr Bilík, filmový historik a proděkan Univerzity Palackého

Český rozhlas Vltava
Světýlka od Beaty Parkanové. Právě vznikající film, který měl host vltavské Vizitky Petr Bilík coby člen rady Státního fondu kinematografie možnost vidět, prý jednou vyhraje ceny na evropských festivalech. „Je radikální. A Beata je geniální scenáristka i režisérka,“ míní. Jací jsou Bilíkovi studenti na Univerzitě Palackého? Kam posouvají nápady, které se spolužáky v 90. letech uvedl v život? Proč vždycky toužil seznámit se s lidmi, o nichž psal? Ptal se Michal Bureš.

Umělá inteligence nahradí jen rutinní překlady, myslí si vysoké školy. Studenti se ale už teď bojí o práci

 

Hospodářské noviny

„Učíme studenty pracovat v audiovizuálním prostředí, aby uměli titulkovat. Vše se vyvíjí a my musíme na změny reagovat. Za 10 let to bude opět jiné...," říká vedoucí Katedry anglistiky a amerikanistiky Univerzity Palackého v Olomouci Ondřej Molnár.

 

Vědci chtějí do online komunikace dostat i složité emoce

Právo
„Beze slov dokážeme vyjádřit i složité emoce, které se v online prostředí vytrácejí," řekl Právu Martin Seitl z Katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)